Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

a ja tez wole bardziej brzozy dzikie niz ciete i formowane, swoje youngii jednak troche przycinalam w lipcu by sie zagescily (mialy raptem 2 witki) teraz juz nie potrzebuja zadnych ingerencji i rosna sobie bardzo ladnie.

 

i widze, ze popelnilam blad, przycielam graby na wiosne ale nie widze by je to oslabilo, rosna jak dzikuny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, poradź mi proszę, czy mogę jakoś uratować moj trawnik.

Trawnik założony trzy lata temu, nawieziony torf okazał się niestety oszukany ( jest to ziemia z dna stawu). W pierwszym roku trawa wzeszła, w drugim zaczęły się problemy, teraz to juz masakra.

Ziemia jest zbita niczym skala, nawet w miejsca, gdzie nie ma trawy nie wsiaka w nią woda. Trawa jest przesuszona, wertykulacja i areacja nic nie dały. Co ciekawe, rozrasta się mech i chwasty. Poradź prosze, czy jest jakies wyjście oprocz zakładania trawnika od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

areację i wertykulację przeprowadzamy urzadzeniem podobnym do kosiarki (wymienny wałek).

Wiosna robiliśmy wertykulację, potem podlewamy, nie piaskujemy (musze poczytac na czym to polega).

W ubiegłym roku wysypany był substral 100dni, Wiosną wysypaliśmy też wapno w granulkach na mech - pomogło na 2 miesiace, mech znowu ma się dobrze. Na ziemi wszędzie jest zbity filc z suchej trawy - wygrabuję go miejscami (leci na mnie sam kurz), jest to bardzo zmudna robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

areacji w tym roku jeszcze nie robilismy (mąz planuje kupic buty z kolcami, bo twierdzi, że kolce areatora ledwie "rysuja" ziemię

 

juz przeczytałam o piaskowaniu, tylko skad odpowiedni piasek? Mozna to zrobic malym siewniczkiem ręcznym?

 

na jednej ze stron napisali, ze moze byc mieszanka piasku, torfu i jakiegoś nawozu

Edytowane przez ewanz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Elfir, napisałaś, żeby pod korę dać gazety. Napisz proszę jaką warstwę gazet i wytłumacz co "zrobią" gazety po korą.

Pozdrawiam

 

To samo co włóknina, ale się z czasem rozkładają. Służą do ochrony świezo posadzonych roslin, ale można odnawiać każdorazowo wiosną, przy nawożeniu kompostem.

 

Rozkładasz, podlewasz, przysypujesz (kompost lub kora)

 

http://www.eco-yards.com/photos/elbow04.jpg

http://4.bp.blogspot.com/-n2AE2YXcevs/UBqnEZKTY7I/AAAAAAAAAGU/8r2RAnADuaA/s1600/IMG_8605%5B1%5D.JPG

http://fortikur.com/wp-content/uploads/2013/02/Building-Raised-Beds-With-Former-newspaper.jpg

 

Wpisz sobie do google newspaper + flowerbed

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://foto1.m.onet.pl/_m/b89b7fedffac13c6b7df638369090429,21,19,0.jpg

Ale piękne brzozy te po prawej stronie!! Strasznie mi się podobają :D

 

 

Elfir, przy pracach brukarskich i przy pracach z ogrodzeniem panowie bardzo mi zniszczyli mojego starego lilaka (bez) :( Dość mocno go podkopali, gałęzie połamane... Czy ja mogę mu teraz wykonać jakieś cięcia pielęgnacyjne? Wiem, że powinno się na wiosnę, ale chyba nie będę mogła czekać, aż tyle... Nie usunęłam też kwiatostanów po przekwitnięciu... Mogę teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że powinno się na wiosnę, ale chyba nie będę mogła czekać, aż tyle... Nie usunęłam też kwiatostanów po przekwitnięciu... Mogę teraz?

 

Teraz i tak jest po ptakach z kwiatostanami, bo zawiązały owoce.

Cięcie zrób jak najszybciej, ale licz się z tym, że w przyszłym roku może nie być kwiatów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym się cieszyła, ze to muł a nie torf. Ma lepsze właściwości.

Problemem bylo to, o czym stale piszę - nie wymieszano warstwy nawiezionej z glebą.

 

Jak wykonujesz aerację i wertykulację?

Czy po zabiegu piaskujesz?

 

Elfir a nie prosciej byloby sypnac piach, wziac glebogryzarke wymiedlic ziemie z piachem a potem jeszcze raz trawe posiac? ta ktora juz rosnie chyba w niczym by nie przeszkadzala?

 

moja sasiadka tak chce zrobic, bo ma podobna sytuacje i robi aeracje, wetykuluje, sypie piaskiem i dalej ma to co opisala ewanz. wczoraj stwierdzila, ze ma dosyc i zaklada nowy trawnik.

a ziemie ma rzeczywiscie w ogrodzie beznadziejna (ja narzekam, ze mam jalowa - za to przepuszczalna) ona ma jalowa nieprzepuszczalna, drobna niczym piach i strasznie zbita. po podlewaniu kamyczek sie robi, dala mi do donic to musialam wyrzucic ,bo woda stala w donicach a nie wyciekala dziurkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, bowiem widuję np. w Gardenarium też takie połączenia, a trudno mówić o właścicielce, ze nie ma pojęcia ogrodnictwie.

 

To jest własnie pewna filozofia projektowania.

Albo robić ogród jako sztuczny twór pod pełną kontrola właściciela, albo zestawiać rośliny w kompozycje wzorowane +/- na naturalnych ich siedliskach.

Ja na przykład nigdy nie zestawiam na jednej rabacie lawendy i żurawki. A widuję takie kompozycje u innych.

 

U mnie nie ma wolnej przestrzeni pod roślinami - zawsze pod krzewami są byliny zadarniające.

Wyjątkiem są suche ogrody żwirowe albo minimalistyczne, nowoczesne kompozycje.

 

Każdy projektant ma inne podejście i inną wizję.

W moich projektach firmy wykonawcze narzekają na duże zróżnicowanie roślin (trzeba się naszukać w kilkunastu szkółkach) a klienci na duża liczbę roślin (bo te zadarniacze używa się w wielkich ilościach) :)

 

Dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest gdy kient pokaże kilka przykładowych aranżacji, które mu sie podobają (byleby były w jednym stylu, a nie "podoba mi się wszytsko").

 

Chociaż z tym też jest problem, jak klient poprosił o minimalistyczny, nowoczesny ogród z małą liczbą roślin, stonowany kolorystycznie, mało absorbujacy, z przewagą gatunków zimozielonych a wkleił jako inspirację tcoś podobnego do tego:

 

 

 

:)

No własnie... zadarniające...

Po wielkich bólach udało nam się ściagnąc darń z wielkiej rabaty. Są obecnie na niej: brzoza samosiejka min. 10-15 metrów, wąska bardzo, mało cienia dajaca. Dosadziliśmy dwie także dzikie (jedna uschła ) - obecnie około 2 metry. I trzy doorenbosy (około 2 metry). Na rabacie chciałabym stipę (wyhodowałam dziesiątki sadzonek) oraz lawende szerokolistną. Skoro lawenda nie lubi kory.... co proponujesz między stipy i lawendę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir a nie prosciej byloby sypnac piach, wziac glebogryzarke wymiedlic ziemie z piachem a potem jeszcze raz trawe posiac? ta ktora juz rosnie chyba w niczym by nie przeszkadzala?

 

Oczywiście, że by przeszkadzała. Jak to wyrównać? Przecież będą kępy trawy w ziemi.

 

Sasiadka ma spiaszczony ił a nie piasek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rabacie chciałabym stipę (wyhodowałam dziesiątki sadzonek) oraz lawende szerokolistną. Skoro lawenda nie lubi kory.... co proponujesz między stipy i lawendę ?

 

czy jak się brzozy rozrosną nie zacienią wam tej lawendy i sitpy?

 

Ściółkowałabym piaskiem lub drobnym żwirem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że by przeszkadzała. Jak to wyrównać? Przecież będą kępy trawy w ziemi.

 

Sasiadka ma spiaszczony ił a nie piasek.

 

czyli co, najlepiej usunac darn? (ona ma placki trawiaste a nie scisly trawnik) potem glebogryzarka, wymieszanie i na koniec trawa? czy w jej przypadku wchodzi w gre tylko wymiana gruntu? skad inad dziwie sie jej, ze pozwolila sobie sypnac taki badziew. u nas gruntem "rodzimym" jest ziemia rolna klasy chyba III lub IV tak pamietam z wypisu. nie wiem czemu jej nie wykorzystali, wielka kupa przy dzialce nadal lezy a sypneli ten badziew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...