Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Myślałam, aby nie robić jakiejś pergoli, tylko na linkach pociągnąć coś pnącego. Zastanawiałąm się nad winogronem. Czy moze polecacie coś innego ? Czy już teraz na jesień sadzonki posadzić gdzie indziej (aby przy budowie tarasu mi ich nie zrujnowano, ale jednocześnie aby już rosły) a potem je przesadzić w docelowe miejsce ?

 

Winogrono jest dośc ciezkim pnączem i druty mogą być za cienkie dla niego.

Samo winogrono lubi chorowac na mączniaka. Wybrałabym raczej coś co nie choruje i nie ma słodkich owoców wabiących pszczoły - np. milin lub glicynię (lub oba naraz), albo, jesli ma piąc sie po drucikach, jakiś powojnik botaniczny.

 

Rośliny nie rosną zimą. Roślina kupiona jesienią będzie miała taką samą wysokośc jak kupiona na wiosnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[nie może sobie poradzić z chwastami już zwałowanej nowo nasypanej czarnej ziemi.Leje jakimś swoim wynalazkiem a przez czernidło chwaściory wychodzą i tak i tak.

 

Ciekawe czym leje?

Roundap jest herbicydem totalnym (nie zabija tylko skrzypu), efekty działania pokazują się po 2-3 tyg. od zastosowania. ALE! On działa tylko na zielone częsci roślin. Jesli gleba jest silnie zachwaszczona nasionami chwastów, to one będa wschodzić po oczyszczeniu gleby.

Nasiona chwastów kiełkują głownie w świetla. Na zachwaszczonej, ocienionej glebie wiele nasion nie miało warunkow do kiełkowania. Chwasty zostały wycięte, więc startują.

 

Przy silnie zachwaszconej działce proces oczyszczania gleby z chwastów może trwac poł roku - i to niekoniecznie poprzez lanie litrami toksycznej chemii, ale poprzez stosowanie częstego przekopywania ('"zmęczenie" chwastów), nawozu zielonego (żyto).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie ma sensu. Na wiosnę. W ciągu lata wierzbę "Hakuro-Nishiki" przycina się tylko po by wypuszczała młode listki, które są ładnie zabarwione. Nadanie kształtu jest przy okazji.
Dzięki za odpowiedź. To nawet mnie cieszy, bo teraz podoba mi się, że wreszcie doszła do siebie i ma duże przyrosty! :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden środek chemiczny, czy to herbicyd czy środek ochrony roślin, nie jest bezpieczny, w końcu to trucizny :)

Glifosfat się rozkłada w glebie - inaczej nic nie chciałoby na niej rosnąć. Na opakowaniu chyba jest napis w rodzaju: "traci fitotoksyczność po zetknięciu z glebą" a nie że się rozkłada (chociaż glifosfat się rozkłada, tylko nie do pierwiastków, ale innych związków chemicznych).

Roundap stosowany na świecie jest od 40 lat. Gdyby był tak toksyczny jak sugerują niektóre filmiki na youtube toby Amerykanie już dawno wyginęli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to styl już powinen być określony.

Przyjazny dla ptaków moze być zaróno ogród angielski jak i naturalistyczny czy wiejski.

Wymieniłaś prawie same krzewy liściaste, więc do tego nawiążę.[/Quote]

 

Elfir,

Na początku tygodnia podałaś mi kierunek, w jakim powinnam szukać nasadzeń na rabatę przy wejściu na działkę, na której chcę posadzić wiosenne cebulowe (post 7211, forsycja Maluch, świerk płaczący, ciemiernik). Poszukałam trochę w katalogu ZSP i wynalazłam kilka roślin, które mogłyby się znaleźć na tej rabacie, aby wyglądała ładnie także po przekwitnięciu cebulowych. Zerknij, proszę, na poniższą listę – czy coś jeszcze dodać, albo coś całkiem wyrzucić? Nie wiem, czy wykorzystam wszystkie wymienione rośliny, ale z tych będę wybierać. Przypomnę: miejsce słoneczne ale nie patelnia, glina, Lublin, więc niezbyt ciepło zimą (strefa 6).

Krzewuszka (liście bordowe, kwiaty ciemnoróżowe) – 2 szt.

Forsycja Maluch – 3szt.

Tawuła brzozolistna – 1szt.

Tawuła japońska Genpei albo Anthony Waterer – 5szt

Śnieguliczka

Migdałek na pniu

Świerk Inversa

Sosna górska Carsten (chyba dobrze będzie wyglądał zimą na tle żywotnikom sąsiada?)

jakiś niebieski jałowiec kolumnowy, np. Blue Heaven, Moonglow

może jeszcze jakiś nieduży, żółty, płożący jałowiec

 

byliny:

odętka wirginijska (summer snow, vivid), floksy niskie (subulata) i wysokie (paniculata – Aida, Tenor, Kirmeslander), jeżówka, ciemiernik, liatra, żurawki, barwinek do zadarnienia, może jakieś astry jesienne

 

Jak już wybiorę rośliny, to spróbuję zrobić projekt rabaty i nauczę się zamieszczać obrazki na forum:)

 

I jeszcze jedno pytanie: jaką roślinę posadzić najbliżej furtki? Jaka będzie ładnie wyglądała cały rok?

 

Bardzo dziękuję za dotychczasowe podpowiedzi:)

 

Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałam o tym, że rośliny im mniejsze w tym wiekszych grupach musza być sadzone.

A ty tak wybierasz po jednej, dwóch sztukach.

Z tych roślin tylko snieguliczka ma owoce dla ptaków. To jest roślinna zapchajdziura do kątów ogrodu, bo sama w sobie nie jest zbyt urodziwa.

 

Najpierw zaczyna się od narysowania kompozycji a potem dobiera się rośliny do wybranych pokrojów i kolorów. Jeśli nie mozna znaleźć rośliny, trzeba coś zmienić na rabacie.

 

Najbliżej furtki dobrze posadzić jest roślinę o nietypowym pokroju, np. świerk Inversa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anula:

 

Proponowałabym coś w ten deseń:

http://img208.imageshack.us/img208/6756/kuchniabj.jpg

 

Witaj Elfir

W nasadzeniach naprzeciwko tarasu zapropoowałaś kuliste wiśnie - teraz przyszło mi do głowy aby posadzić na działce jakieś drzewka owocowe - myślałam o czereśni i moreli. Czy w takim nasadzeniu to w ogóle pasuje ? Miejsca jest około 8 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirku, mam pytanie dotyczące laurowiśni odm Etna - od jakiegoś czasu zauważyłam na nich mrówki. Mszyc póki co nie widzę, ale liście - szczególnie te młode skręcają się o marszczą,zupełnie jakby mrówki wypijały z nich sok. Jak patrzyłam na nie pod światło to widać takie jaśniejsze plamy, jakby wyssane. Wzdłuż głównego nerwu pojawiają się czarne małe plamki. Nie wiem co robić Poradź proszę. Edytowane przez Nagietka_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirku Poradz mi proszę, przed domem chcę założyć trawiatą rabatę, połączę trawy z żurawkami i szałwią, dodatkowo chcę tam powsadzać cebule wczesnowiosennych kwiatów - tulipany, żonkile, szafirki i mam dylemat co dać na wierzch...czy cebulowe przebiją się przez warstwę drobnych kamieni? czy rabata powinna zostać "goła"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...