Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

jakoś nie chce mi się wierzyć,że będzie z niego krzak

 

Bo miał ułamany/ścięty wierzchołek, którego nie zdązył odbudować. Na zdjęciu jest jakaś bardzo młodziutka roślinka. Dać jej szansę na ukorzenienie się dobre, żeby mogła podjąć wzrost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Elfir. Czyli jest nadzieja na zielony trawnik ;) Mam jeszcze jedno pytanie: polecasz okrywanie roślin przed mrozami? Jeśli tak - możesz polecić jakąś listę, które rośliny należy okryć?

 

 

Jest na forum wątek o okrywaniu roślin - które i kiedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo miał ułamany/ścięty wierzchołek, którego nie zdązył odbudować. Na zdjęciu jest jakaś bardzo młodziutka roślinka. Dać jej szansę na ukorzenienie się dobre, żeby mogła podjąć wzrost.

 

oczywiście,że dam mu szansę. Znacznie przytnę ją na wiosnę, to może te drobne pączki, które są na górnych gałęziach zmobilizują się do intensywniejszego wzrostu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Elfir , ponieważ chcę w na wiosnę usunąć geowłókninę a boję się jednak że spod samej kory będą wychodziły chwasty , szukając rozwiązań wyczytałam gdzieś żeby pod korę zamiast wspomnianej geowł. rozłożyć kartony lub czarne gazety , zanim się rozłożą ( nie szkodząc roślinom ) chwasty z braku światła i tlenu znikną pod tymi kartonami - czy coś wiesz na ten temat ?

 

_________________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kondoria, dzięki za info :) Pocieszyłaś mnie. Już myślałam,że mam jakiś dziwny egzemplarz. Może ta odmiana tak ma na standardzie..

 

Jak go przyciełaś?

Przycięłam te gałązki, które płożyły się po ziemi, skracałam tak o 1/3, a nawet połowę. Trudno mi tak opisać :) Cięłam tak, żeby ładnie wyglądał i był bardziej zwarty. W tym roku nie przycinałam wcale, bo poszedł w górę i wygląda ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Elfir , ponieważ chcę w na wiosnę usunąć geowłókninę a boję się jednak że spod samej kory będą wychodziły chwasty , szukając rozwiązań wyczytałam gdzieś żeby pod korę zamiast wspomnianej geowł. rozłożyć kartony lub czarne gazety , zanim się rozłożą ( nie szkodząc roślinom ) chwasty z braku światła i tlenu znikną pod tymi kartonami - czy coś wiesz na ten temat ?

 

_________________

 

Duduś, to Elfir podrzuciła tu w wątku tę informację o angielskim sposobie na chwasty. Przeszukaj wątek a znajdziesz też fotografie :)

Gazety nie muszą być czarne, chyba że myślisz o czarno białym druku. To nie jest konieczne - mogą być kolorowe. Na warstwę gazet sypiesz kilka cm kory, albo rozkładasz warstwę skoszonej trawy.

Karton odpada bo zbyt twardy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, w szale wyprzedazy kupilam ok. 20 wrzosow (supermarketowe, czyli bryla korzeniowa przerosnieta). Problem w tym, ze rabatka na nie jeszcze nie gotowa i (biorac pod uwage pogode) juz jej przed zima nie przygotuje (dzialka oddalona od mieszkania o ok. 50 km).

Czy jest szansa, ze wrzosy przezyja na balkonie? Czy mam owinac te male, plastikowe doniczki np. folia babelkowa? Czy ustawic male doniczki w skrzynki balkonowe, a w wolne przestrzenie nasypac kory (izolacja)? Moze znasz jakies inne triki?

Drugie pytanie: czy przygotowujac rabate pod wrzosy moge zuzyc igly sosnowe? Jak tak, to czy mam je przedtem rozdrobnic? Wymieszac z ziemia czy dac na spod dolka, w ktorym posadze wrzos?

Z gory dzieki za rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, proszę jeszcze raz o pomoc, mam problem z fikusem.

po remoncie zaczął "zdychać". został przesadzony z małej doniczki na dużą, postawiony w tym samym miejscu, przy oknie. Z pięknego liściastego drzewa zostało kilka listków tak jak na zdjęciach. Wypuszcza nowe ale zaraz więdną. Był podlewany nawozem i środkiem przeciwgrzybicznym , opryskuję wodą liście i podlewam umiarkowanie - to nic nie pomogło i z tygodnia na tydzień wygląda gorzej.

http://img51.imageshack.us/img51/7016/dsc00347q.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

http://img341.imageshack.us/img341/8114/dsc00348v.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img689.imageshack.us/img689/7519/dsc00349io.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir - chciałam jeszcze wrócić do ściółkowania skoszoną trawą. Będziemy jeszcze w ten weekend kosić a mam nasadzony żywopłot z buków. Czy tą trawą możemy też ściółkować terazm na zimę, kiedy ta trawa nie wysuszy się ? Bo gdzieś czytałam, że nie powinna gnić pod drzewkami tylko powinna być wysuszona .... Mogę jeszcze teraz wyłożyć gazetami i trawą to przykryć ? Ile cm jej dać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, chciałam poradzić się w sprawie jednej z sosen Molette. Największa, którą kupiłam zaczęła latem chorować, brązowiały jej nowe przyrosty, choć wcześniej wyglądała ładnie, miała ok. 1 m bez doniczki. Podejrzewałam, ze może to być wina gliniastego podłoża i gnicia korzeni, bo problem zaczął się w okresie deszczowym. Wykopałam ją, przekopałam i rozluźniłam podłoże, zrobiłam odpływy, żeby woda nie zalegała, a nawet zaszczepiłam jakąś mikoryzę w desperacji. Nie wiem, czy wiele to pomogło, bo teraz ma większość igieł brązowych, jak widać na zdjęciach:

 

http://img59.imageshack.us/img59/2013/pb140030.jpg

 

http://img338.imageshack.us/img338/766/pb140031d.jpg

 

Czy ona ma szansę jakoś z tego wyjść, zastanawiam się, czy dać jej czas do wiosny, czy od razu wykopać? Jak myślisz, co jej się mogło stać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest szansa, ze wrzosy przezyja na balkonie? Czy mam owinac te male, plastikowe doniczki np. folia babelkowa? Czy ustawic male doniczki w skrzynki balkonowe, a w wolne przestrzenie nasypac kory (izolacja)? Moze znasz jakies inne triki?

Drugie pytanie: czy przygotowujac rabate pod wrzosy moge zuzyc igly sosnowe? Jak tak, to czy mam je przedtem rozdrobnic? Wymieszac z ziemia czy dac na spod dolka, w ktorym posadze wrzos?

.

 

Co do pierwszego pytania - małe szanse. Lepiej zadołować w ogródku. Chodzi o to, że wrzosowate mają korzenie wrażliwe na mróz a w doniczce na balkonie mróz będzie atakował doniczkę z każdej strony. W gruncie mróz przenika tylko od góry a od spodu grzeje ciepło ziemi.

 

Wrzosy w naturze rosną na kwaśnych (odczyn ok 4), piaszczystych (czyli przepuszczalnych) i próchnicznych (czyli z kołderką próchnicy) glebach.

Nie wiem jakie masz warunki wyjściowe u siebie w ogrodzie. W każdym razie dodatek igieł jest jak najbardziej wskazany.

Na działkach, gdzie gleba jest słabo przepuszczalna (długo trzyma wilgoć) najlepiej sadzić wrzosy na usypanych specjalnie pagórkach z piasku, kory i niewielkich ilości kwaśnego torfu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...