Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A ja mam pytanko odnosnie torfu wysokiego wprowadzonego do gleby na warzywniku. Jaki jest jego dalszy "los"? Bedzie tam obecny w niezmienionej formie przez dugi czas, czy ulegnie rozkladowi i przeksztalci sie np w prochnice? Jakie jest ewentualne tempo takiej transformacji?

Nie moge nigdzie w necie sie doczytac konkretow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, i jeszcze jedno pytanie - na niektórych iglakach niektóre gałązki są brązowe. Co to może być?

 

tuja

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/843/c0j2x.jpg

 

cis

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/845/mwz8.jpg

 

cyprysik

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/841/vgd08.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jak myślisz Elfir czy można pryskać róże trzema środkami naraz , tzn . do spryskiwacza dać florovit,grzybobójczy i na mszyce ?

 

Nie. Musi być wyraźnie napisane na preparacie, ze nadaje się do mieszania z innymi środkami chemicznymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, i jeszcze jedno pytanie - na niektórych iglakach niektóre gałązki są brązowe. Co to może być?

 

 

 

Już dawno powinno być obcięte. To objawy ktoregoś z grzybów, które podawałam Naberii albo jakieś miejscowe uszkodzenia fizyczne.

Topsin, Sarfun lub jakiś inny przeciwgrzybiczny o szerokim spektrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanko odnosnie torfu wysokiego wprowadzonego do gleby na warzywniku. Jaki jest jego dalszy "los"? Bedzie tam obecny w niezmienionej formie przez dugi czas, czy ulegnie rozkladowi i przeksztalci sie np w prochnice? Jakie jest ewentualne tempo takiej transformacji?

Nie moge nigdzie w necie sie doczytac konkretow.

 

 

Przekształci się w próchnicę. Torf to praktycznie sam wegiel.

Zwykła materia organiczna przechodzi proces humifikacji. A u torfu nazywa się to murszeniem. z powodu małej ilosci azotu przebiega dosc wolno i w nieco inny sposób.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie prepartu " mniszek", to wyczytałam, że może on tez niszczyć rosliny ozdobne :(

Jeśli mam mniszka w klombach lub blisko roślin to stoswać ten środek raczej punktowo ( pędzelek, gąbka)?

i

 

mniszek to herbicyd na rośliny dwuliścienne - czyli zwalczy wszytsko, co nie jest trawą i cebulowymi.

Nie ma herbicydu, który rozróżnia rośliny odozbne do chwastów :)

 

Roundap zabija wszytsko jak leci , z wyjątkiem skrzypu

 

A taki Foxtrot zabije tylko jednoliścienne np. perz, ale nie uszkodzi mniszka lekarskiego i kwatków ozdobnych. Za to zabije trawnik, bo trawy, jak perz, są jednoliścienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, coś niedobrego dzieje się z kilkoma drzewkami. Czy wiesz, co może im dolegać?

 

Był grad i przymrozki ostatnio?

Zauważyłaś jakiegokolwiek owada?

 

Grujeczniki w zasadzie nie chorują, więc co najwyżej mszyca mogłaby być

 

Na zdjęciu jest buk a nie klon :) Jak uszkodzenie dotyczy małej dziurki na jednym listku to ni ma co panikowac, gorzej, jak się rozprzestrzenia. Zobacz czy te dziurki to wygryzienia, czy moze najpierw tkanka robiła się martwa a potem wykruszała

 

sliwa wisniowa - to jakiś szkodnik, ale jeśli nie ma owada na roślinie, to prawdpodobnie przelotny, więc i tak trudno zwalczyć. Roślina powinna sobie poradzić sama, trzeba obserwować.

 

Choina może mieć za sucho

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, dziękuję bardzo za odpowiedź. Grad był jakiś miesiąc temu. Przymrozki były - też w tej okolicy i jakoś niedawno było poniżej 0:

- brązowe końcówki na iglakach - wróciłam z ogrodu, wszystko usunięte. Teraz rozumiem, że dać ten preparat na grzyby?

- buk - faktycznie :) utkwiło mi, że to klon, nie wiadomo czemu. Poobserwuję go jeszcze

- choinę będziemy podlewać. Ostatnio częściej tam lejemy, więc może dlatego odbiła ta połówka

- śliwa - nie zauważyłam szkodnika. Będę obserwować

- grujecznik - najbardziej mnie martwi. Dzisiaj wiało, drzewo chwieje się, a ziemia przy pniu podnosi się i opada. Kręcą się tam mrówki. Mam wrażenie, że przy większej wichurze mogłoby wyrwać drzewo z korzeniem. Nie wiem, czy jego nie wykopać i nie wkopać jeszcze raz. Mszycy nie zauważyłam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- brązowe końcówki na iglakach - wróciłam z ogrodu, wszystko usunięte. Teraz rozumiem, że dać ten preparat na grzyby?

 

Jak najszybciej

 

- grujecznik - najbardziej mnie martwi. Dzisiaj wiało, drzewo chwieje się, a ziemia przy pniu podnosi się i opada. Kręcą się tam mrówki. Mam wrażenie, że przy większej wichurze mogłoby wyrwać drzewo z korzeniem. Nie wiem, czy jego nie wykopać i nie wkopać jeszcze raz. Mszycy nie zauważyłam.

 

Sypnij coś przeciwko mrówkom. Udepcz mocno ziemię. Kiedy się rusza, rozrywają się korzonki, które próbują się wkorzenić. Dlatego ważne jest solidne palikowanie a nie przywiązanie do bambusowej tyczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://blog-ogrodniczy.pl/wp-content/uploads/2012/09/piedzik-przedzimek-gasienica-300x225.jpg

 

Wszystko wskazuje na pedzika. Juz o nim poczytalam. Dzieki za info:)

 

Jeszcze o jedno chcialam zapytac przy okazji. Jeden z moich mlodych grabow w zywoplocie ma glowny pien, ktory od poczatku wygina sie ku tylowi i to mocno, tak ze prawie kladzie sie na siatce. Czy przyciac go ( musialabym go wtedy drastycznie skrocic) czy przypalikowac (nie wiem czy to by cos dalo)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)

4) Z wykształcenia jestem co prawda historykiem wojskowości, ale tu pisząc o minach miałem na myśli to : http://www.swiatkwiatow.pl/mina-mina-lobata-id3.html ;)

 

No dziękuję, poszerzyłem wiedzę. Człowiek do śmierci się uczy!

Się nie zastanawiaj, tylko wykop dziurę, po prostu:rolleyes: Z jakiś powodów ta woda trudno wsiąka..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

Jeszcze o jedno chcialam zapytac przy okazji. Jeden z moich mlodych grabow w zywoplocie ma glowny pien, ktory od poczatku wygina sie ku tylowi i to mocno, tak ze prawie kladzie sie na siatce. Czy przyciac go ( musialabym go wtedy drastycznie skrocic) czy przypalikowac (nie wiem czy to by cos dalo)?

 

Przytnij

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir, znowu z prośbą o radę. Mam posadzone 3 choiny kanadyjskie. Są w linii żywopłotu. Rosną sobie 3 rok, ale takie jakieś są marne. Gleba stale wilgotna. Niedawno doczytałam, że choina jest idealna do strzyżenia. Dałam ciała. Pytanie co mam teraz z nimi zrobić żeby się zagęściły. Czytałam o technikach i terminach cięcia czyli IV i VII, ale nie za bardzo wiem jak to zrobić? Jakie cięcie zastosować - ile uciachać? Będę wdzięczna za radę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...