Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir , spróbuję przenieść mój wątek ( zapytanie ) do Twojego wątku , może się nie pogniewasz ,

 

Po zbyt intensywnym wycięciu gałęzi odsłonęła się taka przestrzeń , w sumie fajnie bo znowu można cóś dosadzić , tylko CO? Może macie jakąś koncepcję , będę wdzięczna . Można coś zrobić żeby od razu otwierały się same zdjęcia ?( bez przekierowywania ) )

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/61dfa4f2ae4ce834.html

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1eae74786206c118.html

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/76d393b2f97b3fcd.html

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/13d6d1f3d60472b7.html

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/47598963409827af.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tam jest nawadniane, to jest obrzeże ( nie skończone ) z kostki granitowej , jest to dojazd ale wewnątrz działki , jeden samochód dziennie :) a myślisz że to na coś może wpłynąć ? Też myślałam właśnie o RH , tak jak to pokazują pozostałe zdjęcia , czyli planować rh, azalie i inne kwasolubne , a funkie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir i Pestko, dziękuję Wam bardzo.

Nad altaną się nie zastanawiałam, bo w sumie na drugiej części ogrodu mamy zacieniony kącik do siedzenia. Jednak z tarasu również się dużo korzysta - bo bliżej do kuchni i salonu...

Nad żaglem się zastanawialiśmy, ale chodzi nam po głowie jeszcze pomysł z zasłonami:

 

c.jpg

corradi

 

Elfir, co byś posadziła przy dodatkowym tarasie, żeby go ładnie wkomponować w ogród?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie zgłaszam się o pomoc do forumowiczów a zwłaszcza Elfir:

 

1. Mam bez czarny w odmianie black beauty o ciemnych liściach, w tym roku przesadziłam go z dużej donicy w której rósł prawie 3 lata do gruntu, miejsce słoneczne aby ładnie się wybarwiał, przy upałach prawie codziennie po zachodzie słonca jest podlewany. rośnie między irysami. zauwazyłam że mimo słonecznego stanowiska liście zrobiły się zupełnie zielone? dlaczego? czy to jakaś choroba?

 

2. na innej działce posadziłam kilka tyg. temu perukowca odmiana purpureus (kupiona jako royal purple kilka lat temu) równiez przez ok 3 lata rosła w donicy i miała się ok. jednak po posadzeniu do gruntu w 2 tygodnie zmieniła kolor liści z bordowych na ciemno zielone. roślina zrobiła się zupelnie zielona mimo słonecznego stanowiska ?

 

3. kiedy najlepiej przesadzać róże pnące i piwonie? mam po 2 szt tego i tego i muszę zmienić im stanowisko bo zrobił się ścisk. piwonie podobno we wrześniu a róże?

 

4. na działce wyrósł mi dziwny chwast, po przeszukaniu internetu okazało się że to bieluń dziędzierzawa, niby roślina trująca ale bardzo ładnie wygląda, ma białe trabkowate kwiaty, ok 80cm wysokości i szyskowate kolczaste owocostany, wyrosła w miejscu z w którym nic nie chce mi rosnąć i tak się zastanawiam czy ją zostawić czy wyrwać? czy można ją uprawiać w ogrodach?

 

5. będąc w mikołajkach zachwyciłam się odmianą pęcherznicy posadzonej jako żywoplot, liście były w bardzo ciemnym kolorze prawie czarne. zdjęcie w załączniku. rosła na słonecznym stanowisku. mam u siebie odmianę diabolo rownież rosnącą na sloncu i jest bardziej bordowa a nie czarna. jaka to moze byc odmiana?

SAM_0124.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tam jest nawadniane, to jest obrzeże ( nie skończone ) z kostki granitowej , jest to dojazd ale wewnątrz działki , jeden samochód dziennie :) a myślisz że to na coś może wpłynąć ? Też myślałam właśnie o RH , tak jak to pokazują pozostałe zdjęcia , czyli planować rh, azalie i inne kwasolubne , a funkie ?

 

Funkie też, skoro masz nawadnianie to wszytsko co znosi cień/półcień i kwaśną, lekka glebę się nada.

 

Jeśli tamtędy nikt nie chodzi nie musisz szczelnie się oslaniać, niech zza tych sosen będzie widok na pole i las.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie zgłaszam się o pomoc do forumowiczów a zwłaszcza Elfir:

 

 

4. na działce wyrósł mi dziwny chwast, po przeszukaniu internetu okazało się że to bieluń dziędzierzawa, niby roślina trująca ale bardzo ładnie wygląda, ma białe trabkowate kwiaty, ok 80cm wysokości i szyskowate kolczaste owocostany, wyrosła w miejscu z w którym nic nie chce mi rosnąć i tak się zastanawiam czy ją zostawić czy wyrwać? czy można ją uprawiać w ogrodach?

 

Można ją uprawiać. Trzeba tylko być świadomym, że jest to roślina silnie trująca. Szczegóły np. na wikipedii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. zauwazyłam że mimo słonecznego stanowiska liście zrobiły się zupełnie zielone? dlaczego? czy to jakaś choroba?

 

Rewersja - powrót do naturalnego koloru.

Sprawdź odczyn gleby.

 

2. na innej działce posadziłam kilka tyg. temu perukowca odmiana purpureus (kupiona jako royal purple kilka lat temu) równiez przez ok 3 lata rosła w donicy i miała się ok. jednak po posadzeniu do gruntu w 2 tygodnie zmieniła kolor liści z bordowych na ciemno zielone. roślina zrobiła się zupelnie zielona mimo słonecznego stanowiska ?

 

Odmiana Purpureus nie ma czerwonych liści cały sezon. Ma czerwone peruczki.

 

3. kiedy najlepiej przesadzać róże pnące i piwonie? mam po 2 szt tego i tego i muszę zmienić im stanowisko bo zrobił się ścisk. piwonie podobno we wrześniu a róże?

 

Piwonie - koniec sierpnia początek wrzesnia. Płytko sadzić!

Roże - w okresie bezlistnym. Stare róże trudno przesadzić, mają głęboki system korzeniowy

 

4. na działce wyrósł mi dziwny chwast, po przeszukaniu internetu okazało się że to bieluń dziędzierzawa, niby roślina trująca ale bardzo ładnie wygląda, ma białe trabkowate kwiaty, ok 80cm wysokości i szyskowate kolczaste owocostany, wyrosła w miejscu z w którym nic nie chce mi rosnąć i tak się zastanawiam czy ją zostawić czy wyrwać? czy można ją uprawiać w ogrodach?

 

Moja mama uprawia w ogrodzie. To zdziczała roślina ozdobna.

 

5. będąc w mikołajkach zachwyciłam się odmianą pęcherznicy posadzonej jako żywoplot, liście były w bardzo ciemnym kolorze prawie czarne. zdjęcie w załączniku. rosła na słonecznym stanowisku. mam u siebie odmianę diabolo rownież rosnącą na sloncu i jest bardziej bordowa a nie czarna. jaka to moze byc odmiana?

 

Diabolo, ale być może w innych warunkach glebowych i wodnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, proszę jak mam postępować przy zakłądaniu ogrodu:

Mam glinę ,muszę nawieźć ziemi ,zaró∑no z uwagi na glinę ,ale również dla ukształtowania ogrodu-poziomów.

I teraz mam wątpliwości w jakiej kolejności co uczynić,czy

nawiźć ziemię ,a potem po rozplantowaniu jej potraktować ją glebogryzarką

czy

teraz glebogryzarką,nawieźć i ponownie glebogryzarką

 

pokażę zdjęcie z dzisiaj ,wczoraj padał deszcz i mam kałużę ,reszcie wody w bólch udało się wsiąknąć,następnym sprawą jest ,że zauważyłąm ,że jest teren ,gdzie nic nie rosło ,było łyso żadne chwasty ani trawa,nie wiem dlaczego

 

dam fotkę może pomoże

DSC04725.JPG

ogólnie teren randapowałam ,ale przed randapowaniem nic wcześniej tam nie rosło

DSC04724.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rosło bo pewnie jest tam gliniany beton albo robotnicy wylewali zaprawy i mega wysoki odczyn pH uniemozliwia wzrost roślin.

 

Zanim nawieziesz ziemię warto przeorac to co masz ze żwirem. Mała glebogryzarka może być za słaba. To musi być naprawdę ostro wymieszane.

Na to ziemia i znów przekopać. Jak warstwa ziemi będzie gruba to glebogryzarka może nie docierać do warstwy gliny, wiec albo zasypywać warstwami albo użyć cięzkiego sprzętu do przekopania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Elfir :rolleyes:

tam nie były zaprawy wylewane,czyli gliniany beton,tzn,że glina bardzo zbita, tak?

a jaki żwir tam nawieźć?

przed domem mam skarpę i co ją grabię to kamcory wychodzą,wrzucam je w inne miejsce.To może te kamienie też na ogród wrzucić ze żwirem?

 

Trochę mnie to przeraża.

 

No i jeszcze ten wszędobylski skrzyp,wkurza mnie masakrycznie,ostatnio między kostką wychodzi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak zabrać się do obsadzenia tego kawałka drzewami, krzewami owocowymi... :/

w tej chwili bliżej drewniaka rośnie mała jabłoń i śliwa i trochę malin

w rogu jest kompostownik do likwidacji, huśtawka musi zostać na miejscu, mam wyjść mini ogród owocowy :)

 

http://images70.fotosik.pl/77/3039d9985b91865bm.jpg

 

kiedyś już prosiłam Elfir o pomoc i wyszedł piękny zakątek po drugiej stronie drewniaka, dziękuję

 

http://images68.fotosik.pl/78/7d4a8a2765ab31ccm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki żwir tam nawieźć?

 

Płukany, żeby nie było w nim cząstek iłu. Może też być grys. Zależy co taniej.

Grubość - drobny, najlepiej taki jak do akwariów.

 

Kamienie odradzam, bo do założenia trawnika trzeba je będzie i tak usunąć.

Natomiast kamienie zbierac, podłuża np. do ściółkowania rabat (o ile planujesz gdzieś gatunki sucholubne, jak lawenda)

 

 

Skrzyp - potraktuj go chemią - sa specjalistyczne środki na skrzyp. Ręczne usuwanie to mordęga.

 

 

Sprzawdź odczyn gleby (w kilku miejscach ogrodu zrób badanie), może trzeba zakwasić lub zwapnować?

 

 

To cięzka praca i mało twórcza (w przeciwieństwie do sadzenia roślin, gdzie szybko mamy efekty). Na dodatek jest sporo wyceniana przez firmy, bo angażuje cięższy sprzęt. Firma, z którą współpracuję ma małe traktorki z plugami na gliny, glebogryzarką by ciezkiej gliny i przez tydzień nie wymieszali.

Ostatnio nie mogąc sobie poradzić z gliną, z jednego ogrodu wywozili trzy cięzarówki gliny - najpierw odgarnęli 30 cm warstwę "humusu", wybrali glinę, nawiezli żwir, wymieszali, nawiezli żyzną ziemię, wymieszali i na wierzch rozplantowali "humus". Inaczej nie dało się zrobić ładnego trawnika, bo woda stała kilka dni po deszczach.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...