Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć Elfir, możesz mi powiedzieć co to za kwiatki ze zdjęć, wiem że zdjęcia są trochę niewyraźne, ale może uda się coś zidentyfikować.

]

 

Jakiś wilec - roślina jednoroczna.

Ale na żywo takich duzych kwiatów nie widziałam, mówiąc szczerze.

Raczej takie:

http://img411.imageshack.us/img411/4646/ipomoeapurpurea10.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir, jestem w trakcie intensywnego myślenia o zalozeniu pięknego ogrodu , działkę mam gigantyczna około 2 hektarów w tym las ,teren podmokły i gliniasty , jesienią spryskalam duża cześć randapem i Pan Rolnik pięknie zaoral grunt ale niestety randap nie zniszczył roślin wyglądających jak szczypiorek na terenie gliniastym i mokrym ta roślina porasta teren mojego przydomowego ogródka jest najbliżej budynku i jest bardzo ,,zdrowo wyglądająca,,pomimo randapu, jakim środkiem ja spryskać ?

Pozdrawiam zuza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Elfir,

Działka w całości ma ponad 900m kw. Jednak trudno mówić tutaj o ogrodzie z prawdziwego zdarzenia. Ogród stanowią właściwie rabaty (plan na zdjęciu). Nie mam zupełnie zmysłu projektanta, nie znam się na roślinach. Czytam, czytam…i nic z tego nie wychodzi. Mam już trochę, głównie przypadkowych roślin, ale nie mam koncepcji. Dlatego proszę o pomoc. Dodam, że ziemia raczej glina urodzajna + nawiezione trochę ogrodowej. Ph powyżej 7,0.

Idealnie byłoby gdyby jak najwięcej roślin było pożytkiem dla owadów i ptaków. Nie przeszkadza mi to, że brudzą.

1. Długie rabaty we wjeździe. Czy dobrze wyglądałyby tutaj szczepione na pniu modrzewie a pod nimi jakieś mniejsze iglaki? Starczy im miejsca (szerokość 60 cm). Sąsiedzi za płotem mają tuje. Może jakieś inne szczepione, np. sosny?

2. Teren przed domem. Tuje sąsiadów za płotem a u nas brak pomysłu. Na razie przy płocie posadziłam krzewuszki, żylistki, pięciorniki i perukowca i zasiałam trawę. Nie podoba mi się to. Mniej więcej na środku rośnie piwonia krzewiasta. Proszę o podpowiedź jak zagospodarować ten teren.

3. Rabata jajo. Tu może coś dla owadów? Lawenda? Ale to też rabata na wejściu, powinna był ładna cały rok.

4. Pozostałe rabaty, może jakieś wskazówki.

Elfir, jeśli na moje pytania nie da się odpowiedzieć tak „na szybko” na forum, to proszę o kontakt ze szczegółami na maila. Do wtorku ( nie będę mieć dostępu do Internetu, na ewentualne pytania odpowiem w środę, 26 lutego)

 

Pozdrawiam Beata,

6qrs.jpg

ly9h.jpg

2qym.jpg

p0rc.jpg

iyvq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GOSC12_3
Riri - skoro ty nie wiesz co ci przywiozą, skąd ja mam wiedzieć, czy będzie się nadawać? :)

 

Sosna urośnie nawet na piasku.

Jak daleko posadzić - zależy jaki gatunek i odmianę planujesz :)

Sosna himalajska będzie w 10 lat mieć nawet 3 m średnicy, a kosodrzewina "Liliput" 0,5 m

 

Żywotniki lubią glebę lekko kwaśną do obojętnej, próchniczną, umiarkowanie wilgotną - więc, to co nawieziesz powinno byc ok.

 

Odradzałabym Brabanta na rzecz ładniejszych odmian, zwłaszcza mieszańców z żywotnikiem olbrzymim (np. Gelderland) - nie będą ci brązowieć na zimę ani szybko szyszkować.

 

 

10 t ziemi nawet jak wymieszasz z glebą na działce i tak będzie powyżej zasięgu korzeni posadzonych roślin :) Te 10 ton to na całym ogrodzie da ci z 5 cm warstwę :)

Nie ma więc sensu mieszać na całym ogrodzie, tylko wykopać większe dołki, nawiezioną ziemię wymieszać z glebą z działki i tym zasypywać korzenie roślin.

 

Rośliny doniczkowane sadzi się przez cały okres, póki ziemia nie jest zamarznięta. Kopane - najlepiej we wrześniu, wczesna wiosna jest dopuszczalna.

 

Hejka :)

Sprawa z ziemią wygląda tak, że mam nierówny teren i musze troche ziemi dorzucic - tak na 10x10m. Muszę troszkę pogłówkowac i wyliczyc ile faktycznie mi dojdzie centymetrów. Moze dobiorę jeszcze 1 przyczepę? Tylko jakiej?

Biorę torfową i jakąs ogrodową, co po wczorajszych rozmowach nadal nie wiem jaka ona bedzie, ale wiem że bedzie ona zebrana z pola rolnego.

 

Sosne to bym chciała taką do 3m, zeby ładnie wyglądała w czasie ŚBNarodzenia, więc moze tak o średnicy max 2m?

 

Tuje brabant wybralam, bo potrzebuje okolo 50szt, a one i tanie i szybko rosną, a na tym mi bardzo zależy. Poczytałam troszkę o tej tuji co pisałaś i ładnie wygląda, więc zainteresowała mnie :) Jeszcze poczytam.

 

Kłaniam się do kostek ( jak zawsze zresztą ) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakim środkiem ja spryskać ?

 

To kwestia stęzenia - było za słabe. Chyba, że akurat roslina ma krzemionkę.

Pewnie to, co u ciebie rośnie to sit skupiony.

Spróbuj popędzlować roślinę stęzonym środkiem.

 

jedno, co mnie zastanawia - po kiego grzyba pryskałaś Roundapem duża częśc ogrodu? Za chwilę znów ci zrośnie chwastami (chyba, że masz kasę na zagospodarowanie całości naraz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sosne to bym chciała taką do 3m, zeby ładnie wyglądała w czasie ŚBNarodzenia, więc moze tak o średnicy max 2m?

 

Kup sztuczną ;)

Sosna, która rośnie wolno i dorasta TYLKO do 3 m, będzie długi czas mikroskopijną sadzonką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest szansa na przesadzenie jeszcze większych. Przecież przesadza się kilkunastoletnie drzewa. Szkółkarze też sprzedają żywotniki o kilkumetrowej wysokości. Zywotniki się dosc łatwo przesadza.

1. Przygotować bryłę poprzez tzw. szkółkowanie, podcięcie częsci korzeni, by roslina wytworzyła nowe bliżej pnia

2. Wykopac z jak najwieksza bryłą ziemi

3. Przesadzać we wrzesniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazlam sobie w necie fajna inspirację i wiecie, co? Mam problem z rozpoznianiem drzewka:

http://vanmierlotuinen.nl/wordpress/wp-content/gallery/vm-tuinen-natuur-en-architectuur/van-mierlo-tuinen-natuur-en-architectuur-33.jpg

 

Liście sa złożone, piłkowane i niektóre klapowane.

 

Podejrzewam, że to mydleniec wiechowaty. Jakby ktoś rozpoznał czy na 100% to jest on, byłoby mi miło.

 

Jak ktoś chce popodziwiać inne ogrody projektanta to zapraszam:

http://vanmierlotuinen.nl/infinity-zwembad-waterloop-moderne-tuin

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zwoziliśmy sobie na działkę dobrą ziemię w niezłej cenie i teraz mamy z nią "kłopot" :)

 

Usypaliśmy z niej wał, rok przeleżał, pozarastał m.in. pokrzywami na 1m wysokości. Na jesieni spryskane roudup i chwastoxem. Jak o taki wal teraz zadbać?

IMAG0273.jpg

 

mój wstępny plan:

1. Powyrywać co pozostało

2. Ułożyć nawodnienie

3. Przykryć włóknina

4. Sadzić krzaczki ogólnie rzecz biorąc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest szansa na przesadzenie jeszcze większych. Przecież przesadza się kilkunastoletnie drzewa. Szkółkarze też sprzedają żywotniki o kilkumetrowej wysokości. Zywotniki się dosc łatwo przesadza.

1. Przygotować bryłę poprzez tzw. szkółkowanie, podcięcie częsci korzeni, by roslina wytworzyła nowe bliżej pnia

2. Wykopac z jak najwieksza bryłą ziemi

3. Przesadzać we wrzesniu.

 

A podcinac juz teraz czy wiosną (wczesną, późną)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazlam sobie w necie fajna inspirację i wiecie, co? Mam problem z rozpoznianiem drzewka:

http://vanmierlotuinen.nl/wordpress/wp-content/gallery/vm-tuinen-natuur-en-architectuur/van-mierlo-tuinen-natuur-en-architectuur-33.jpg

 

Liście sa złożone, piłkowane i niektóre klapowane.

 

Podejrzewam, że to mydleniec wiechowaty. Jakby ktoś rozpoznał czy na 100% to jest on, byłoby mi miło.

 

Jak ktoś chce popodziwiać inne ogrody projektanta to zapraszam:

http://vanmierlotuinen.nl/infinity-zwembad-waterloop-moderne-tuin

 

Czego Ci skandynawowie w ludzkim języku nie piszą? Nawet, żeby pooglądać trzeba się namęczyć.

Ogrody robi niezłe. Mistrz kamienia i kątów prostych, ale naturalistyczne też fajne :)

 

Z roślinką niestety nie pomogę Ci. A myślałaś, żeby wpisać się u tego projektanta na blogu z pytaniem co to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój wstępny plan:

1. Powyrywać co pozostało

2. Ułożyć nawodnienie

3. Przykryć włóknina

4. Sadzić krzaczki ogólnie rzecz biorąc :)

 

Osobiście nie przepadam za okrywanie włókninami, zwłaszcza na stokach, gdzie po prostu je widać (bo kora przecież sie stoczy na dół).

Poza tym plan jest ok :)

Jesli nie stać cię na obsadzenie całej górki naraz, to obsadź fragment a resztę nakryj włokniną by się chwasty nie wysiewały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE.

Trawa nie rozpoczęła wegetacji, cały azot zostanie wypłukany, a fosfor uwsteczniony do związków nieprzyswajalnych - zanim się obudzi.

Pierwsze nawożenie po wiosennej wertykulacji i pierwszym koszeniu.

 

Pamiętaj, "nadgorliwość gorsza...."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...