Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

Nie mogę znaleźć informacji o rododendronach. Chciałam posadzić jednego.

Mam gliniastą i wilgotną ziemię a rododendron takich nie lubi. Miałby rosnąc w pełnym słońcu.

Czy mam wykopać większy dołek i wsypać dużo odpowiedniej ziemi?

Nie rób tego błędu co ja!

Poczytaj bodajże 3 strony wcześniej prosiłem Elfir o poradę właśnie w tej sprawie i dostałem wyczerpująca odpowiedź :)

Możesz tam też zobaczyć jak wygląda rododendron "rosnący" w pełnym słońcu.

Tu masz wg mnie fajną stronkę:

http://www.zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/byliny/na-sloneczne-stanowisko/strona-3

Można znaleźć co gdzie posadzić.

 

 

Przy okazji zanim posadzę:

Pomidory w pełnym słońcu to też nie jest dobry pomysł?

W linku powyższym piszą:

"Do uprawy w gruncie należy wybrać miejsce osłonięte i dobrze nasłonecznione. "

Ja mam albo cień albo pełne słońce :(

Lepiej im będzie w cieniu czy muszą mieć trochę słońca w ciągu dnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Po ostatnich intensywnych deszczach zauwazylem na 5% tuj ze wychodzi rdzawy nalot (woda stala przez dwa dni wsrod nich) Czy to nie jest grzyb?

Mam Topsin M 500 SC zastosowac?

Zdjęcia z elefonu pierwsze dwa z lampą...

 

Pewnie to nie choroba, tylko zalanie korzeni - roślina zaczęła się dusić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym odratować mojego tulipanowca, który po wiosennych przymrozkach nieco ucierpiał.

Przymarznięte listki już odbiły, ale niestety jedna galaź - główny przewodnik jest suchy i nie puścił wcale listków.

Czy mam go obciąć?

Jak będzie rósł w górę?

Zresztą krzewuszki też poprzymarzaly, ale im cięcie nie zaszkodzi - tylko niższe będą :( a tak już ładnie wyrosły)

 

Nie mogę znaleźć informacji o rododendronach. Chciałam posadzić jednego.

Mam gliniastą i wilgotną ziemię a rododendron takich nie lubi. Miałby rosnąc w pełnym słońcu.

Czy mam wykopać większy dołek i wsypać dużo odpowiedniej ziemi?

 

Dlaczego rododendron w słońcu? On nie znosi takich warunków a jeszcze glina - to go dobije w ciągu sezonu.

Na stronie 542 opisywałam markowi jakie warunki trzeba różanecznikom stworzyć i w jakich warunkach rośnie on dziko.

Wykopanie dołku w glinie niekoniecznie stworzy dobre warunki.

 

Z tulipanowcem poczekaj do początku lipca. Dopierwo wówczas ucinaj.

Jak zetniesz wierzcholek któraś z bocznych gałezi przejmie jego rolę. Wybierz nasilniejsżą a resztę próbujące rosnac w górę utnij. Jak nie utniesz będziesz miała okaz z kilkoma pniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

dziękuję Elfir za pierwszą odpowiedź.

Mam kolejne zagwozdki, tym razem już konkretne pytania:

 

1. Czy i jak można przesadzić ok. 3-4 metrowej wysokości modrzew. Chcemy to drzewko zachować a tam gdzie dziś rośnie będzie nasz dom.

drz3.jpg

 

2. Jak zaopiekować się żarnowcem, który jest cały wyschnięty od spodu? Widać go tutaj, schowanego za drzewem:

drz1.jpg

 

3. Czy warto przesadzać, rozsadzać te iglaki:

skal2.jpg

Mamy ich dużo a musimy przenieść cały skalniak.

 

Pozdrawiam

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modrzew - przesadzać jak mu zaczną zółknąc i opadać igły. Ale najtrudniejsze będzie wykopać odpowiednio duża bryłę - myślę, że jakąś koparką.

Żarnowiec - nie wiem czy jest sens zachować.

Na trzecim zdjęciu sa jałowce. To czy warto czy nie, zalezy od was i waszego pomysłu na ogród.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeśli chodzi o jałowce, to dobrze byłoby zastanowić się ile chcecie mieć takich jak te w ogrodzie. Są duże, a kupowanie tej wielkości, to sporo pieniędzy. Z mojego doświadczenia wynika, że nie wszystkie przeżyją przesadzanie. Przemyślałabym finansowo i wtedy podjęła decyzję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję,

 

nie chcielibyśmy likwidować modrzewia - ale nie myślałem, że trzeba będzie zaangażować aż koparkę. Musimy to przemyśleć/przeliczyć.

Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o jałowce płożące. Zawsze jest łatwiej coś wykopać niż dokupić :)

Muszę popracować nad przeprojektowaniem ogrodu. I tak do przesadzania iglaków mam dużo czasu. Teraz muszę tylko poprzycinać korzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAR: nie ma takiej ilości pomidorów z domowego ogródka której nie dałbym rady zjeść, może Wam pomóc? :)

Pełne słońce i miejsce przewiewne, by jak najszybciej schły im liście po rosie i deszczu. To rośliny wybitnie ciepłolubne.

A foliowy daszek nad nimi może być? Podobno nie lubią gdy im deszcz pada na listki a potem świeci słonko. Raz spaliło nam dosłownie parę sadzonek.

Dzięki Elfir!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A foliowy daszek nad nimi może być? Podobno nie lubią gdy im deszcz pada na listki a potem świeci słonko. Raz spaliło nam dosłownie parę sadzonek.

Dzięki Elfir!

 

Slonce i deszcz Twoim pomidorom nie zaszkodzi. To sa rosliny. Lepiej przygotuj sie na odpowiednie dokarmianie i ochrone przed chorobami. Niestety przy pomidorach to praktycznie koniecznosc. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi w sprawie rododendrona.

A myslalam, że przeczytałam wszystkie strony ;)

 

Nie mam żadnego doświadczenia z tymi roślinami, za to mam od kilku lat sporo innych i te wiem jak się zachowują i czego potrzebują.

Choc kilka dziwnych przypadków tez mam ;)

Na przykład sosny doskonale rosnące na wilgotnej glinie, na której nie przyjęły się jodły lub funkie i bergenie rosnące w suchym i słonecznym miejscu - przy scianie domu pod dachem.

 

Pozdrawiam

Betsi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałam wiele stron na tym wątku i sama zgłupiałam i muszę poradzić się Elfir.

 

19 kwietnia posadziliśmy 21 szmaragdów, okazy 120 cm zakupione ze sprawdzonej szkółki pojemnikowej. Posadzone były w dołkach większych od doniczek o 10 cm z użyciem ziemi do iglaków zmieszanej z gruntem rodzimym (piaski gliniaste). Tydzień po posadzeniu dałam w ilości zgodnej z opakowaniem nawóz do iglaków Agrecol. Po tygodniu przykryłam agrotkaniną i żwirkiem.

Drzewka podlewane były przez pierwsze 2 tygodnie co 2 dni a później ok. 1-2 x w tygodniu.

 

Od około tygodnia obserwuję na moich roślinach brązowienie gałązek jak na załączonych zdjęciach - czy to choroba grzybowa? Jak postępować? Wyciąć gałązki (???), wykonać oprysk Topsinem? Czy później opryskiwać co jakiś czas?

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszlym roku po posadzeniu mialem chyba podobne objawy. Po dyskusji na forum ustalono, ze to prawdopodobnie jakies poparzenie sloneczne.

 

http://www.szkut.com/dom/t/Thuja03.jpg

 

Mimo wszystko dla "bezpieczenstwa" dostaly po glowie Topsinem. Nic im nie bylo za jakis czas. Pozbieraly sie ladnie. Nic nie wycinalem z tego co pamietam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam problem z dwoma różami pnącymi, które posadziliśmy na początku maja. Jedna (New Dawn) widać że pięknie się przyjęła i rośnie, już muszę ją podpinać do pergoli. Natomiast dwie Sympatie niby też rosną, widać dwa rosnące pędy, natomiast od dołu schną i opadają listki, obejrzałam i nic nie zauważyłam, tzn mszyc ani przebarwienia liście na brązowo. Czy to może być przesuszenie? Obok rośnie ta róża new dawn i nie ma takich problemów, postaram się zrobić dzisiaj zdjęcia i wstawić.

Regularnie co 2 dni je podlewam teraz jak jest tak ciepło, wcześniej niemal codziennie padał deszcz.

 

Sympatie rosną równolegle do domu, a new dawn przy tej pojedynczej kratce

 

http://images.tinypic.pl/i/00528/t9pp6nn4rex3_t.jpg

 

Po południu zrobię zbliżenia róż.

Edytowane przez Izulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momi ogródku jest od jakiegoś czasu plaga ślimaków. Zjadają moje rośliny i ogólnie pustoszą cały dobrostan. Czy ktoś ma jakieś doświadczeniu w walce z tymi szkodnikami? Nie wiem czy na nie się sypie jakieś trutki czy co? Tak żeby je ręcznie zbierać to chyba nie ma sensu, bo jest ich naprawdę dużo i pewnie jak wyzbieram jednego dnia to za chwilę najdzie nowa ekipa. Z góry dzięki za odpowiedzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień po posadzeniu dałam w ilości zgodnej z opakowaniem nawóz do iglaków Agrecol.

 

No to chyba nie czytałaś jednak tego wątku. NIGDY NIE NAWOZI SIĘ ROŚLIN PO POSADZENIU. Pisałam o tym wielokrotnie.

 

A jeszcze kilka stron temu omawialiśmy przykład przenawożonego iglaka, który zaczął schnąć.

 

Już nie mówiąc o włokninach, których nigdzie nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momi ogródku jest od jakiegoś czasu plaga ślimaków. Zjadają moje rośliny i ogólnie pustoszą cały dobrostan. Czy ktoś ma jakieś doświadczeniu w walce z tymi szkodnikami? Nie wiem czy na nie się sypie jakieś trutki czy co?

 

Kup piwo jasne, wypij większośc, pozostawiając trochę na dnie. Zakop butelkę na noc pod kątem w ogródku. Rano masz pełno ślimaków w środku.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...