Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Podejrzewałam, że było:) Bo chyba już prawie wszystko było, czasem po 100 razy nawet ;)

Dziękuję pięknie.

 

Czyli na rabatkę - gazetkę krzaczkom do poczytania, ściółka do podjedzenia i zamiast wyrywać chwasty można usiąść i czytać kolejne gazetki na kolejne rabatki? Proszę Państwa to brzmi pięknie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, mogłabyś mi polecić kilka odmian na żywopłot - ale taki mieszany z różnych iglaków. Szpaler z serbami pójdzie niestety na stos. Wątpię, czy któryś świerk ocaleje :( Chyba im ziemia nie pasuje (ciężka, gliniasta), opryski rózne już stosowałam. Może jakieś żywotniki, bo z jednej strony mam szpaler z szmaragdów i ślicznie rosną. Jednak wolałąbym coś nieregularnego ( ze w razie jak mi padnie jakieś drzewko, to go zastąpie innym. Przed żywopłotem mam już posadzone inne rośliny. Załączam fragment ogrodu (w miejsce świerków, wzdłuż ogrodzenia potrzebuje posadzić szpaler - bedzie to ok. 25 m dł.). Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam.

Zdjęcie0083.jpg

 

Zdjęcie0105.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co jest nie tak z serbami, bo na zdjęciach wyglądają normalnie? Sama bym na glinę zaproponowała serby. One nie lubią kwasnej gleby a gliny rzadko sa kwaśne.

 

Jak chcesz robić żwyopłot z zywotnika, to nie mieszaj gatunków i odmian. Mieszane nasadzenie ma sens, gdy mieszasz pokroje (kula, stożek, kolumna), a wszystkie zywotniki mają +/- ten sam pokrój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co jest z tymi serbami. Już kiedyś mi radziłaś oprysk - ale nic nie pomogło. Po prostu żółkną i igły im opadają. Może woda tam stoi. Sama nie wiem, ale dosadzałam jakiś czas temu kopiąc naprawdę ogromny dół i robiąc mały drenaż - nic nie pomogło. Zdjęcia są nieaktualne - teraz ich stan jest opłakany. No chyba że stanie się cud i jakoś na wiosnę się wezmą.

 

A nie znajdziesz Elfir żadnej alternatywy, byleby tylko nie sadzić szpaleru z tych samych iglaków???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir mozna juz przyciac modrzewie czy jeszcze ciut za wczesnie? wiem, ze trzeba przycinac zima zanim zaczna krazyc soki. mam szczepione pendule i chce im czuprynki zagescic.

 

i jeszcze zapytam, serby lubia wilgotne podloze? bo mialam serba w takim miejscu dosc wilgotnym i efekty takie jak u naberii, igly opadaly, zolknal i brazowial. zeszla wiosna przesadzilam w suchsze i sloneczne miejsce. bardzo fajnie odzyl i ma sie dobrze.

Edytowane przez TAR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co jest z tymi serbami. Już kiedyś mi radziłaś oprysk - ale nic nie pomogło.

 

Ale kwasnego torfu im nie sypałaś? Sprawdzałaś odczyn gleby?

 

Jeśli woda stagnuje to najlepsze byłyby (poza żywotnikiem olbrzymim Thuja plicata) choiny, one wymagają wilgotnej gleby. Poza tym jest sosna koreańska, ale jest wrażliwa na choroby :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir mozna juz przyciac modrzewie czy jeszcze ciut za wczesnie? wiem, ze trzeba przycinac zima zanim zaczna krazyc soki. mam szczepione pendule i chce im czuprynki zagescic.

 

Pierwszy raz o tym słyszę. Tnij, kiedy chcesz.

 

Nie tnie się wiosną brzóz, klonów, winorośli i aktinidii bo płaczą na wiosnę.

 

 

i jeszcze zapytam, serby lubia wilgotne podloze? bo mialam serba w takim miejscu dosc wilgotnym i efekty takie jak u naberii, igly opadaly, zolknal i brazowial. zeszla wiosna przesadzilam w suchsze i sloneczne miejsce. bardzo fajnie odzyl i ma sie dobrze.

 

Nie znosi zalewania woda korzeni. Niewiele roślin to znosi. Z iglaków w zasadzie na terenie o bardzo wysokim poziomie wód gruntowych czy o długo stagnującej po roztopach wodzie nadaje się tylko cyprysnik błotny i metasekwoja, ale one zrzucają igły.

 

Swierk serbski w naturze rośnie w górach a nie na bagnach. W górach występuja częste deszcze, ale woda spływa, więc gleba jest wilgotna, ale nie mokra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jesli mozesz to przybliz co jest nie tak z sosnami koreanskimi, w necie glownie o jodlach pisza a ja mam sosenki. moje jesienia zgubily troche igiel zbrazowialych to jakis objaw chorobowy? od wiosny rosla pieknie.

 

Każda sosna jesienią zrzuca stare igły. Igły na sosnie utrzymują się 3-5 lat , zaleznie od gatunku.

 

Sosna koreańska - jedyna sosna, która źle rośnie na glebach suchych. Jest sosną pięcioigielną, więc jest podatna jak wejmutka na rdzę. Ale o ile lubi wilgoć, tak nie lubi gliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda sosna jesienią zrzuca stare igły. Igły na sosnie utrzymują się 3-5 lat , zaleznie od gatunku.

 

Sosna koreańska - jedyna sosna, która źle rośnie na glebach suchych. Jest sosną pięcioigielną, więc jest podatna jak wejmutka na rdzę. Ale o ile lubi wilgoć, tak nie lubi gliny.

 

 

cholipa a umnie rosnie na wystawie poludniowej ale jest czesto podlewana, bo u mnie gleba to kiepsciutka, piachy i nawieziony czarnoziem. okryta jest bardzo gruba warstwa kory. nie chce jej zbytnio przesadzac, bo juz sporawa jest 2 m i samej byloby mi ciezko, poza tym nie mam gdzie:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę musiała sprawdzić odczyn gleby. A jak to się robi??:oops: A odczyn gleby da się zmienić? Jeśli okaże się kwaśna to co zrobić?

Dzięki Elfir.

 

PS.

Czy ten żywotnik olbrzymi, o którym pisałaś, to jest to samo co thuja occidentalis "Kórnik"?

I czym się różni Kórnik od Złotokończystej?

Edytowane przez naberia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaglądałam tu prawie rok i pewnie nie nadrobię:( I zapewnie było już milion razy - potrzebuję posadzić drzewo przy tarasie,mogą być dwa:) taras długi na 6m,glina (plus mech do pokochania:/) marzenia - zeby szybko urosło,zdobiło długo i zakryło nas porządnie.Moze być owocowe (choć spadające owoce,liście hmm) myślałam o katalpie,ale ona raczej nie rośnie szybko?Aha,strona południowa. Edytowane przez abigaill
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę musiała sprawdzić odczyn gleby. A jak to się robi??:oops: A odczyn gleby da się zmienić? Jeśli okaże się kwaśna to co zrobić?

 

Odczyn gleby sprawdza się odczynnikami, np. Płynem Helliga - dostaniesz w każdym sklepie ogrodniczym. Kwaśną glebę można zwapnować.

 

Czy ten żywotnik olbrzymi, o którym pisałaś, to jest to samo co thuja occidentalis "Kórnik"?

I czym się różni Kórnik od Złotokończystej?

 

Nie mam pojęcia, czy żywotnik zachodni o nazwie "Kórnik" to jest to samo. Prawdopodobnie to jest błąd w oznaczeniu gatunku, bo nie znam odmiany zywotnika zachodniego o takiej nazwie. Natomiast w PAN w Kórniku wyhodowano na 100% odmianę żywotnika olbrzymiego, której dano miano "Kórnik"

 

Thuja occidentalis to żywotnik zachodni

a Thuja plicata to żywotnik olbrzymi.

To zupełnie dwa różne gatunki.

Żywotnik zachodni na zimę przebarwia się na brązowo (np. Brabant) a olbrzymi ma zimą zielonobłyszczące igły (jak "Kórnik").

Żywotnik "Smaragd" jest mieszańcem żywotnika zachodniego i olbrzymiego. Po zachodnim odziedziczył wąskokolumnowy wzrost, a po olbrzymim zielone igły zimą.

Gatunki zywotników różnią się tez kształtem szyszek i ułożeniem pędów. Igły zachodniego są matowe a olbrzymiego błyszczące. Gałązki zachodniego są krótkie, rozgałęzione a olbrzymiego przewisające, długie. Przez co żywotnik zachodni jest bardziej gęsty niż olbrzymi.

 

ŻYWOTNIK ZACHODNI:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/ff/Thuja_occidentalis_-_cone_2_(aka).jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/02/Thuja_occidentalis0.jpg

 

ŻYWOTNIK OLBRZYMI

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c0/Thuja_plicata_7484.jpg

http://www.nwcmagazine.com/images/uploaded/2008/06/thuja.jpg

 

"Złotokończysta" to pewnie odmiana "Aureospicata", ale nazw odmian się nie tłumaczy się na język polski.

Pod nazwą "Aureospicata" znam tylko żywotnika zachodniego. Tak więc od odmiany "Kórnik" różni się gatunkiem i jak nazwa wskazuje młode przyrosty są zabarwione na żółto.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir, mam do Ciebie krótkie pytanko: muszę przyciąć trzy dęby czerwone bo troszkę za mocno poszły w górę, kiedy jest na to najlepszy czas i czym zabezpieczyć cięte miejsca? Dzięki.

 

 

Dąb czerwony to ogromne i szybko rosnące drzewo, będziesz musiał dość często ciąć :) Można wycinać na przedwiosniu i wiosną. One nie płaczą.

Obecnie nie ma dobrych maści na rany cięte, ale dęby nie są wrazliwe na rany kory, więc mozna im prysnąc po cięciu Miedzianem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...