Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir, przychodzę z prośbą...mam problem z moją sosną.

 

 

czy sa jakiekolwiek inne objawy poza opadaniem igieł?

 

1. Rdza wejmutkowo-porzeczkowa (obejrzyj nasadę pnia)

2. Zalane korzenie (gleba gliniasta, wysoki poziom wód gruntowych)

3. czarne plamki na igłach (osutka)

4. odpadanie kory u podstawy, pierwsze schnięcie pojawiło się od dołu (fytoftoroza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałaś mi pytanie, jaką mam ziemię i zaczęłam szukać informacji jak ją określić i....jakoś nic mi nie pasuje, poza ziemią gliniastą , którą mogę wykluczyć.

Ilasta nie pasuje, piaszczysta tez nie bardzo. Nie wiem.

 

Pewnie, jak ponad 50 % kraju, masz glebę brunatną, co oznacza spiaszczone gliny albo gliniaste piaski. Ale zbijanie się gleby w "beton" świadczy, że jednak gliny spiaszczone, być może z soczewkami gliny ilastej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir.. czy można przycinać, (a chyba powinno bo można sporo roślin ciąć) magnolie, i jeśli tak to kiedy.

Mam dwie susan... kwiaty cudne, ale na pewno jedna mogła by być gęściejsza.... , drugą też można by było zagęścić... jedna większa kwitnie i dwa/trzy razy w roku.. Na logikę to ja bym ją przycięła po kwitnięciu...

Ale.. nie znam się.. więc pytam specjalisty .

 

 

Mam kolejne 3 magnolie powinny być białe kupione i posadzone 3-4 lata temu i ani razu nie zakwitły.. do wykopania czy poczekać..?

Kupiłam je od ogrodnika, kopane były z gruntu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir - mam do Ciebie pytanko.

 

Wyrosło mi w tym roku w ogrodzie takie coś :

 

2014-04-08 Telefon.jpg

 

Jest tego całe mnóstwo, głównie pod sosnami (a tych mam sporo) ale także w trawie. Gleba piaszczysta. Mieszkam już 2 rok i ani 2 lata temu ani w poprzednim roku tego nie było. Z jednego ze zdjęć wynika, że zakwitnie na różowo...? Ma długi prosty korzonek.... Co to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirku...właśnie dzisiaj wykopaliśmy sosnę i spaliliśmy...więc już nie mam co oglądać...ale była w fatalnym stanie. Nie było ani za mokro...pień był zdrowy....tylko te igły !!!

No ale już po ptakach.....

Pozdrawiam i dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir - mam do Ciebie pytanko.

 

To są dopiero liścienie, nie liście. Na ich podstawie mogę stwierdzić, że to roślina dwuliścienna i tylko tyle :)

Sadząc po nasionku to buk:

 

http://4.bp.blogspot.com/-RHqSvV9b4YY/USOGF-36TyI/AAAAAAAAAoM/1QX3u3ipqvk/s400/liścienie+buka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir co sadzisz o takiej rabacie:

 

rabata przed domem - ksztalt polowy kola: po przerobkach zostawiam na niej:

dwie wysoko szczepione wierzby hakuro

po obwodzie mam kule danica

 

 

 

i tak - za nimi chcialabym w tym samym ksztalcie zole zurawki np. Lime Rickey

potem rozowe wrzosce

 

i nastepnie- tu mam dylemat - dorzucic czarne trawy czy moze cos zimozielonego, wyzszego jako tlo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hortensje mogą trochę cierpieć od nadmiaru słońca. Za to róże jak najbardziej się nadają - np. okrywowe na pierwszy plan.

Ja nie pamiętam, co proponowałam w innej części ogrodu, ale ważne, by kompozycja nawiązywała do reszty ogrodu.

Z zimozielonych mozna dać żywotniki (np. opaskę z Golden tuffet + żółte róże okrywowe) i swierki (np. szczepiony na pniu świerk kłujący "Glauca Globosa"). Z traw pasują miskanty, rozplenice. Mozna też dac wyższe róże niż okrywowe a z przodu błekitne bodziszki, liatry przeplatane strzyżonymi w kulki bukszpanami.

 

 

Dziekuję Ci Elfir, jesteś naprawdę nieoceniona:)

Jesli od lewej posadze miskanta przed nim bukszpany kulki i liatry potem na srodku swierk kłujący, pod nim róże okrywową i dalej znów miskant, bukszpany i liatry to nie bedzie za duzo szczescia na raz?

 

Sprobuje to narysowac.

 

 

Jeszcze raz dziękuję:)

 

EDIT: Coś wymodziłam, przepraszam za jakosc, ale marny ze mnie malarz;)

front3.jpg

 

Mam migdałka, moze by sie nadał z kostrzewą popielatą?

front2.jpg

Edytowane przez agalind
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

i tak - za nimi chcialabym w tym samym ksztalcie zole zurawki np. Lime Rickey

potem rozowe wrzosce

 

 

Widze inspiracje ogrodowiskiem :)

 

Jak dla mnie to Danica przesłoni ci z czasem widok na wrzośce i żurawki.

 

Raczej cofnęłabym linię Danica a przed nią dała coś niskiego. Same Danica można posadzić w łanie żurawek. I wówczas za nimi, pod wierzbami coś, co będzie miało wysokość między Danicą (ok. 40-50 cm) a wierzbami.

 

Ponieważ zurawki i wierzby sa kolorowe, najlepiej jakby to było zielone, ale o innej strukturze liści niż żywotnik i wierzba.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie bedzie za duzo szczescia na raz?

 

 

Nie rób idealnie symetrycznej kompozycji.

 

http://images64.fotosik.pl/858/1b1dbbbf5154d687.jpg

 

Na rysunku nie ma, ale dałabym jeszce jedną, mniejszą kępę liatry na końcu rabaty, pod oknem z prawej.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...