Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir :-)

Bardzo dziękuję za odpowiedź na temat cyprysika nutkajskiego.

 

Posadziliśmy Graba fastigiata. Myślę sobie ,że trochę będę go w przyszłości strzyc ,żeby był ładną kolumną.

 

Mam pytanie - czy powinnam przyciąć kiedyś główny przewodnik (w sumie to on ma dwa),żeby nie wyrósł mi na wielkie drzewo?

Czy to jakoś może zaszkodzić jego kształtom czy wręcz przeciwnie?

 

Jeszcze pytanie o Wejmutki :-)

Właśnie zachorowałam na te sosny . Jakie są ładne odmiany karłowe ? Są w ogóle takie? Żeby miała np. 4 -5 metrów docelowo,

a nie 30 ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna u grabu przyciac wierzchołek. Ta odmiana i tak tworzy konary skierowane ku górze, ciecie nie zmieni sposobu ich wzrostu. Ale powstanią co najmniej dwa kolejne wierzchołki.

 

Wejmutek nie lubię z powodu rdzy wejmutkowo-porzeczkowej, ale sa karłowe odmiany np. "Krugers Liliput" czy "Radiata". One będa miały 4-6 m - po 30 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir:)

 

moja działka wokół domu wiosną zarosła piękną, zieloną koniczyną; teraz już nie ma śladu po niej - cała powierzchnia zarośnięta jest w 95% ściśle mleczem.

 

Planujemy wiosną całą powierzchnię przeorać, ziemię rozpulchnić i przygotować się psychicznie na ręczne wybieranie kłączy z tego mlecza, żeby móc później robić nasadzenia i siać trawę.

Czy teraz, późną jesienią można czymś potraktować mlecz ( opryskiem? ) ? Czy damy radę własnymi rękami pozbyć się tego dziadostwa, bo widzimy,że mlecz jest bardzo ekspansywny i nawet z kawałka zostawionego w ziemi korzenia daje rady odrosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tej prze roku nie ma sensu - chwasty zwalcza się TUŻ przed zagospodarowaniem.

Przez zimę może ci się tam jesczze mnóstwo rzeczy wysiać.

 

Skoro to tylko mniszek, może herbicyd na wiosnę i już ("Mniszek")? Jeśli zdecydujesz się na herbicyd pod żadnym pozorem tego nie orać. Najpierw zwalczanie a potem oranie - właśnie po to, by nie ciąc korzeni na małe kawałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pęcherznice co ok. 70-90 cm

Swierk kłujący to duże drzewo - po wielu latach będzie miał nawet 5 m średnicy. Zwykle zakładam połowe tej wiekości w kompozycjach.

Radzę zamiast zwiększac ilośc gatunków, zwiększyć ilość sztuk danej odmiany, np. więcej krzewuszek + krzew z kontrastowym kolorem liści.

Wówczas dołem mozna dać niskie tawuły japońskie albo róże okrywowe. I pojedyncze akcenty iglaków.

Te krzewuszki to odmiana niskia czy wysoka?

Jeśli podoba ci się odmiana pęcherznicy Diabolo to fajnie na jej tle wyglądałby łan białych hortensji Anabelle + kepy miskanta "Morning Light" a z przodu piwonie lub tawułki Arendsa "Showstar" + cebulowe.

 

Dziękuję bardzo za rady

proszę o jeszcze :)

mam 2 pęcherznce Red Baron, czy to nie za mało na tło dla hortensjii??? mam 6 pęcherznic Darts gold, 6 krzewuszek, cyprysi lawsona, 4 cisy, świerk srebrny,jałowiec -jajo,

co masz na myśli pisząc kępy miskanta ?? 1 roślinę?? w jakiej pozycji posadzić miskanta w stosunku do pęcherznic i Anabelle

w szkółce nie mieli róż The Fair , babeczka namówiła mnie na różę Bonice-15 sztuk, mają rosnąć przed krzewuszkami .adają się??? mogę je posadzić w innym miejscu...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonica to róża rabatowa a the fairy to okrywowa. Róznia się charakterem wzrostu i sposobem cięcia. Bonicę trzeba będzie zabezpieczać.

 

Ilośc miskantów zależy od ilości wolnego miejsca na rabacie (wchodzą 3 szt/m2). Trawy sa dobrym zapychaczem i w dodatku szybko dają efekt.

Dwie pęcherznice mogą wystarczyć, jeśli dodasz inne ciemne tło, ale już np. zielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłam kalinę hordowinę Aureum- wygląda obecnie tak .

Tylko wierzchołkowe liście są żółtawe ,reszta zielone.

 

http://imageshack.us/a/img703/7198/img6944s.jpg

 

Na zdjęciach w internecie na ogół jest cała żółtawo-zielona. Czy moja wiosną też dostanie takie kolorki ,czy

może to jednak nie jest Aureum?

Edytowane przez magdajusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wierzchołkowe liście są żółtawe ,reszta zielone.

 

 

Na zdjęciach w internecie na ogół jest cała żółtawo-zielona. Czy moja wiosną też dostanie takie kolorki ,czy

może to jednak nie jest Aureum?

 

Na lato trochę zielenieje - jest raczej jasnozielona niż żółta. Na pewno nie będzie złota w cieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałam wielką kupę końskiego obornika, jest przekompostowany, czy mogę go rozrzucić pod roślinami teraz, czy czekać do wiosny? czy może zrobic z nim jeszcze cos innego? Cieszyłam się jak głupia, a teraz nie mam pomysłu jak go wykorzystać.

 

Jeśli chcesz przechowac to musisz go okryć, by azot nie wywietrzał.

Jesień jest najlepszym okresem na nawożenie obornikiem - ale trzeba go wymieszać z glebą a nie ułożyć na wierzchu. Ewentualnie rozłożyć i przysypać ziemią. Z tym, że stosuje się go nie pod rośliny a w miejscu, gdzie rośliny będą sadzone wiosną.

Jeśli pod rośliny to raczej użyć wiosną.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, zostawiłam perukowca w nasadzeniach, tylko przesadziłam kawałek do przodu na trawnik. Bardzo ładnie przebarwia się jesiennie, szczególnie fajny efekt przy słonecznej pogodzie. Ale na tle kolorków ma czarne plamki. Zastanawiam się, czy to normalny efekt liści jesienią, czy przy okazji złapał jakąś chorobę i wymaga zabiegów teraz lub wiosną?

 

tak to wygląda, te białe kropeczki to rosa:

 

http://imageshack.us/a/img39/2482/pa200015.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzień dobry, bardzo proszę o podpowiedź. potrzebuję posadzić drzewko w przedogródku, drzewko docelowo max. do 2 m wysokości, przedogródek ma wymiary ok 2.5 x 2.5 m, z jednej strony dom (okno od kuchni), z pozostałych dwóch przedogródek otoczony ligusterem, połozenie od połnocy, jest tam słońce z samego rana i od ok. 16.00, lokalizacja: okolice poznania. chciałabym takie drzewko na którym po prostu ładnie bedą wyglądać lampki bożonarodzeniowe:) nie chcę tui, myślałam o choinie kanadyjskiej pendula, albo jodle koreańskiej, ale nie wiem jakie systemy korzeniowe mają te drzewka? przez przedogródek, z jednej i drugiej strony, na obrzeżach idzie rura z gazem i prąd, a odległośc od ściany domu bedzie ok. 1 - 1,5 m..... może tam się po prostu żadne drzewko nie nadaje ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...