Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie wiem czy ma Elfir, ale ja mam. Same pozytywy, mlecze, chrzany itd, wyrywa wzorowo. Dostałem na urodziny w zeszłym roku i gościom tak się spodobało że jeszcze w dniu urodzin większość była wyrwana.

 

Jaką masz ziemię? W mojej glinie Fiskars daje radę tylko gdy bardzo mocno popada. Używam bardzo rzadko, w takich warunkach mogę wyrywać tylko duże "okazy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz ziemię? W mojej glinie Fiskars daje radę tylko gdy bardzo mocno popada. Używam bardzo rzadko, w takich warunkach mogę wyrywać tylko duże "okazy"

 

U mnie tez glina.Ale jak zobaczylam te "okazy" chwastow co mi wyrosly(ciagle budowa,nie zakladam jeszcze ogrodu ostatecznego,tylko gdzieniegdzie jakies nasadzenia),to stwierdzilam,ze musze wypowiedziec im wojne.Przynajmniej w okolicy tych roslin,ktore juz mam posadzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w przypadku braku kwasnego tortu, mogę posadzić hortensje i borowki w ziemi ogrodowej zmieszanej z korą mieloną ?

Czym mogę łatwo zakwasic ziemie ?

 

To za mało dla borówki wysokiej. Musi być kwaśno. Są w ogrodniczych nawozy zakwaszające opisane, że dla borówki. Trzeba dbać o borówkę szczególnie, bo nie będzie owocować.

 

O hortensjach nic nie wiem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żaden nawóz nie zakwasi pod borówkę gleby. Albo kwasy nieorganiczne - siarkowy, fosforowy (co może skończyć się przy nieumiejętnym stosowaniu kompletnym zepsuciem gleby) albo kwaśny torf.

Borówka potrzebuje pH 3,5-4,5 (bardziej kwaśnej ziemi niż różaneczniki!).

Ogrodnictwo to nie jest droga na skróty.

Kwasny torf kupisz wszędzie, wiec nie rozumiem problemu.

 

Co do hortensji - nie wszytskie potrzebują kwasnej gleby. Tylko te, które będzie się prowadzić na niebieski kwiat. Wszytskie inne rosną dobrze w lekko kwaśnej, a wiechowate także w obojętnej.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie zakwaszałam kwasami. Sa o wiele trudniejsze do zdobycia niż torf.

Zakwasza się ziemię w pryźmie dodając małymi dawkami i mieszając, aż osiągnię się własciwy odczyn. Potem pryzma musi trochę poleżeć, by się odczyn ustabilizował (niektóre minerały wchodza w reakcję później). Potem się koryguje - jak zakwaśna dosypuje ziemi, jak za mało to kwasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam możliwość zakupu 5 sztuk szmaragda (w doniczkach) o wys. pow. 200 cm. Jak można skomponować je w rabatę z innymi iglakami ew. nie-iglakami? Czy zastosować np. 3 sztuki jako dominantę na jedną rabatę, a z pozostałych 2 sztuk zrobić inne osobne rabaty?

 

Na działce mam rosnące (do przesadzenia) do ew. połączenia z tymi szmaragdami (ale nie muszą być właśnie te):

- tuja żółta

- 3 cyprysiki Lawsona Elwood's Gold

- cyprysik Lawsona żółty

- jałowiec

- szmaragd

Te powyższe wys. ok. 80 cm.

 

Jakieś propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ile masz miejsca?

Mozesz też z nich zrobić kulki na wysokim pniu.

 

513b5865bd910a16844a5747ab9240da.jpg

 

http://www.pallensmith.com/blog/wp-content/uploads/2012/08/20120813_Arborvitae.jpg

 

 

http://www.studiogblog.com/wp-content/uploads/2011/01/Fence_after_arborvitae-500x375.jpg

 

http://www.jacquiegordon.co.uk/gallery/galleries/Formal%20Oxford%20garden/PICT2272.JPG

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie. Nie przesadza się roslin w okresie wegetacji. A iglaki już ruszyły.

 

No nie wszystkie. Zapukały sosny, niektóre świerki. Jodły jeszcze stoją, tuje, cyprysiki i jałowce też.

A np. świerki ruszają od dołu. Najpóźniej pąk szczytowy. I przesadza się jak on też ruszy- bo inaczej zamiera i robi się miotła.:yes:

Oczywiście trzeba to zrobić porządnie. Biorąc pod uwagę ilość chabazi jakie mam do przesadzenia mam cichą nadzieję, ze wyrobię się do maja:lol2:

A konkretnie koreanka rusza bardzo późno- co jest niewątpliwą zaletą, bo niewrażliwa na wiosenne przymrozki. Np. na concolor dwa lata temu umarzły dokumentnie przyrosty 10 cm... a koreance dopiero pękały pąki i oczywiście nic jej nie było. Spokojnie można przesadzać.

Edytowane przez Mirek_Lewandowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ile masz miejsca?

Myślałam, że może część z tych wysokich szmaragdów nada się na fragment między ogrodzeniem a frontem domu (reprezentacyjna), jakieś 6 x 7 m.

Dzięki za zdjęcia - troszkę jednak dla mnie za bardzo symetryczne te kompozycje... A taki klasyk: 3 sztuki w trójkąt i do tego niższe drzewka, a na dole płożące? Co myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie były cebule sadzone zbyt głęboko? Albo przechowywane w niewłaściwych warunkach (nie doszło do zaindukowania tworzenia się pąków kwiatowych w cebuli). Zima była łagodna, mogło nie dojśc do prawidłowej jarowizacji (przechłodzenia) cebul w gruncie.

U sąsiadów jak pisałem to samo chyba to wina lekkiej zimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...