Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir :-)

 

Dziękuję za bardzo wyczerpującą odpowiedź na moje wcześniejsze pytanie odnośnie odmian bukszpana.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Tym razem chciałam zapytać o zimowanie Różaneczników. Mam kilka sztuk posadzonych w tym i w zeszłym roku. Wszystkie krzewy przybrały w sezonie masę liści

i mają mnóstwo tych pękatych pąków (kwiatowych ,jak rozumiem?).

Nauczyłam się już ,że największym wrogiem zimozielonych roślin może być zimowe słońce.

 

Co mogę zrobić, żeby maksymalnie ochronić je przed skutkami zimy ,a tym samym doczekać się bujnego kwitnienia w przyszłym roku? :-)

Czy takie kaptury z białej włókniny pomogłyby ?

 

---------------------------------------------------------------------------

 

Jeszcze jedno pytanko: zawsze bardzo podobała mi się tzw. Wierzba płacząca. Duże drzewo.

Czy są może odmiany np. szczepione tej wierzby? Żeby nie zarosła mi pół ogródka w przyszłości;-)

 

Czy może jest jakiś inny sposób na utrzymanie "w ryzach" tego dużego drzewa? Przez odpowiednie przycinanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem chciałam zapytać o zimowanie Różaneczników. Mam kilka sztuk posadzonych w tym i w zeszłym roku. Wszystkie krzewy przybrały w sezonie masę liści

 

Różaneczniki powinny być sadzone w miejsach półcienistych i cienistych. Jeśli nie masz jeszcze takowego (bo np. drzewka są małe) to możesz porobić namioty z bialej włókniny ogrodniczej na zimę. Włóknina nie powinna dotykać liści (bo mogą się zaparzać). Namioty tylko, gdy temperatury beda naprawdę niskie - póki ziemia jest niezamarznięta, rośliny sobie poradzą. Gdy jest odwilż i ziemia jest miękka, bezwzględnie zdejmować.

Ale przede wszystkim: BARDZO GRUBA WARSTWA ŚCIÓŁKI: kora, szyszki, liście, igliwie. M.in. opóźni zamarzanie ziemi.

 

Jeszcze jedno pytanko: zawsze bardzo podobała mi się tzw. Wierzba płacząca. Duże drzewo.

Czy są może odmiany np. szczepione tej wierzby? Żeby nie zarosła mi pół ogródka w przyszłości;-)

 

Można ciąć (jak każda wierzba rośnie jak głupia), ale wówczas niszczysz pokrój, który ci się podoba. Ta wierzba nie ma "miniaturowych" odmian. Najbliższa płacząca forma to wierzba iwa "Kilimarnock", wierzba całolistna "Pendula"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie odnośnie kwitnienia ozdobnego słonecznika-wieloletniego. mianowicie wytwarza wiele pąków ale tylk niektóre rozkwitają, reszta robi się jakby ususzona , zwiędnięta, ciemnieje. szkoda bo te na początku kwitły wyglądały pięknie wśród lawędy....

 

 

Słonecznik - czyli topinambur czy słoneczniczek szorstki?

Jakie stanowisko? Gleba?

Może porażenie szarą pleśnią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir mam zagwozdkę (jak zwykle) - potrzebuję zasłonić niezbyt piękny murek. Potrzebuję wsadzić coś co będzie spływało z góry i zasłoni ów murek. Zastanawiam się czy któreś pnącze jeśli nie będzie miało podór będzie rosło w dół? Stanowisko bardzo słoneczne, wietrzne.

Myślałam też może o clematisie tym rabatowym- czy jak on się zwie- ten który się płoży po ziemi a nie czepia i nie rośnie w górę...

Chyba, że masz jakiś inny pomysł na zasłonięcie takiego murku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każde pnącze będzie spadać z murka, jak nie będzie miało podpory.

Zimozielona może być trzmielina, bluszcz.

 

http://www.aberdeengardening.co.uk/diary/wp-content/uploads/2011/04/Euonymus-fortunei-Silver-Queen.jpg

 

Nie wiem jaki to konkretnie murek - wysokość, nasłonecznienie, rola którą pełni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, czy trzmielina Fortune'a posadzona na agrowłókninie ma szanse jakoś się rozrastać czy koniecznie powinnam ją wyciągnąć spod niej?

 

Drugie pytanie dotyczy rh? Zaczęły mu się troszkę zwijać listki ale generalnie ma przyrosty zielone, czy tak ma być?

Edytowane przez asiulek123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie Eklfir - mam pytanie takiej natury :'

_ " na moich nowych azaliach na liściach pojawił się biały nalot -taki jakby mechowy -- czy to jakaś choroba ?- jeżeli grzyb to zastosować można taki sam środek jak na róże czy do azali jest coś innego ?"

- "czy juka rozrasta się podziemnymi kłączami ? bo dałąm pod nią agrowłókninę a także pod festuca ovina - czy to błą d?

dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

centrum ogrodnicze może mieć sprzedawców sezonowych, nie mających nic wspólnego z ogrodnictwem, stąd moje pytanie. W szkółce najczęsciej sprzedaja stali pracownicy szkółki.

Na razie rośnie, więc nie ma co szaleć.

 

To NA PEWNO był stały pracownik centrum/szkółki.

No, dobrze w takim razie zostawiam. Boję się jednak, że jeśli zasadziłam go zupełnie niezgodnie z zasadami, to w pewnym momencie może się okazać, że jest za późno ...

W takim razie wcale nie jest takie pewne, że jak za głęboko, to na pewno choroba i zagłada?

Aha, pojemnik ma gabaryty 50x50, można określić jak długo będzie mógł w nim rosnąć ? Po czym poznam, ze czas na większy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_ " na moich nowych azaliach na liściach pojawił się biały nalot -taki jakby mechowy -- czy to jakaś choroba ?- jeżeli grzyb to zastosować można taki sam środek jak na róże czy do azali jest coś innego ?"

Nalot jak mączniak prawdziwy?

opryskaj którymś do wyboru: Score 250 EC, Discus 500 WG, Nimrod 250 EC, Saprol 190 EC lub preparatami biologicznymi: Biosept 33 SL lub Bioczos BR.

 

- "czy juka rozrasta się podziemnymi kłączami ? bo dałąm pod nią agrowłókninę a także pod festuca ovina - czy to błą d?

 

nie, one rosną kępowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wcale nie jest takie pewne, że jak za głęboko, to na pewno choroba i zagłada?

Aha, pojemnik ma gabaryty 50x50, można określić jak długo będzie mógł w nim rosnąć ? Po czym poznam, ze czas na większy?

 

Niektóre rośliny sa bardziej wrażliwe inne mniej. Poza tym ziemia też z czasem nieco osiądzie. Ta wiśnia to duża roslina. Jak będzie miała za małą doniczkę to będzie miała słabszy przyrost, woda będzie bardzo szybko przeciekać przez donicę, korzenie będa na wierzchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jata - dla mnie opaska wokół rabat to podstawa :)

 

 

 

 

Elfir, a czy mogłabyś powiedzieć jak zrobić taką opaskę? Temat od dawna nurtuje mnie i męża. Chcemy oddzielić wrzosowisko oraz thuje podsypane korą od trawnika tak aby się lepiej kosiło ale nie wiemy jak to zrobić. Jakiś dołek pomiędzy dwoma częściami?? Mieliśmy takie plastikowe opaski ale nie zdały egzaminu, wkrótce zostały zniszczone podczas koszenia/wykaszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój rh wygląda tak jak na fotce, nie znalazłam żadnych szkodników ani innych objawów choroby. Rh rośnie raczej na słońcu ale pod żywopłotem więc ma po południu troszkę cienia. Dziś podlałam go substralem do rh, może coś pomoże.

 

Mam jeszcze kilka pytań

 

- czy oprysk karate zeon na przędziorka, po którym lunął deszcz ( jakieś 40 min po ) się nie liczy? nie mogę tego znaleźć w necie :(

 

- czy takie zasuszone od dołu źdźbła trawy oznaczają coś złego? Ona kwitnie obecnie i wydawało się, że ma się dobrze. Do tego ciągle pada więc dziwne aby usychała.

- Na listkach wierzby hakuro zauważyłam dziwne plamy ( już gdy ją zakupiłam były) ale ma ona ładne przyrosty pomimo drastycznego cięcia więc myślałam, ze wszystko z nią w porządku. Czy to normalne?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam

Zdjęcie0859.jpg

Zdjęcie0860.jpg

Zdjęcie0858.jpg

Zdjęcie0857.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój rh wygląda tak jak na fotce, nie znalazłam żadnych szkodników ani innych objawów choroby. Rh rośnie raczej na słońcu ale pod żywopłotem więc ma po południu troszkę cienia. Dziś podlałam go substralem do rh, może coś pomoże.

 

Mam jeszcze kilka pytań

 

- czy oprysk karate zeon na przędziorka, po którym lunął deszcz ( jakieś 40 min po ) się nie liczy? nie mogę tego znaleźć w necie :(

 

- czy takie zasuszone od dołu źdźbła trawy oznaczają coś złego? Ona kwitnie obecnie i wydawało się, że ma się dobrze. Do tego ciągle pada więc dziwne aby usychała.

- Na listkach wierzby hakuro zauważyłam dziwne plamy ( już gdy ją zakupiłam były) ale ma ona ładne przyrosty pomimo drastycznego cięcia więc myślałam, ze wszystko z nią w porządku. Czy to normalne?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam

 

Asiulek,

ta trawa jest pancerna. Nic jej nie będzie. U mnie rośnie w dwóch miejscach: w pełnym słońcu i pod rozłożystą wierzbą płaczącą. Ta pod wierzbą lubi sobie tak właśnie przysychać, ale widać jej to nie szkodzi, bo co roku mam jej trochę więcej.

Hakuro Nishiki jeśli nie czernieją jej gałązki, najprawdopodobniej złapała jakiegoś mniej szkodliwego grzyba. To im się często zdarza przy wilgotnej i ciepłej pogodzie. Moja w pierwszym roku po posadzeniu straciła prawie wszystkie listki. Nawet jej nie pryskałam tylko przycinałam. One lubią cięcie i odwdzięczają się ładnym zagęszczaniem i mnóstwem tych bladoróżowych listków.

Karate jest kontaktowy, więc jeśli dokładnie opryskałaś to zadziałał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój rh wygląda tak jak na fotce, nie znalazłam żadnych szkodników ani innych objawów choroby.

 

Na fotce nie widzę zwiniętych liści. Normalny, zdrowy okaz.

Nawóz to nie jest remedium na problemy.

 

 

Oprysk przed deszczem jest mało skuteczny ale 40 min powinno zadziałać

 

Ta trawa (mozga trzcinowata) to ma tak naturalnie.

 

Wierzba chyba jest delikatnie popalona przez słońce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...