Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mogą. Mogą też być choiny, ale nie rosną tak szybko.

Zobacz sobie żywotnika olbrzymiego odmianę "Gelderland" - rośnie jeszcze szybciej niż żywotnik "Smaragd" i mozna sadzić co 0,8-1 m.

 

Żywotnik na bardzo kwaśnej może gorzej rosnąc. Lepsza lekko kwaśna. Więc warto sprawdzić odczyn i najwyzej zobojętnić dolomitem.

Wymaga też gleby żyznej, wiec dobrze jest nawieżć do dołków lepszej ziemi z dodatkiem gliny.

 

dziękuję, gliny Ci u mnie dość :), bedziemy zatem ziemię kombinowac skądś do tych dolków, bo wyjdzie ze musze zasadzic ok 100 sztuk tylko po jednej stronie z oczyszczalnią, masakra, bo do obsadzenia mam ponad 300m płotu dookoła i prawie 5tys m2 dzialki do zagospodarowania :/

A co jeszcze Elfir mogłoby w poblizu tej ocztszczalni rosnąć?

działka pusta, z lekkim spadem od strony domu/wjazdu do tyłu działki, niestety na terenie gliniastym ( dom stoi na betonowej płycie, bo pod spodem podobno "kurzawka", teren pd wielkopolski:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo do obsadzenia mam ponad 300m płotu dookoła i prawie 5tys m2 dzialki do zagospodarowania :/

A co jeszcze Elfir mogłoby w poblizu tej ocztszczalni rosnąć?

 

Po kiego grzyba sadzisz zywopłot z żywotnika na całej działce dookoła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto popatrzec na gieldach ogrodniczych, w wielu miastach takie sa, kupujesz ilosci hurtowe min.16 szt. ale te marketowe z cena sie nie umywaja. jedna sadzonka (doniczka) na gieldzie 1-2.5 zł. zaleznie od wielkosci. sama kupowalam w zeszlym roku 180 sadzonek, na koncowce sezonu mialam juz niezly dywan lawendowy.

poza tym zauwazylam, ze wysylkowo nie zawsze jest taniej i lepiej, wole poszalec na gieldzie lub w szkolce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kiego grzyba sadzisz zywopłot z żywotnika na całej działce dookoła?

 

xle napisałam, nie z żywotnika, ogólnie mam do zagospodarowania tyle, żywotnik tylko wzdłuz drenazu :-)

kompostownik musze wcisnąc, kojec dla psa, "budke" na drewno i sprzet do odsniezania zima,

teraz tylko przód musz ezagospodarowac (nie zywotnik:-) ) (50 m ) i to 100m wzdłuz drenazu, który dodatkowo osłoni dzialke przed kurzem i wiatrem ze szczerego pola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

częśc działki zrób dziką. Tam będzie kompostownik. Na słabej glebie nasadź sosen od północy + kilka brzózek i jarzębin + kalinę hordowinę, berberysy, róże pomarszczoną i oddziel od części "ozdobnej' urozmaiconymi nasadzeniami krzewów ozdobnych. Zmniejszysz w ten sposób wielkośc ogrodu do zagospodarowania.

 

Budka na drewno blisko domu i bardziej od frontu, żeby zimą daleko nie biegać (bo zakładać buty będziesz w wiatrołapie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir zawodowcu jeden, przepadam za Twoimi kompozycjami :lol2:

sosny, brzózki, jarzębiny, a do tego kalina i berberysy - już jestem zachwycona

jak nabiorę odwagi to wiosną zaproszę Cię do swojego wątku, może mi też coś doradzisz images?q=tbn:ANd9GcSYfivX82vSS6kf5jGHo1LP3_SLDEPOj5bsr9pYWSCtaiidd-O0Mg, choć trochę się boję bo pewno błędów narobiłam co niemiara

ale może wspólnie jakość to ogarniemy? :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

częśc działki zrób dziką. Tam będzie kompostownik. Na słabej glebie nasadź sosen od północy + kilka brzózek i jarzębin + kalinę hordowinę, berberysy, róże pomarszczoną i oddziel od części "ozdobnej' urozmaiconymi nasadzeniami krzewów ozdobnych. Zmniejszysz w ten sposób wielkośc ogrodu do zagospodarowania.

 

Budka na drewno blisko domu i bardziej od frontu, żeby zimą daleko nie biegać (bo zakładać buty będziesz w wiatrołapie).

 

:)

chyba pora przysiąść, przemyslec wsio i załozyć wątek.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, będę chyba dokarmiać obce koty chodzące po naszym ogrodzie. Może to coś da. Jak nie to chyba zostanie trutka :(. No i jeszcze na tego tchórza postaram się postawić.

 

gorzej jak zaczną się stołować same cwane koty, a kotki nie uświadczysz :)

 

Swego czasu próbowałam wygonić nornice za pomocą karbidu - do każdej napotkanej dziury wkładałam po kawałku karbidu, a potem chodziłam z wężem i lałam wodę, karbid się pienił i robił coś w rodzaju dymu, który miał się rozprzestrzenić po korytarzach w ziemi. Końcówkę węża włożyłam do jednej z dziur i zostawiłam na kilka godzin, mając nadzieję,że nornice zwieją przed naporem wody. Efekt był taki,że .... zalałam własną piwnicę ;) nornice porobiły kilometry korytarzy aż pod mury piwnicy i woda przelała się do środka. A chciałam być sprytniejsza od tych zwierzątek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, ja z prośbą o pomoc w skomponowaniu nasadzenia.

 

Chciałabym coś nasadzić przy bruku, blisko ściany garażu - strona północna. Obecnie wygląda to mniej więcej tak:

 

Zdjęcie0029.jpg

Denerwuje mnie "cycek" z bruku -miał on mieć inny kształt, ale wyszło jak wyszło. Myślałam o tym, żeby zrobić małe zakole (kolejny "cycek") i zasadzić tam może cisa i wokół jakieś ładne roślinki. Pomożesz mi coś gustownego wymyślić?

cis.jpg

 

 

Jeszcze jedna prośba. Od strony drogi zasadziliśmy tujki - aerospicate. Na ich tle chciałabym zasadzić 2 drzewa, żeby się zasłonić od wyższych budynków sąsiadów. W prawym rogu zasadziliśmy wiąz Wredei. Jakie drzewa mogłabym jeszcze zasadzić, żeby ładnie się komponowały i nie były za wysokie?

 

Przy okazji jeszcze zapytam, jak mogłabym ładnie obsadzić pergolę umieszczoną na trawniku (z tyłuod str. północnej świerki), żeby dawała cień i żeby się pod nią przyjemnie siedziało. Myślałąm o czymś takim: (wym. 3m x 3m).

 

pergola-ancolie-forest-style,main leroy.jpg

 

Z góry bardzo dziękuję za każdą pomoc.

Edytowane przez naberia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naberia - ten cycek z bruku miał mieć jakieś funkcje? Możesz zrobić ujęcie na ścianę spod ogrodzenia?

 

Z małych drzewek możesz wybrac np. jabłonie ozdobne, płaczącą formę buku, śliwy i wiśnie ozdobne, niższe odmiany i gatunki klonów (np. klon tatarski), złotokap, świdośliwę.

 

Na pergolę mozna dac milin - szybko rośnie, kwitnie latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, niestety mam tylko takie zdjęcia - nie wiem czy coś Ci to da :(

Zdjęcie0032.jpgZdjęcie0028.jpgZdjęcie0044.jpgZdjęcie0110.jpg

Na cycku parkuje drugie auto.

 

 

Piękny ten milin :) A czy dawać na boki kratki dodatkowo, żeby się po nich piął? Ile takiech posadzic? W tylko po jednym z przodu? czy w każdym rogu? Czy zrobi mi się z tego zadaszenie?

 

Dziękuję!

Edytowane przez naberia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naberia - ja ci radzę, radzę, ale nie widać bys korzystała z tych rad. :)

 

Myślę, że można tak:

http://images47.fotosik.pl/1719/0a1d1d0ae8d33989gen.jpg

Gdzie trawy ozdobne zasłonią pokrywy od studzienek.

Moim zdaniem w tym narożniku między płotem a cyckiem trzeba było posadzić coś dużego a nie zywotniki.

 

Takie projektowanie małych kawałków nie wychodzi ogrodowi na dobre. Na kompozycję trzeba mieć spojrzenie całościowe. Projektuje się widoki a nie rabaty. Rabaty to jak ustawianie dekoracji na półkach. Ale najpierw trzeba zaplanować ogólną aranżację pokoju - gdzie kanapa, a gdzie stół.

 

Masz mnóstwo przestrzeni i ani jednego pomysłu na nią. Nawet na styl ogrodu. Nasadzenia są przypadkowe -po co ci świerki pod ogrodzeniem od sąsiada? Żeby trzeba im było ścinać wierzchołki jak dorosną do kabli? Od strony sąsiada masz zimozielony żywopłot już. Trzeba było tylko uzupełnić kompozycję, bo tło jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, dziękuję Ci bardzo.

Świerki już były zasadzone pod płotem, gdy nabywaliśmy działkę. Szkoda było ich ruszać, były wtedy malutkie. Od sąsiada thuje też były małe.

 

Wiem, że ogród nie ma jakiejś sensownej aranżacji - nie znam się na tym niestety, a i fundusze nie pozwalały na wiele. Uczę się dopiero i wiele bym zmieniła. Do tego doszły problemy aranżacyjne - typu złup czy studzienki... ech, szkoda gadać! Mam nadzieję, że jak rośliny urosną, to będzie to lepiej wygladało.

 

Od razu pytam co to za chmurka zielona przy żywotnikach? W tym zakolu właśnie chciałam coś ładnego, dużego zasadzić... Thuje są tam w łuk, gdyż chcieliśmy się zasłonić od ulicy (przez szeroką bramę wszystko było widać). Czy mogłabyś mi podać nazwy roślin, które zamieściłas? np. jaki trawy? jaką kolumnową formę? Czy to zakole lepiej zrobić z kory (na włókninie)? I właśnie jakie jest to nasadzenie za "cyckiem"?? Widzę drzewko... Czy to wiśnia umbraculifera? Dziękuję Ci bardzo za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świerki łatwo się przesadza.

 

Chmurka to "krzew". Nie zastanawiałam się nad tym jaki :)

Jeśli jednak nie chcesz dać świerków zamiast żywotników w tym zakolu, to pośrodku zakola dobrze będzie wyglądać też jakieś drzewko.

 

Trawy - zaleznie od stylu ogrodu - można preriowo z prosem rozpierzchłym, palczatką lub bardziej klasycznie z miskantem (zaleznie od warunków wodnych).

Kolumnowa forma - na suchej glebie jałowiec, na żyznej cis

Jak robisz rabatę z trawami, to raczej bez włókniny.

Drzewko - Z miskantami będzie pasować nawet magnolia, z prerią raczej świdośliwa.

 

Zastanów się czy masz siły i ochotę bawić się z ogrodem. Bo z tego co widzę, męczysz się z nim parę lat. Czy w ogóle cię to pasjonuje? Chcesz wydawać na niego pieniądze?

Bo ta częśc ogrodu jest kompletnie z boku. Jeśli nie planujesz miejsca na kolekcję roślin lub miejsca na boisko, to na twoimmiejscu obsadziłabym krawędź ścieżki krzewem (np. kosówką) a za nim zrobiła zagajnik z tanich roślin. Tak, by nie trzeba było się bawić w koszenie trawy, przycinanie, nawożenie, podlewanie.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...