Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A co może być przyczyną tego, że trawnik cały czas kwitnie. Przenawożenie? Trawa jest niska, a już wypuszcza pełno twardych pędów :( Na wiosnę sypaliśmy tylko Osmocote.

 

 

Może być nieprwidłowa mieszanka traw. Szybko zakwitają odmiany pastewne.

Poza tym nadmierna ilośc fosforu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam problem z thujami.. zakupiłam niedawno thuje szmaragd w doniczkach około 55-70cm wysokości. Połowę mam już w ziemi a część stoi jeszcze w doniczkach.

 

Na posadzonych thujach pojawiły się takie zmiany:

2013-07-20%252013.51.43.jpg

 

2013-07-20%252013.53.27.jpg

 

2013-07-20%252013.52.36.jpg

 

2013-07-20%252013.53.51.jpg

 

2013-07-20%252013.53.59.jpg

 

te thuje powyżej podejrzewam, że dostawały zbyt mało wody, wykopałam dziś jedną i widać, że ma nowe przyrosty korzeniowe (2,5 tygodnia już w ziemi), ale bryła korzeniowa w dotyku niby wilgotna lecz nie brudzi zbytnio rąk.

Powyższe "zmiany występują także na thujach, które jeszcze w doniczkach stoją, podlewam je codziennie, poprzez zraszanie, bo jak konewką to praktycznie woda od razu wypływa z doniczki.

 

oraz najbardziej niepokojące są takie brązowe oto plamki

2013-07-20%252013.51.01.jpg

2013-07-20%252013.54.38.jpg

 

gdzieniegdzie tych plamek jest więcej a gdzieniegdzie jest malutko lub na samych końcówkach.

 

Glebę mamy w większości gliniastą, do dołków sypałam czarnej ziemi o pH 5.

Robiłam eksperyment i wykopałam dołek i nalałam do niego wody aby zobaczyć jak szybko woda wsiąknie, nie mierzyłam czasu ani ilości litrów, ale przyjmuje, że dołek był 20x20 cm a wody w nim około 20-25cm i wsiąkła po około 15-20 minutach, więc chyba aż tak źle nie jest z tą przepuszczalnością.

Wczoraj część drzewem podlaliśmy PROPLANT 722 SL SUBSTRAL FYTOFTOROZA.

 

Proszę o pomoc.

 

Pozdrawiam

Kamila

 

PS Pyxis czytałam także o Twoich thujach.. jak się mają po opryskach?

Edytowane przez Kamila i Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie fytoftoroza. To raczej grzyb Phomopsis lub jakiś podobny (np. szara pleśn, Pestalotia). Uwielbia wilgotne lato.

Oprysk przeciwgrzybicznym o szerokim spektrum: Miedzian (nie może byc zbyt gorąco, działa chyba do 24 stopni), Topsin, Bravo lub coś nowszego, wytrzepać suche i wyciąć co można.

Wiosną i w mokre lato zapobiegawczo Bioczos lub Biosept.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już Topsin (był też miedzian, ale zbyt ciepło, więc wzięłam ten), buteleczka 100ml powinna wystarczyć by opryskać wszystkie thuje. Teraz tylko zastanawiam się w ilu litrach wody to rozrobić, na opakowaniu jest podane, że 100ml starczy na 100l wody.

Czy w takim stężeniu ma być czy innym?

Czy mogę spryskać także zdrowe (z pozoru) roślinki?

Czy ucięte pędy mam spalić czy po prostu wyrzucić?

 

Pozdrawiam

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na opakowaniu jest podane stężenie i dokładnie takim stęzeniem się opryskuje.

Skąd pomysł, by zmienić zalecane stężenia?!

 

Za małe stężenie nie poskutkuje, za wysokie popali rośliny. Ta zasada dotyczy każdego środka używanego w ogrodzie - od nawozów po środki ochrony roślin.

 

Na suchych igłach znajdują się zarodniki grzyba, które za jakiś czas będa atakowały na nowo. Więc trzeba usunąc z ogrodu maksymalną ilość suchych gałązek. Zakopać, spalić, wyrzucić - nie ma znaczenia.

 

Opryskać zapobiegawczo można wszytskie rośliny zagrożone ta chorobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na opakowaniu jest podane stężenie i dokładnie takim stęzeniem się opryskuje.

Skąd pomysł, by zmienić zalecane stężenia?!

 

Za małe stężenie nie poskutkuje, za wysokie popali rośliny. Ta zasada dotyczy każdego środka używanego w ogrodzie - od nawozów po środki ochrony roślin.

 

Na suchych igłach znajdują się zarodniki grzyba, które za jakiś czas będa atakowały na nowo. Więc trzeba usunąc z ogrodu maksymalną ilość suchych gałązek. Zakopać, spalić, wyrzucić - nie ma znaczenia.

 

Opryskać zapobiegawczo można wszystkie rośliny zagrożone ta chorobą.

Chodziło mi o to, że na opakowaniu jest podane stężenie ogólne, a na innym boku konkretne do różnych roślin. Thui konkretnie nie ma, więc stąd moje pytanie odnośnie stężenia.

 

Jedynie pod tą kategorię mogłabym je podpiąć:

ozdobne w gruncie i pod osłonami 0,1-0,15% (10-15 ml środka w 10 l wody)

mączniak prawdziwy, szara pleśń, plamistości liści i kwiatów, fuzariozy, werticiliozy, rak pędów róż

 

źródło ze strony http://www.target.com.pl/produkty/grzybobojcze,515/topsin-m-500-sc,94.html

 

Dziękuję jeszcze raz za udzielenie mi porad. Za jakiś czas zdam relację czy pomogło to moim roślinom.

 

 

Pyxis mam nadzieję, że zabiegi pomogą :)

 

Pozdrawiam

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...