Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

świetne to zdjęcie, co tak ładnie na biało kwitnie?

 

Z daleka trudno powiedzieć. Może być nawet jakaś mięta.

 

Co do wielkości ogrodu - liczy się projekt z pomyslem. Ogrody pokazowe w Chelsea mają wielkośc mniejsza od ogródków działkowych a można zrobić je na "dziko":

http://0.tqn.com/d/gouk/1/0/K/p/-/-/RBC.jpg

http://farm8.staticflickr.com/7034/6643289195_19e6de64e7_z.jpg

http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/01906/chelsea-hat-trick-_1906560b.jpg

 

A to jakiś inny ogród:

http://static.e-ogrodek.pl/gallery/2864/0_a0518f38a9bd486fc4e50adbe2289c9ea49ae39f.jpg

 

W małym ogrodzie potrzebne są elementy porządkujące przestrzeń - murki, żywopłoty, geometryczne nawierzchnie.

Co ważne - używa się niewielu gatunków zimozielonych.

 

Moja rada z drugiego wątku:

Może w poprzek stoku wykopcie co jakiś czas poprzeczne rowy do odbioru nadmiaru wody. Rowy obsadźcie roślinnością bagienną i utrwalcie brzegi kameniami. Rowy połączcie ze sobą "suchymi" strumieniami

Rów byc takim elementem.

 

Wodę trzeba gromadzić a nie się jej pozbywac. Chociaż sądzę, że jak się zrobi nasadzenia od strony lasu to problem sam zniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetne to zdjęcie, co tak ładnie na biało kwitnie?

 

Obstawiałabym jakąś lebiodkę np Origanum vulgare 'Album'

 

http://www.wimtimmermans.nl/assortiment/afbeeldingen/origanum-vulgare-album-4dd4dec5181a8.jpg

 

Podobny efekt daje też przytulia północna Galium boreale

 

http://www.florealpes.com/photos/gailletboreal_1.jpg

 

Gorąco polecam lebiodkę do ogrodów naturalistycznych (i nie tylko) - ładnie się komponuje z innymi roślinami, jest niekłopotliwa (trochę się rozsiewa...), wygląda świetnie (również po przekwitnięciu oraz zimą), no i .... bardzo przydaje się w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z brzóz można użyć odmiany Gracilis - rośnie bardzo wolno. Albo zakladać wymianę kompozycji co kilkanaście lat.

 

 

Dorota - Dokładnie ta biała roślina to Pycnanthemum muticum - po angielskiu "górska mięta wielkolistna" - Big Leaf Mountain Mint

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I takie zdanie u nich kiedyś znalazłam:

"One of the things we love most about landscape architecture is watching the reaction of our clients as they experience the beauty of their gardens unfolding over time."

Tak to właśnie jest - i nie do osiągnięcia w ogrodzie złożonym z żywotników i jałowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir

Chciałabym zapytać o to czy właściwie dobrałam rośliny w projekcie mojego ogrodu. Już kiedyś mi pomagałaś:) Wzdłuż jednego boku działki posadziłam jałowce Blue Arrow (co 50 cm, zeby stanowiły szczelną zaporę przed silnymi wiatrami, choć wiem, że one bardzo wąskie rosną), które podsadziłam berberysami czerwonymi i żółtymi (nie pamiętam nazw) i kosodrzewina. Ta część ogrodu nie może być szerokim nasadzeniem, ponieważ od ogrodzenia do domu mam 5 m i musi tu zostać jeszcze miejsce na drogę (taką podwórkową, żeby można było przewieźć opał na zimę np.). Dlatego wybrałam wąskie jałowce, a żeby nie było wrażenia tunelu i było kolorowo i dynamicznie, posadziłam berberysy. Przeczytałam ostatnio, żeby unikać pstrokacizny w planowaniu ogrodu i zastanawiam się czy nie popełniłam błędu. Krzewy były sadzone w zeszłym roku, mogłabym dokonać jeszcze jakichś zmian. Z pewnością nie ukorzeniły sie dobrze, rosna na kiepskiej glebie, piaski, 5 klasa. I mam jeszcze jedno pytanie. W części działki znajdującej się przed domem, a więc tej reprezentatywnej mam "wyspę" na której rośnie brzoza Youngi, sosna Pyramidalis, jakiś świerk karłowy i trawy. Tworząc wyspę chciałam , aby w moim ogrodzie powtały kiedyś zakamarki, żeby nie wszystko było od razu widoczne. Ta "wyspa" nie znajduje się centralnie i symetrycznie pośrodku działki i chciałabym w przyszłości utworzyć może kolejna taką wyspę z niewysoką roślinnościa. Przeczytałam (niestety nie pamiętam gdzie), ze nie powinno się tak dzielić działki (taką wyspą), ze to zniekształca perspektywę i zaburza proporcje ogrodu. Chciałabym zapytać jak to wygląda z Twojego punktu widzenia jako profesjonalisty, czy popełniłam jakis zasadniczy błąd w planowaniu mojego ogrodu? Mogę jeszcze coś zmienić. Z góry dziękuję za odpowiedź. Dodam jeszcze, że zależy mi, aby ogród był kolorowy, dynamiczny. Czy np zestawienie klona o pstrokatych jasnych liściach z np śliwą wiśniową Pissardii jest niewłaściwe ze względu na zbyt duży kontrast? Od dawna czytam Twoje porady, a wciąż to dla mnie takie trudne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z brzóz można użyć odmiany Gracilis - rośnie bardzo wolno. Albo zakladać wymianę kompozycji co kilkanaście lat.

 

Elfir, zaintrygowała mnie ta wymiana kompozycji. Czy jest fizycznie do osiągnięcia mini lasek brzozowy na powierzchni powiedzmy 5x10m, w którym rośliny starsze po osiągnięciu ok. 7-10m byłyby usuwane, a rosły nowe? Jakoś mi to tak nie pasuje, chyba szkoda byłoby mi wyciąć te drzewa, niestety na duże nie mogę sobie pozwolić na moim aerale... Ale w końcu to nie do wyrzucenia,gdyby potraktować jako "plantację użytkową" do kominka na rozpałkę? Brzozy chyba odbijają od korzenia, albo i z siewek. Widziałam u nas na terenach przemysłowych masę takich młodych wyrastających z karp po wyciętych drzewach. Głośno myślę, przeciwników proszę o nielinczowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałam ostatnio, żeby unikać pstrokacizny w planowaniu ogrodu i zastanawiam się czy nie popełniłam błędu. Krzewy były sadzone w zeszłym roku, mogłabym dokonać jeszcze jakichś zmian.

 

Do piasków dobrane dobrze, ale mam nadzieję, że nie sadziłaś berberysów na zmianę: czerwony-zółty-czerwony-zółty? Lepsze są duże, jednolite plamu koloru.

 

W części działki znajdującej się przed domem, a więc tej reprezentatywnej mam "wyspę" na której rośnie brzoza Youngi, sosna Pyramidalis, jakiś świerk karłowy i trawy.

 

Można dzielić ogród wyspami, półwyspami. W końcu wyspy są właśnie po to, by zakłócić naturalną perspektywę kończącą się płotem.

To jest ogród Oudolfa:

http://1.bp.blogspot.com/-jDHLUhHmkMQ/TdlIxOKkvHI/AAAAAAAABOo/K8ILRxfaqxs/s1600/grote+haag.jpeg

Jak widzisz, robi wyspy.

 

Postaraj się unikac takich oczywistych kontrastów: niebieski-zółty-czerwony. Łagodź je zielenią. Zieleni (ewentualnie niebieskiego) ma być najwięcej. Pozostałe kolory to tylko akcenty. W domu też nie malujesz każdej sciany w innym kolorze, na to nie dodajesz pasków i kółek. Ściany raczej neutralne i tylko kontrastowe dodatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, zaintrygowała mnie ta wymiana kompozycji.

 

Jak ktoś jest bogaty to czemu nie? :D

U nas trochę przeszkadza prawo - rośliny musiałyby mieć max 10 lat, bo potem potrzebna jest zgoda na wycinkę.

Ale wytniesz drzewa i co dalej? Jeśli kompozycja była oparta na rytmie pni, to bez posadzenia w jej miejsce nowych drzew, zaburzasz ją. Ale jak jesteś bogata, to co 10-15 lat możesz po prostu robić remont i zmieniać sobie cały ogród, zgodnie z najnowszymi trendami.

 

Po co męczyć się z dzikimi brzozami (na zdjęciach, które wkleiłam jest o wiele mniejsza i wolniej rosnąca brzoza himalajska) skoro są niewielkie zamienniki? Z braku środków na zakup ogrodowych, karłowych odmian? Jak nie masz kasy, nie porywaj się na kosztowne rozwiązania.

 

Dzikie brzozy rosną z siewek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś jest bogaty to czemu nie? :D

U nas trochę przeszkadza prawo - rośliny musiałyby mieć max 10 lat, bo potem potrzebna jest zgoda na wycinkę.

Ale wytniesz drzewa i co dalej? Jeśli kompozycja była oparta na rytmie pni, to bez posadzenia w jej miejsce nowych drzew, zaburzasz ją. Ale jak jesteś bogata, to co 10-15 lat możesz po prostu robić remont i zmieniać sobie cały ogród, zgodnie z najnowszymi trendami.

no teraz niekoniecznie :lol2: za 10-15 lat chyba też nie, może za 28lat jak kredyt spłacę

Po co męczyć się z dzikimi brzozami (na zdjęciach, które wkleiłam jest o wiele mniejsza i wolniej rosnąca brzoza himalajska) skoro są niewielkie zamienniki? Z braku środków na zakup ogrodowych, karłowych odmian? Jak nie masz kasy, nie porywaj się na kosztowne rozwiązania.

 

Dzikie brzozy rosną z siewek.

a jakoś przyswoiłam, że brzozy rosną szybko i bardzo duże, a że mam przed oczami brzozę dawnych sąsiadów giganta, to zaczęłam kombinować z tym wycinaniem do gołego, bo czytałam, że podcinania brzozy nie lubią. Co ja zrobię, że te brzozy tak mi się podobają...rozejrzę się za himalajską i jeszcze to przemyślę.

 

To nie tak, że nie słucham, albo do mnie nie trafia, słucham, notuję, koduję i staram się żeby to miało ręce i nogi. Niestety za dużo rozwiązań mi się podoba, najgorsze, że te co najbardziej to nieosiągalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Elfir! Uspokoiłaś mnie, choć muszę przyznać, ze na odcinku 2-3 metrów berberysy mam posadzone naprzemiennie; żółty - czerwony. Poprawię to, przesadzę je, kiedy to tylko będzie możliwe. Czy 3-4 szt berberysa wąskiego np Helmond Pillar utworzą już taką barwną plamę, czy potrzeba ich więcej? I czy jest szansa, aby na moich piaskach dała radę katalpa, chciałabym, aby kiedyś służyła za zielony parasol (bardzo mi się podoba), mieszkam w świętokrzyskiem? Między plamami z berberysów dosadzę kosodrzewinę, dla uspokojenia wzroku:) Jeszcze raz dziękuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jakich odcinkach mowa. Im dłuższy ten podjazd tym ciągi jednego kolou też powinny być dłuższe.

 

Katalpa szybciej drewnieje na piaskach, ale czy nie będzie przemarzać - trudno powiedzieć. Najlepiej przyjrzeć się czy gdzie w okolicy nie rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Elfir

 

Mam dom na otwartym terenie. Chciałbym posadzic od strony pólnocnej w odległosci 7m od domu jakies drzewa ktore by chronily choc troche dom od wiatru (chodzi mi o wiatry wiejące zimą) . Chcialbym cos lisciastego i szybko rosnacego. Myslalem o brzozie. Co ty na to?

Moze jakas inna propozycja? Fajnie by bylo aby drzewo nie tracilo lisci na zime ale to raczej nie wchodzi w gre... Tzn chyba tylko jakis iglak nie traci....?

Edytowane przez leniin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...