Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir to i ja podczepie się pod temat wycinki, mam na swojej działce kilka sosen samosiejek ale już dość dużych ok.6 metrowych, które rosna w miejscu planowanego ogrodzenia. czy ja takie drzewa tez musze zglosic do wycinki? Ewentualnie gdybys podala jakas podstawe prawna, która sobie dokładnie poczytam. w tym temacie kompletnie zielona jestem. acha dzialka graniczy z lasami państwowymi, jeśli to ma znaczenie.

 

Do wycinki zgłaszasz zawsze starsze niż 10 lat.

Podstawa prawna stale taka sama od lat - Ustawa o ochronie przyrody.

Jedynie drzewa na plantacjach oraz na działkach lesnych mogą być wycinane na innych zasadach (na plantacjach dowolnie, na działkach lesnych wycinkę uzgadnia się z leśnictwem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie przekazać swoje doświadczenia z zasilania trawnika nawozem.

Ja ubrałem gumowaną rękawicę i tak siałem od prawa do lewa...

Skutek taki, że teraz mam takie mocno zielone łuki i pasy a pomiędzy nimi blado...

 

ja mam durszlak z dużymi dziurami

i tak se do niego nasypię - i tak se chodzę

I tak se szuru-buru - szuru-buru.......w lewo w prawo w prawo w lewo....

I jest zawsze równo i tanio(bez specjalnych kosztów)

I zdrowo - bo idę jak Tomek Czereśniak - powolutku....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirko ratuj... Co to za roślinka? Nie mogę nigdzie znaleźć:(.

IMG_6657male.jpg

Rośnie koło tarasu razem z winoroślą i panoszy się coraz bardziej. Nie wiem czy wywalać, czy przesadzać:rolleyes:.

 

Przebarwia się tak: IMG_2125male.jpg

 

 

Rośnie w formie krzaka, ale wiotkiego i wymaga podparcia. Wypuszcza poziome odnóża, które wyłażą mi między deskami tarasowymi:evil:. Generalnie woli chyba poziomą pozycję... chociaż młode pędy z leżącego pędu wypuszcza sporo pionowo do góry tworząc nową kępkę:rolleyes:.. Nie pnie się tak jak winobluszcz pięcioklapkowy, i rośnie dziesięć razy wolniej

 

 

Znalazłam!!!! :wave:

Jest to winobluszcz himalajski :wiggle:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie Elfir - chcę zrobić żywopłot z rugosy a po jej bokach posadzić jakieś iglaki. Co byś radziła?

Tzn. to by wyglądało tak mmmmmmmxxxxxxxxxxxxxxxmmmmmmmmmm gdzie mm to iglaki a xxx to róża.

Mam tam siatkę leśną, która już chyli się ku upadkowi a nie chcę stawiać płotu, więc musiałoby to być szczelne, żeby żadne psy

czy zające nie wbiegały. Da się tak zrobić?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie Elfir - chcę zrobić żywopłot z rugosy a po jej bokach posadzić jakieś iglaki. Co byś radziła?

Tzn. to by wyglądało tak mmmmmmmxxxxxxxxxxxxxxxmmmmmmmmmm gdzie mm to iglaki a xxx to róża.

Mam tam siatkę leśną, która już chyli się ku upadkowi a nie chcę stawiać płotu, więc musiałoby to być szczelne, żeby żadne psy

czy zające nie wbiegały. Da się tak zrobić?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź. :D

 

Rosa rugosa ogałaca się z wiekiem od dołu.

A może tarnina, żaden zwierz nie przelezie przez kolce i jeszcze owocki na naleweczkę są znakomite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir - czy na podstawie zdjecia jesteś w stanie stwierdzić jaki to może być typ gleby? Nam się wydaje że jest glinowata - bo po deszczu dość długo można prawie że pływać w ogródku....

 

drugie pytanie - czy jest jakiś środek którym można się pozbyć skrzypu polnego? roundoup nie pomógł, ale to raczej nie ten typ liścia/choineczki. Na necie gdzieś widziałam, że skrzyp jest cieżki do zwalczenia...

?ui=2&ik=7d04109ba7&view=att&th=13f5081181ca92e0&attid=0.1&disp=inline&realattid=file0&safe=1&zw&saduie=AG9B_P_cABcQNByZtH1V9DkQNEaG&sadet=1371506142173&sads=j3yfHlv4VfiW4zx12BjVLujjKQQ

?ui=2&ik=7d04109ba7&view=att&th=13f5081181ca92e0&attid=0.2&disp=inline&realattid=file1&safe=1&zw&saduie=AG9B_P_cABcQNByZtH1V9DkQNEaG&sadet=1371506148250&sads=AmgVN3FvINSNt4Xn5wo0CU6sAeQ

 

Dzięki!

Edytowane przez nicol21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzypu nie zwalczysz właściwie niczym. Zginie na jakiś czas, sczernieje, wyschnie, a potem odbije znowu.

Ze środków ogólnie dostępnych jest Starane 250EC jest opisany jako zwalczający skrzyp, ale efekt jest jak napisałam.

Podziała też Aminopielik... na jakiś czas.

Możesz spróbować wymieszać Roundap z Chwastoksem. To pali właściwie wszystko, tylko na jak długo zniknie skrzyp?

 

U mnie żaden z tych środków nie okazał się w pełni skuteczny, tzn. po jednym sezonie. Ale wspomagany ręcznym usuwaniem dały ten efekt, że pojawia się go coraz mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie Elfir - chcę zrobić żywopłot z rugosy a po jej bokach posadzić jakieś iglaki. Co byś radziła?

Tzn. to by wyglądało tak mmmmmmmxxxxxxxxxxxxxxxmmmmmmmmmm gdzie mm to iglaki a xxx to róża.

Mam tam siatkę leśną, która już chyli się ku upadkowi a nie chcę stawiać płotu, więc musiałoby to być szczelne, żeby żadne psy

czy zające nie wbiegały. Da się tak zrobić?

 

Jakoś tego nie widzę. Ewentualnie jakieś sosny typu duże kosodrzewiny, sosna pospolita "Watereri".

 

Nie zgodzę się z tezą, że róża pomarszczona się ogałaca. Wręcz przeciwnie - ma odrosty i się zagęszcza.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir - czy na podstawie zdjecia jesteś w stanie stwierdzić jaki to może być typ gleby? Nam się wydaje że jest glinowata - bo po deszczu dość długo można prawie że pływać w ogródku....

 

Może też być ilasta.

Na pewno nie piaszczysta :)

 

czy jest jakiś środek którym można się pozbyć skrzypu polnego? roundoup nie pomógł, ale to raczej nie ten typ liścia/choineczki. Na necie gdzieś widziałam, że skrzyp jest cieżki do zwalczenia...

 

Starane ma w opisie, że zwalcza skrzyp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, kupiłam buk Purpurea Tricolor, w szkółce kiedy zapytałam, na jaką wysokość urośnie powiedziano mi, że na taką, na jaką mu pozwolę - czyli żeby w razie czego go poskramiać cięciem. Ma bardzo ładne, kolorowe listki i podobno wygląda obłędnie, zwłaszcza wiosną. Problem w tym, że posadziłam go na niewielkiej rabatce, blisko domu, a dziś czytam, że jest to duże drzewo osiągające do 30 m wysokości. Czy rzeczywiście da się go tak prowadzić, za pomocą przycinania, by wyglądał bardziej jak krzew, a nie jak drzewo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir

 

Mam prośbę:)

Rodzice chcą "zreformować" swoją rabatę i dosadzić parę roślin.

Jednym zdaniem chcą się pozbyć tego kiepskiego trawnika spod spodu, dosadzić trochę niższych i zadarniających roślinek.

Gleba jest raczej przepuszczalna, a ta ściana altany jest ścianą północną.

Doradź, proszę, co dosadzić w tych "lukach"

oto fotka poglądowa:

http://imageshack.us/a/img546/3769/g6r0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tego nie widzę. Ewentualnie jakieś sosny typu duże kosodrzewiny, sosna pospolita "Watereri".

 

Nie zgodzę się z tezą, że róża pomarszczona się ogałaca. Wręcz przeciwnie - ma odrosty i się zagęszcza.

 

To masz rację, oczywiście, że ma odrosty i dzięki nim się zagęszcza, ale starsze egzemplarze od dołu robią się brzydkie. Obserwuję to u moich dwóch sąsiadów. Rugosy rosną u jednego w półcieniu, a u drugiego w pełnym słońcu. Zostały posadzone 12 lat temu i mają teraz po ok. 2 m wysokości.

Moje 4-latki mają około 100 cm wysokości i są póki co ładne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rzeczywiście da się go tak prowadzić, za pomocą przycinania, by wyglądał bardziej jak krzew, a nie jak drzewo?

 

Z buków robi się żywopłoty, więc można. Japończyk zrobił by z tego bonsai :)

Najważniejsze to przycinać mlode przyrosty, z danego roku a nie stare gałęzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzice chcą "zreformować" swoją rabatę i dosadzić parę roślin.

 

Ale którą rabatę? Rabata jest na pierwszym planie obsadzona jałowcami i chyba wrzosami.

 

Czy chcą założyć nową rabatę pod tymi dużymi iglakami (cyprysiki?) po prawej stronie zdjęcia?

Jeśli tam jest cień, to dobre miejsce na różaneczniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale starsze egzemplarze od dołu robią się brzydkie. Obserwuję to u moich dwóch sąsiadów. .

 

Niemal każdy krzew liściasty się z czasem ogałaca.

Dlatego się powinno odmładzać - czyli wycinać najstarsze pędy.

W przypadku takich krzewów jak róża można ciachnąć cały krzew przy ziemi - odbije.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale którą rabatę? Rabata jest na pierwszym planie obsadzona jałowcami i chyba wrzosami.

 

Czy chcą założyć nową rabatę pod tymi dużymi iglakami (cyprysiki?) po prawej stronie zdjęcia?

Jeśli tam jest cień, to dobre miejsce na różaneczniki.

 

Elfirku, dziękuję za odzew.

Rodzice chcą założyć nową rabatę pod tymi dużymi cyprysikami i połączyć ją z tą rabatą obsadzoną jałowcami i wrzosami:)

Tam jest nasłonecznienie przez cały dzień, aż do popołudnia , więc raczej nie różaneczniki:(

Coś innego, tylko co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...