Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir, dzięki , rozumiem ,że teraz sezon w pełni i "zarobiona" jesteś. Jeśli się nie obrazisz, że to w Twoim wątku, to zwracam się z prośbą do innych "dobrych duszków" tego forum. Może ktoś by mi pomógł przeobrazić ten skrawek ziemi w jakąś atrakcyjną dla oka przestrzeń ? Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł i Elfir pozwoli to może ktoś mi pomoże ?:-) Plissssssssssssssss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wyglada to jak zwójkówka. Bardzo Ci dziekuję za pomoc :).

 

To jeszcze mam jedno szybkie pytanko (że też masz jeszzce cierpliwość nam ciagle pomoagać :)) - mam derenie białe Kesselringi - trzy sztuki. Na wyokości około 20 cm od ziemi rozgałęziają się na dwa pędy - mają około 1,5m wysokości. Posadzę je na tle iglastych drzew. Czy posadzic je razem w jednej dziurze czy w odstępach (np. 2 m). Chcę żeby powstał gęsty krzak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu pytałem o cięcie sosny. Dla potomnych informuję, że ciete jeszcze zimą gałęzie (pozbawiłem ich zeszłorocznych pędów - ściałęm "świeczki") wypuściły nowe pąki w odległości kilkunastu cm od miejsca cięcia. A więc jednak sosna porafi wytworzyć pąki po cięciu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na liściach mojego wiązu grasują malutkie zielone gąsieniczki. Może podpowiesz mi czym je poczęstować, żeby się ich pozbyć? Pozdrawiam.

 

Najlepiej zebrać ręcznie, jesli to mała roślina. Teraz jest okres kwitnienia roślin, więc chemia niewskazana.

 

Larwy podobne do gąsienic mają zwiotka wiązowa i jotek wiązowy. Nie są to gąsienice (bo to nazwa przynależna tylko larwom motyli), bo obydwa szkodniki to błonkówki.

 

Zwalcza się preparatami o działaniu wgłebnym, np. "Sumithion 500 EC"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir,widze,ze wspomnialas o swidosliwie(ze przebarwia sie na czerwono).A jaka konkretnie odmiane polecasz?Bo z tego co sie orientuje(tylko z szperania po necie),to sa krzewy i drzewka swidosliwy.Bylam w ogrodnictwie kiedys i widzialam drzewko.A ja chyba wolalabym cos mniejszego,krzew wlasnie.Slyszalam tylko nazwe Prince William.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedziorek to pajączek i robi delikatne pajęczynki.

Chodzi tobie o wierzchołek wzrostu czy przebarwiające się igły?

 

Arnika moją biedną kosodrzewinę zaprezentowała, więc śpieszę z wyjaśnieniem.

Pajęczynki ma, igły brązowieją ale to wtórne, usycha po prostu.

A tak pierwotnie to zarówno na czubkach jak i przy odejściach gałęzi jej się porobiły takie brązowe gluty DSCF0390.jpgDSCF0388.jpg no i na igłach jakieś szare kropki widać... nie rośnie wcale, czubki ma takie, jak na obrazku i w ogóle do d... popryskałam na fitocośtam ale efektu nie widzę, mogę popryskac czymś jeszcze ale nie wiem, czym i kiedy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir na sosnie watereri zauwazylam na igłach czarne wypukle kropki, czy to może być jakiś rodzaj mszycy? tam lazi pelno mrówek, po sosence również. czy to zwalczać? decisem? czy to może być inny problem.

 

A duże są te kropki? Bo może to jakiś misecznik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir,widze,ze wspomnialas o swidosliwie(ze przebarwia sie na czerwono).A jaka konkretnie odmiane polecasz?Bo z tego co sie orientuje(tylko z szperania po necie),to sa krzewy i drzewka swidosliwy.Bylam w ogrodnictwie kiedys i widzialam drzewko.A ja chyba wolalabym cos mniejszego,krzew wlasnie.Slyszalam tylko nazwe Prince William.

 

To sa raczej drzewka. Jak chcesz krzew to może poszukaj jakiejś małej wiśni (Kojou no mai)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zetnij wierzchołki i zobacz czy czasem jakiś szkodnik nie drązy gałązek wewnątrz.

 

odnośnie sosen i kosodrzewin, dwa lata temu mieliśmy coś takiego na sośnie, faktycznie po zdjęciu wierzchołka z "glutami" w środku były wydrążone kanały z larwami (ok 1cm) (nie jestem pewna ale była to chyba osnuja) - zebraliśmy je z kilku nowych pędów na jednym drzewku (mamy kilkanaście młodych drzewek) i problem zniknął, nie pryskaliśmy tylko obserwowaliśmy, więcej się nie pokazały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam też problem z niezidentyfikowanym szkodnikiem na magnolii, przyczepione na młodych pędach coś jak małe brązowe "miseczki" ok 2-4mm , łatwo się ściągają palcem, nie udało mi się dotąd zidentyfikować stwora, a oprysk czymkolwiek w ostatni weekend nie był możliwy, Elfir i inne dobre dusze - może macie jakiś pomysł co to?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir zrobiłam fotki tego paskudztwa na watereri, obejrzałam wszystkie sosny i swierki i tylko na tej odmianie ale z kolei na każdym drzewku wystepuje, posadzone w roznych częściach ogrodu

 

DSCN1933.JPG

 

DSCN1930.JPG

 

DSCN1931.JPG

 

DSCN1917.JPG

 

DSCN1923.JPG

 

 

i zauwazylam tez ze cos niedobrego dzieje się z moja sosna oścista, zolknie i schnie

 

DSCN1968.JPG

 

a tu dla przykładu zdrowa

DSCN1969.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czarne, mniejsze jak glowka szpilki, nawet fotke trudno zrobic, ale jest tego mnostwo.

 

Wygląda jak mszyca - miodownica sosnowa http://pl.wikipedia.org/wiki/Miodownica_sosnowa.

Można zastosować Magus.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...