Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir a jak ratowac azalie przed mrozem (jesli przyjdzie) , moje wygladaja tak jakby za chwile mialy kwiaty wypuscic, takie nabrzmiale i wiosenne. inne drzewka tez wygladaja jakby sie przebudzily, najgorzej czeresnie, wierzby i lilaki.

na szczescie tulipany jeszcze nie wylazly choc ja beda tekie temperatury to nie wiem czy za chwile nie wychyna. co wtedy robic? w zeszlym sezonie tak stracilam 200 cebulek krokusow.

u nas problemem jest tylko wysoka temperatura, bo slonca juz dawno nikt nie widzial, ciagle chmury, mzawki i breja:sick:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma żadnego sensownego sposobu niestety. Widomo, ze jak zacznie mrozić to okryć co się da. Ale nie jestes w stanie zatrzymać wegetacji.

W szkółkach i sadach stosuje się zraszanie wodą lub palenie ognisk, ale to raczej dotyczy majowych przymrozków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, mam pytanie "branżowe". Pojawiły mi się w mieszkaniu ziemiórki, albo przynajmniej coś, co według mojego laickiego oka tak wygląda - czarne, malutkie muszki. Ale tylko dorosłe osobniki. Siedzę sobie przy parapecie i co chwila mi jakiś łajdak przelatuje przy monitorze. Tłukę je, ile mogę, ale to raczej mało efektywny sposób walki z nimi. Czy poleciłabyś coś na te dranie? Obejrzałam wszystkie kwiatki i w żadnym nie mam ani śladu larw. Czy to może być coś innego, niż ziemiórki? Kiedyś walczyłam z nimi nomoltem, ale jakiś czas temu powiedziano mi, że został wycofany jako bardzo szkodliwy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir pomóż po starej znajomości bo mi Gośka łeb utnie.Mamy młode drzewa owocowe które już rodziły.Mamy koty które nam podrzucili a moja Pani doktor tak kocha swoje zwierzaki karmi je jak by były co najmniej domowe,że zapomniała ile mogą wyrządzić krzywdy.Nie za uwarzyłem tego wcześniej do momentu jak kot zaczął ostrzyć pazury na pieńkach tych drzew.Kora jest delikatnie poszarpana a one traktują te młode drzewka jak skrobak do pazurów.Moje pytanie czy po tych Skrobkach te drzewka .......bo kora naruszona będą np. owocowały?Czy teraz mam je zabezpieczyć przed pazurami ,czy już po pticach.???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to może być coś innego, niż ziemiórki? Kiedyś walczyłam z nimi nomoltem, ale jakiś czas temu powiedziano mi, że został wycofany jako bardzo szkodliwy...

 

Mogą byc też zwykłe owocówki.

 

Nomolt nie jest wycofany: http://www.agrecol.pl/328-srodki-ochrony-roslin/331-owadobojcze/247-nomolt-150-sc

Możesz też zawiesić zółte opaski lepne na roślinach i przez kilka miesięcy wyłapać owady dorosłe. Ale estetyczne to nie będzie.

Preparaty biologiczne (pasożyty larw) są drogie i w dużych opakowaniach, takich na szklarnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie czy po tych Skrobkach te drzewka .......bo kora naruszona będą np. owocowały?Czy teraz mam je zabezpieczyć przed pazurami ,czy już po pticach.???

 

 

Roslina zabliźni korę jeśli to nie są duże uszkodzenia. Ale trzeba osłonić przed kotami. Niebezpieczne dla drzewek będzie fakt, że rany to otwarte wrota dla grzybów i bakterii (rak bakteryjny, monilioza). Jeśli nie ma jeszcze mrozów u ciebie, posmaruj maścią ogrodniczą (patogena nie zabije, ale ochroni przed dalszym wnikaniem nowych) a wiosną musowo opryski (Miedzian) i obserwacja kory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roslina zabliźni korę jeśli to nie są duże uszkodzenia. Ale trzeba osłonić przed kotami. Niebezpieczne dla drzewek będzie fakt, że rany to otwarte wrota dla grzybów i bakterii (rak bakteryjny, monilioza). Jeśli nie ma jeszcze mrozów u ciebie, posmaruj maścią ogrodniczą (patogena nie zabije, ale ochroni przed dalszym wnikaniem nowych) a wiosną musowo opryski (Miedzian) i obserwacja kory.

Bardzo dziękuję za odpowiedź tak zrobię Serdecznie pozdrawiam.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir spieszę donieść, że idąc za twoją radą będę sadzić świerki serbskie. Naczytałam się, naoglądałam i przekonały mnie :). Dziękuję!!

Mam jeszcze pytanie: na wprost mojego okna (2,5x 1,5) w ostrej granicy działki sąsiad uparł się budować budynek gospodarczy - prace w trakcie, nie sądzę bym się z nim dogadała - podobno nie zarejestrował mojego sprzeciwu w tej kwestii - (1.5 roku próśb i rozmów). chiałabym na wprost mojego okna zrobić wąski ekran z cisa i rabatę różano-bylinowo-trawiastą, żeby uratować sens istnienia tego mojego okna. Jaki rodzaj cisa na ten żywopłot (ewentualnie inny rodzaj rośliny). Ile od takiego ekranu można zbudować podporę dla róży by cis dawał sobie radę?

,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A będzie tam słonecznie, jak postawi budynek? Bo jak nie, to proponowałabym zrobienie tam rabaty różanecznikowej - miałabyś zimozielone nasadzenia cały rok. Do tego jakiś klon (np. polny Postelense - nasz rodzimy, a wygląda trochę jak orientalny) albo podkrzesana kalina, świdośliwa, grujecznik, magnolia.

 

Jesli jednak będzie słonecznie ale jest wąsko to można zamiast zywopłotu z cisa dać kratownicę z bluszczem. I rabatę uzupełnić o strzyżone formy na pniu, by była bardziej trójwymiarowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie kwiaty tylko liście. To klon palmowy.

Nie wiem jaka odmiana, podobne do "Shin-deshojo" albo serii "Beni"

 

Zobacz odmiany klonu jaworu - to nasz rodzimy gatunek, więc nie wymarza a kolory ma równie intrygujące (wymaga półcienia, bo słońce przypala)

 

Esk Sunset:

http://www.variegatedfoliage.com/t_Acer_Eskimo_Sunset_jpeg.jpg

http://www.esveld.nl/plantdias/67/67409.jpg

Brilantissimum:

http://www.harrisonstrees.co.nz/Acer%20pseudo.%20brilliantissimum.jpg

Prinz Handjery:

http://3.bp.blogspot.com/-G8z1OcGC1uc/ThZG2lklf-I/AAAAAAAAAoY/oR-x6XQB7t4/s640/BLOGSomeThoughts7July2011-prinz.jpg

Simon-Louise Freres:

http://kwiaty-ogrody.pl/wp-content/uploads/2010/07/acer_pseudoplatanus_Simon_Louis_Freres_Klon_jawor2.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A będzie tam słonecznie, jak postawi budynek?

Powstanie przesmyk miedzy budynkami w którym słońce będzie od rana do około 13 (pozbawi tylko słońca moje okno). Bardzo spodobał mi się pomysł z magnolią - zawsze chcialam mieć to drzewo tylko bałam się że to u mnie nie przejdzie- wybieram się zatem na poszukiwania magnoli odpowiedniej dla mojej działki:) faktycznie szopa sąsiada stworzy dla niej osłoniecie od wiatru - ja tylko muszę zasłonić szopę sąsiada :(

Czy ten bluszcz można pomieszać z powojnikiem lub różą pnącą tak, żeby stworzyć szybko zieloną cały rok ścianę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...