Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak uznasz, że jej wąsy wyłażą to tnij :wiggle: Ja początkowo cięłam bardzo delikatnie, więc prawie się nie zagęszczała. Dopiero 3 lata temu nabrałam odwagi i teraz każde 10 cm przyrostu skracam o połowę.

Ona się odwdzięcza tymi młodymi listkami, bo tylko one są różowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moja pierwsza wiosna z roslinkami w ogródku

Wiec troszkę się obawiam o nocne przymrozki nawet do -3

Co i jak okrywać na noc ?

Hosty maja 3-5 cm

Tulipany i narcyzy Juz duże

Liatry kielkuja 3-5 cm

Lilak palibin ma paczki kwiatowe

Lilak pink parfume ma Juz wręcz kilka malutkich kwiatków

Lilak zwyczajny ma widoczne kiscie pączków wsród listków

wszystko to młode krzaczki

Róże puściły juz spore odrostki

Tawulki powychodzily rownież z ziemi na kilka cm

Czy to wszystko nie zmarznie ?

Edytowane przez Yaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A co zrobić w miejscach, w których rośnie kilka drzewek blisko siebie - ile wolnego miejsca potrzebuje jedna brzózka?

 

Zostaw rosnace razem. Ja czasami projektuję ludziom po trzy drzewka sadzone do jednego dołka, by wyglądały jak okaz wielopniowy.

 

Tak wygląda dziki lasek:

http://robinia.blox.pl/resource/brzozowy_lasek8.JPG

 

http://www.tapetus.pl/obrazki/n/115112_mlody-lasek-brzozowy-paprocie.jpg

 

Wytnij ten egzemplarz pochylony. Przerzedź najmłodsze siewki. Stwórz kępy pomiędzy którymi będą przejścia. A jeśli dwie kepy bedą za blisko, to połącz je wspólną rabatą

Pamiętaj, że brzozy bardzo wysuszają glebę. Konieczny będzie system nawadniający, jak masz niski pozom wód gruntowych. Im więcej brzóz wyrośnie na duże drzewa tym dzialka będzie bardziej sucha i bardziej zacieniona.

 

http://ideas.homelife.com.au/media/article-steps/4/0/2/0/40281-1_asl.jpg

http://3.bp.blogspot.com/-vshKGc54QxE/T8T5hE6mcQI/AAAAAAAABPI/cK28Ghqn_ls/s1600/_DSF7614.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na tle tui szmaragd mogę posadzić hortensje limelight , chodzi mi o np. dwa krzaczki. Co posadzić wtedy w dolnej partii, żeby fajnie wyglądało i kontrastowało? I zastanawiam się jeszcze czy hortensja się rozkrzewia, bo nie wiem ile zakupić krzaczków hortensji. A może między hortensjami jeszcze coś posadzić? To będzie taka rabatka koło tarasu, więc chciałabym żeby było przyjemnie i kolorowo. I jeszcze mam jedno pytanie. W jakiej odległości od ogrodzenia posadzić jałowca blue alps?

 

Jak najbardziej mozna. Dobrym towarzystwem jest zimozielona turzyca morrowa, bergenia, a ja do dużej kepy hortensji dodaję jeszcze na froncie piwonie, bo kwitna przed hortensjami. Jak ktoś lubi mocne kontrasty do może użyć zurawek.

Limelight ma silny wzrost. Zakładając coroczne cięcie, przyjmij na jedną rośline średnicę 1,5-1,8 m. Rośliny powinny rosnać tak gęsto, by stykały się koronami, czyli co 1,4-1,6 m

 

Jałowiec blue alps ma ok 1,7-2 m szerokości po 10 latach, wiec 1 m od ogrodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bedą mrozy zmarznie. Kilka lat temu przymrozki -8 w maju wykosiły sporo roślin.

Co miało przetrwać, przezyło, wypuściło nowe liście.

 

oj tak, to byl pierwszy sezon mojego ogrodka, dopiero co zalozony, duzo roslin sie zwazylo, pare nie przezylo, wyleczylam sie z klonow palmowych i zaczelam rozrozniac hortensje drzewiaste / wiechowate od ogrodowych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bedą mrozy zmarznie. Kilka lat temu przymrozki -8 w maju wykosiły sporo roślin.

Co miało przetrwać, przezyło, wypuściło nowe liście.

 

Oj nie... Nie chce ;)

 

Mogę trochę przykryc na noc agrowloknina ewentualnie niektóre rośliny doniczkami plastikowymi oslonic, tylko nie wiem co z tego jest wrażliwe i może ucierpieć przy -2 przy gruncie ? Wszystko ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili na dworze u mnie leżą wywalone resztki roślin doniczkowych z przesadzania - kalatea i sanserweria (zanim zbuduje kompostownik). W nocy było -2 stopnie a kalatea nawet tego nie odczuła :D Jest zielona, jędrna. Chyba ją wsadzę do gruntu na lato :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ci Elfirku za pomoc. Proszę doradź mi jeszcze czy jak posadzę przy ogrodzeniu z przodu najpierw np. 2 hortensje limonkowe (przed nimi bergenie), a dalej wzdłuż ogrodzenia za hortensjami jałowiec blue alps albo np. 2, potem kilka szmaragdów. Te iglaki byłyby na takiej szerszej rabacie. Na tej rabacie dosadziłabym świerk biały white daisy, 3 płożące jałowce, berberys - jeden purpurowy i dwa admiration, planowałam jakies obwódki też zrobić z bukszpanów. Teraz zastanawiam się czy nie będzie wszystkiego za dużo, bo na tej rabacie rosną już dwa rododendrony (nie koło siebie). Proszę doradź mi, bo jutro chciałabym już coś działać. I przede wszystkim czy ta hortensja z przodu niedaleko jałowca to dobry pomysł? Chciałabym przy wejściu jakiś kwitnący krzew mieć. Stąd ten pomysł. Później powtórzyłabym ta hortensję na wysokości tarasu na tle tui.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarzucają mi że to trzmielina pospolita - a nie avocado!

 

Że avocado to z jednego pnia wyrasta - a trzmielina z kilku

Zdjęcie z przed 2 tyg.Avocado? Czy nie?

 

Bobiczek i co z tym avokado? Zaciekawiłeś mnie, bo ja w zeszłym roku z pestki wyhodowałam avokado. Trochę to trwało, ale w końcu pestka wypuściła korzenie z dołu a potem z góry zaczęło wychodzić zielone. Wsadziłam do doniczki, postawiłam na południowym parapecie i rośnie sobie. Łodyżka cienka, liście wielkie - w porównaniu do łodyżki. Ale też mi z tej jednej pestki dwie łodygi wyszły - tylko wyraźnie widać, że jedna słabsza, a druga silniejsza jest. Daj znać jeśli rozwiejesz swoje wątpliwości.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw rosnace razem. Ja czasami projektuję ludziom po trzy drzewka sadzone do jednego dołka, by wyglądały jak okaz wielopniowy.

[...]

Wytnij ten egzemplarz pochylony. Przerzedź najmłodsze siewki. Stwórz kępy pomiędzy którymi będą przejścia. A jeśli dwie kepy bedą za blisko, to połącz je wspólną rabatą

Pamiętaj, że brzozy bardzo wysuszają glebę. Konieczny będzie system nawadniający, jak masz niski pozom wód gruntowych. Im więcej brzóz wyrośnie na duże drzewa tym dzialka będzie bardziej sucha i bardziej zacieniona.

 

Elfir, BARDZO dziękuję za pomoc :)

 

Tak się składa, że gleba jest ciężka, gliniasta i niestety po deszczu na działce stoją kałuże. Z tego, co piszesz wynika, że powinienem pozostawić jak najwięcej brzózek - albowiem nie mam dokąd odprowadzić drenażu (wokół sąsiedzi, a rów odwadniający jest daleko).

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobiczek i co z tym avokado? Zaciekawiłeś mnie, bo ja w zeszłym roku z pestki wyhodowałam avokado. Trochę to trwało, ale w końcu pestka wypuściła korzenie z dołu a potem z góry zaczęło wychodzić zielone. Wsadziłam do doniczki, postawiłam na południowym parapecie i rośnie sobie. Łodyżka cienka, liście wielkie - w porównaniu do łodyżki. Ale też mi z tej jednej pestki dwie łodygi wyszły - tylko wyraźnie widać, że jedna słabsza, a druga silniejsza jest. Daj znać jeśli rozwiejesz swoje wątpliwości.

Pozdrawiam :)

 

Ja to właściwie wątpliwości nie mam - chciałem tylko otrzymać z jakiegoś niepodważalnego źródła, podpartego naukowym autorytetem świadectwo dla niedowiarków :)

 

Trzy lata temu wyglądało tak

 

http://images65.fotosik.pl/735/4aae5d9764d69bae.jpg

 

http://images62.fotosik.pl/735/9546a17461a3a778gen.jpg

Edytowane przez bobiczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

po trzech sezonach zachwytu ogródkiem wracam znów po poradę. Zachciało mi się na już gotowym ogródeczku założyć oświetlenie :o

 

Tak wiem, pomysł durny, o czym babo myślałaś wcześniej... to już usłyszałam od kilku osób ;) więc załóżmy ze żal za grzech mamy za sobą :)

 

Elfirku drogi - Ty mnie zrozumiesz...

 

Doradź, albo wskaż gdzie poszukac zasad tworzenia nastroju poprzez światło. Oczywiście mój Trzeszczący mąż ;) powiedział, ze od sznura się wstawi 10 lampek i tyle. No ale nie o to tu chodzi, nie? no.

 

Działka narożna, trójkątno podobna, z leżakami i "ławką rozwodową" , doradź co się podświetla z dołu, a co z boku, a co z góry... by to pięknie wyglądało. Dzięki serdeczne i już czekam na info..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zastanawiam się czy nie będzie wszystkiego za dużo, i.

 

Będzie za dużo, na dodatek te rośliny nie pasują do siebie jesli chodzi o siedliska. Taki różanecznik lubi cień a jałowiec słońce.

Poza tym robisz nasadzenia z pojedynczych egzemplarzy. A rośliny dobrze wyglądają w wiekszych skupiskach (no, chyba, że to mały ogródek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...