Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Trawnika nie będzie jeśli nie będzie podlewany.

 

Trawnik z mikrokoniczyną ma mój znajomy. Jest przepiękny, zielony do obrzydzenia, ale wodożerny i trzeba bardzo regularnie strzyc. Na razie ma 3 lata.

 

2013-01czerwiec-u_Staszka-IMG_2950w.jpg 2013-01czerwiec-u_Staszka-IMG_2942w.jpg IMG_2728.jpg IMG_2727.jpg

 

To zdjęcia z lata 2013. Nie wiem czy dość dobrze widać, bo fotki są telefoniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żółknięcie to jeszcze do przeżycia jeżeli sie zregeneruje. Na sąsiednim forum ktoś utrzymuje że na glebie piaszczystej 4b-5a klasa rośnie mu taki trawnik http://img838.imageshack.us/img838/4576/p2ga.jpg i nie podlewa go wcale za wyjątkiem upałów. Co Wy na to?

 

Czyli mikrokoniczyna nie ograniczy zapotrzebowania na wodę, tylko je spotęguje? czytałem, że podczas suszy dłużej jest zielona, i dodatkowo zatrzymuje wilgoćale wiadomo, to mogą być chwyty marketingowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, nie wiem, czy to dobre miejsce na takie pytanie, ale z ogrodem związane, więc spróbuję tutaj poszukać pomocy. Przykra sprawa, ostatnio zdarzyło się, że ptak wleciał w szybę drzwi tarasowych, niestety zginął na miejscu. Wcześniej latem się to czasem zdarzało, ale bez skutku śmiertelnego, a teraz sekunda i było po gilu. Nie chciałabym więcej mieć ofiar i dumam, jak zapobiec takim wypadkom. Widziałam na ekranach szklanych naklejki z ptakami, czy to pomaga? Niezbyt estetyczna rzecz na szybie i ponura, ale może wzamian jakieś strachy do postawienia przed drzwiami? Co się sprawdza jako ochrona w takich przypadkach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żółknięcie to jeszcze do przeżycia jeżeli sie zregeneruje. Na sąsiednim forum ktoś utrzymuje że na glebie piaszczystej 4b-5a klasa rośnie mu taki trawnik http://img838.imageshack.us/img838/4576/p2ga.jpg i nie podlewa go wcale za wyjątkiem upałów. Co Wy na to?

 

Czyli mikrokoniczyna nie ograniczy zapotrzebowania na wodę, tylko je spotęguje? czytałem, że podczas suszy dłużej jest zielona, i dodatkowo zatrzymuje wilgoćale wiadomo, to mogą być chwyty marketingowe.

 

Może ma poziom wód gruntowych -50 cm?

Ja mam piaski w ogródku działkowym, poziom wody -5 m i latem bez podlewania rośnie tylko perz i kostrzewa. No i chwasty :)

Mikrokoniczyna ogranicza przede wszytskim intensywnośc nawożenia azotem trawnika a nie ogranicza zapotrzeboiwanie na wodę.

W suszę trawnik jest zielony, bo koniczyna ma mniejsze zapotrzebowanie na wodę niż trawa, ale to nie znaczy, że trawa jest zielona. Trawa żółknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, nie wiem, czy to dobre miejsce na takie pytanie, ale z ogrodem związane, więc spróbuję tutaj poszukać pomocy. Przykra sprawa, ostatnio zdarzyło się, że ptak wleciał w szybę drzwi tarasowych,

 

Ja miałam tak z oknami w bloku. Nie miałam firanek i notorycznie rozbijały się o okna gołębie - zaraz po myciu. Zauważyłam, że jak zapuściłam szyby w oknach, to przestały w nie wlatywać :)

Niestety, trzeba dac wyraźną przegrodę - firankę. Albo straszaka w formie sylwetki drapieżnego ptaka. Albo coś powiesić majtającego na zadaszeniu tarasu (np. dzwonki)

Do strachów ptaki się przyzwyczajają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pliszkę wariatkę nie podziałało nic. Ani naklejki, ani porozwieszane torebki plastikowe. Ciągle wpada na jedno z okien u sąsiadki. Na szczęście jeszcze nic sobie nie zrobiła.

W lecie mieliśmy przygodę z panem Wilgą, który wleciał do salonu i w panice uderzył w okno dachowe. Na szczęście upadek na podłogę zakończył się tylko szokiem i po nocy spędzonej pod skrzynką został wypuszczony.

Sikorki wlatują czasem i jeśli w porę nie uda się takiej wypędzić, pada na zawał.

Niestety trzeba się pogodzić z tym, że dom i okna to zagrożenie dla ptaków. Nie ma złotego środka by zabezpieczyć ptaki przed ludźmi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikrokoniczyna ogranicza przede wszytskim intensywnośc nawożenia azotem trawnika a nie ogranicza zapotrzeboiwanie na wodę.

W suszę trawnik jest zielony, bo koniczyna ma mniejsze zapotrzebowanie na wodę niż trawa, ale to nie znaczy, że trawa jest zielona. Trawa żółknie.

 

Jeżeli zasiałbym mieszankę na gleby suche, obficie podlewał w susze, sprawił że trawnik pięknie się rozrośnie. Następnie w którymśtam kolejnym roku wyjechał na wakacje i go zaniedbał np. nie podlewając przez miesiąc podczas suszy - to czy trawnik by się zregenerował czy nie byłoby do czego wracać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moge prosic o oswiecenie w kwestii wysiewu nasionek ? :)

 

chialam posiac sobie nasionka warzyw coby je potem wysadzic do gruntu

w sprzedazy sa takie pojemiczki z materialu jak pojemniki na jajka, czy to sie potem tnie na kawalki i pojedyncze pojemniczki wysadza do gleby z roslinkami ??

czy do jednego pojemniczka nalezy wsadzic 1-2 nasionka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zasiałbym mieszankę na gleby suche, obficie podlewał w susze, sprawił że trawnik pięknie się rozrośnie. Następnie w którymśtam kolejnym roku wyjechał na wakacje i go zaniedbał np. nie podlewając przez miesiąc podczas suszy - to czy trawnik by się zregenerował czy nie byłoby do czego wracać?

 

Zregenerują się najbardziej sucholubne gatunki, jak kostrzewy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moge prosic o oswiecenie w kwestii wysiewu nasionek ? :)

 

chialam posiac sobie nasionka warzyw coby je potem wysadzic do gruntu

w sprzedazy sa takie pojemiczki z materialu jak pojemniki na jajka, czy to sie potem tnie na kawalki i pojedyncze pojemniczki wysadza do gleby z roslinkami ??

czy do jednego pojemniczka nalezy wsadzic 1-2 nasionka ?

 

 

Można po 2 nasionka, można po jednym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po fotkach będzie cięzko, bo korony są wielowymiarowe a zdjecie jest płaskie.

Zasadniczo, aby prowadzić drzewko w formie wrzeciona nalezy odginać od początku gałązki od pnia, tak, by tworzyły kąt prosty względem pnia. Poza tym dolne gałązki są najdłuższe a górne najkrótsze. Gałązki w jednym okółku (na mniej więcej tej samej wysokości) -3-4 szt. Gałązki w kolejnym, wyższym okółku najlepiej wyginać tak, by nie znajdowały się nad dolnymi gałązkami (czuli tak jakby okręcić okółek o 45 stopni względem pnia).

Aby zmusić roślinę do wytwarzania bocznych gałązek do okółków, co roku skraca się wierzchołek.

Wierzchołek rozwidlony - usuwa się silniejszy pęd przy pąku kwiatowym, blisko pnia (z niego wyprowadzi się gałązkę z bok, do okółka), a zostawia i skraca pęd słabszy.

 

Dodatkowo usuwa się opędy rosnace pionowo w górę z bocznych gałązek, pędy rosnące do wnętrza drzewka, pędy rosnące poniżej 60-70 cm od gruntu, pędy krzyżujące się (to znaczy jeden z takich pędów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa... bo ja mam problem własnie z bocznymi - baaardzo długimi. Dłuższymi niż wysokość drzewka. I nie wiem jak je przyciąć - o kilka oczek skrócić, czy kilka oczek zostawić ?

Drzewko ma powiedzmy 2 metry, a boczne, dolne odnogi tez coś koło tego. Trzeba je skrócić, tylko czy o kilka oczek, czy kilka oczek tylko zostawić ? Czytałam, że skracamy w okolicach 4 pąku. Pąki oczywiście liczymy od pnia (przewodnika) ? U mnie tych pąków będzie masa.... nic nie szkodzi, że je ciachnę ?

Edytowane przez mirela99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa... bo ja mam problem własnie z bocznymi - baaardzo długimi. Dłuższymi niż wysokość drzewka. I nie wiem jak je przyciąć - o kilka oczek skrócić, czy kilka oczek zostawić ?

Drzewko ma powiedzmy 2 metry, a boczne, dolne odnogi tez coś koło tego. Trzeba je skrócić, tylko czy o kilka oczek, czy kilka oczek tylko zostawić ? Czytałam, że skracamy w okolicach 4 pąku. Pąki oczywiście liczymy od pnia (przewodnika) ? U mnie tych pąków będzie masa.... nic nie szkodzi, że je ciachnę ?

 

 

Nie.

Co za głupota? Gdzie to wyczytałaś? Korona wrzecionowata musi być szersza na dole i węższa na górze. Jakbyś ciachała na 4 oczka to górne gałęzie zacieniałyby te dolne, skrócone.

Przycinasz samą końcówkę zaraz nad pąkiem kwiatowym. Cięcie zaczynasz od górnych gałązek w dół i każdą niższą przycinasz więc dalej od pnia. Oczywiście nie ma sensu ciąć gałązek, które i tak sa krótkie. Tylko te, które tego wymagają. Cięcia roślin owocowych traktować jako ostatecznośc, to nie bukszpan, by go formować i strzyc w stożek.

 

Co kilka lat usuwa się te z bocznych gałęzi, które są grubsze od połowy grubości pnia i wyprowadza z pąka śpiącego lub pąka wyratającego najbliżej pnia z gałęzi nową gałąź.

 

Ja nie mam internetu w domu, korzystam gościnnie, wuięc cięzko mi się rozpisywac i szukać zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żółknięcie to jeszcze do przeżycia jeżeli sie zregeneruje. Na sąsiednim forum ktoś utrzymuje że na glebie piaszczystej 4b-5a klasa rośnie mu taki trawnik http://img838.imageshack.us/img838/4576/p2ga.jpg i nie podlewa go wcale za wyjątkiem upałów. Co Wy na to?

Ja na to, że zdjęcie zrobione zaraz po koszeniu i pod katem. gdyby rzucić okiem na trawnik z góry to by pewnie wyglądał inaczej.

Ja też mam trawnik na glebie 5 klasy, na piaskach: na wiosnę ładny, późnym latem i jesienią ładny, w upalne okresy - schnie, potem się regeneruje.

Trawy miałem dużo, ale regularnie jest usuwany na rzecz rabat, bo praca nad jego utrzymaniem to koszmar.

Aha - nigdy nie podlewałem, bo mnie na to nie stać.

Co do studni, to popytaj firmy, które zajmują się wierceniem. Woda na głębokości 20-30 metrów może być całkiem dobra. Popatrzą na mapy geologiczne i Ci mniej więcej powiedzą.

Koszt takiej studni to około 12-15 tyś. w zależności od głębokości. Chciałem, ale nie mam tyle pieniędzy na zbyciu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :)

 

Bardzo cieszę się , że odkryłam ten wątek.

 

Mam pytanie ( ewentualnie proszę o przekierowanie bo nie mogę znaleźć informacji) :

 

1. jakie kwiaty lub inne rośliny można sadzić pod/dookoła dwóch ze tak powiem wolno rosnących,odseparowanych od reszty sosen (chodzi mi o takie rabatki pod drzewami jak czasem spotykane sa w parkach), str północna

 

2. co można posadzić w młodym, dosyć rzadkim lesie sosnowym aby fajnie się płożyło pod drzewami i zakrywało pustą przestrzeń, wszystkie str.świata,

 

3. jak obsypać taras ziemią aby to wszystko się nie zsuwało i co warto tam posadzić, przeważa str.południowa z 1/4 na str.północnej dodatkowo zacieniona drzewami. Spadek raczej średni, ani stromy ani mocno delikatny

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...