Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dziękuję dziewczyny. Mniej więcej tak to własnie zaplanuję. Chciałabym stwoerzyć kompozycję z samych traw na tej rabacie: miskanty (z tyłu - jako najwyższe), potem Imperata cylindrica 'Red Baron', potem rozplenice... Może jeszcze jakiś 4 gatunek... Jakoś tak, żeby wyglądało ;)

 

http://www.gapphotos.com/images/WebPreview/0217/0217556.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Miskanty posadziła znacznie luźniej. U mnie rosną według zasady 3 na m2 i po 3 latach duszą się.

Mariusz Surowiński u siebie na stronie umieścił ponad 50 zestawień kompozycyjnych traw :)

Np.:

1. Panicum virgatum 'Prairie Sky'

2. Schizachyrium scoparium 'Blue Fog'

3. Pennisetum alopecuroides 'Black Beauty'

4. Festuca glauca 'Elijah Blue'

projekt_nr_9.jpg

Nie napisał tylko ile sztuk na m2 :(

No, i nie ma propozycji dosadzenia cebulowych i innych bylin.

projekt_nr_9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie: trawy budzą sie dośc późno. Stąd uwaga elfir o cebulowych. Mozna dac szafirki kwitną wcześnie , a potem ich nie widać, ja wsród trawek własnie sadzę narcyzy - efekt? Zobaczymy na wiosnę. Natomiast tulipany chyba posadze w tym sezonie w donicach i te umieszczę na rabatach (w tym roku na wiosnę strrrrasznie denerwowały mnie kikuty usychajacych tulipanów ... a z doniczkami, mozna je przenieść np do kompostownika czy gdzieś zadołować w mniej widoczne miejsca.

Piórkówki i miskanty zajmują dużo miejsca:yes::yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym nie pomyślałam Elfir. A "cebulowe", to masz na myśli też trawy czy ogólnie rośliny? :sick: Jestem w tym zielona.... :(

 

Cebulowe to tulipany, narcyze, itd.

 

Z tulipanów polecam gatunki botaniczne - np. Tulipa sylvestris (nie wymaga wykopywania). Ale tulipany w okresie spoczynku letniego nie przepadają za zbyt wilgotną glebą i mogą przy wilgociolubnych miskantach zagniwać.

Narcyze są bardziej wytrzymałe. Poza tym : czosnki ozdobne, śnieżyca letnia, korona cesarska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czosnki ozdobne - zawsze mi się podobały! Pięknie wyglądają w kompozycjach traw, ale kiedy te czosnki kwitną? Wcześniej się zazielenią niż trawy ozdobne?

 

A jak w ogóle takie trawy ozdobne wygadają wczesną wiosną? Macie jakieś zdjęcia? Są jak siano? Czy to jest zdjęcie z wczesnej wiosny?

 

http://bi.gazeta.pl/im/1/11109/z11109251Q,Miskant-i-turzyca--Carex-muskingumensis---Trawy-ozdobne.jpg

 

Czy to sianko wycina się wiosną, żeby zrobić miejsce na nowe?

 

Za hiacyntami nie przepadam, ale tutaj ładnie wyglądają :)

 

hiacynt-z-rozplenica-japonska.JPG

Hiacynt z rozplenicą japońską.

 

A czy szafirki mogę posadzić w tych trawach? Albo krokusy?

 

http://2.bp.blogspot.com/-UN0JRAfYkYk/Uy3TUWsC0dI/AAAAAAAAFjc/HJ4Y8Ozc-bQ/s1600/P1050180.JPG

 

Edit:

Już znalazłam info i zdjęcie - miskanty tuż po cięciu :)

 

http://ogrody-perspektywa.home.pl/porady/wp-content/uploads/2013/03/DSC_0836.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basia!!,

ja jestem właśnie na etapie projektowania, a w zasadzie już wsadzania traw, wsadzania bo właśnie wczoraj dostałam paczuszkę trawek od Mariusza,

sposób pakowania tych roślin to MISTRZOSTWO ŚWIATA!!

fakt, że rozpakowywanie tego wszystkiego zajęło mi 2h. ale roślinki nie uległy absolutnie żadnym szkodom- a transport był kurierem!!

Mariusz- komponował mi rabaty wkoło altany, tzn. raczej takie pasy, podobierał roślinki,

rozplenice też mam, trzcinniki, REd barona też- uroczy jest!!, i coś jeszcze...no zapomiałam....!! dopisze jak amnezja mnie opuści ;)

 

w zasadzie tak w osatniej chwili gdzieś pod wpływem jakiejś fotki zamówiłam 1szt. all gold, ale nie pamiętam co to za gatunek trawy, wiem tylko żę tak się nazywa,

no cudna taka cytrynowo-zółta barwa, i patrząć na twój projekt/ fotkę, to na pierwszą linie widziałabym włąśnie to rozjaśniające cudo...

 

dopiero raczkuje z trawami, ale widząć ten kolor, żałowałem deczko że wcześniej tego nie odkryłam, ale

posadzę co mam, a może do wiosny mąż się zgodzi na kolejne szpadlowanie twardego pola, to się dosadzi w innym miejscu!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie co to za hortensja?Zdjęcia z dzisiaj,hortensję dostałam od mojej mamy,prawdopodobnie nigdy jej nie podcinała ( ale tego nie jestem pewna),wiem ,że nie wie co to za odmiana.

 

Hortensja ma teraz taki kolor a wcześniej była biała. Pytanie dotyczy tej różowej !!!!, te dwa białe pąki to inne hortensje dałam je dla porównania

 

 

DSC04929.JPG

DSC04926.JPG

 

Ta różowa hortensja jeszcze niedawno była biała, to ta po prawej stronie !!!

DSC04500.JPG

 

 

I jeszcze jedno pytania.

Elfir na tym właśnie miejscu ( gdzie są te hortensje) dałam torf o odczynie kwaśnym,wsypałam tam ze 6 wielkich worów ,dla podwyższenia rabaty..

 

Czy ja torf muszę zmieszać z ziemią ,czy mogę sadzić w torfie? Wczoraj szukałam coś w necie,ale tam wynika,że torf miesza się z ziemią.Więc zgłupiałąm

 

Ponieważ, rośliny muszę wyjąć ,chcę już posadzić tak jak to ma być.

Myślałam ,że dam dwie te same hortensje po bokach,a w środku między nimi 3 tuje daniki,które tam zresztą rosną.

 

Ale czy daniki mogą być w tej kwaśnej ziemi?

No i nie wiem czy za kilka lat będą to wielkie zielone kule,za duże na to miejsce.

 

 

No i wersja 2.

same hortensje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do hortensji: są na pewno bukietowe (lat paniculata) i te w zasadzie wszystkie mniej, więcej, ale przebarwiają się na różowo. Powinno sie je przycinać wiosną, bo wtedy bardziej sie rozkrzewiają.

Bardziej rózowieją (w mniejszym stopniu zależy to chyba od gleby) u mnie rensum.. coś, u sasiadki winki-pinky czy jakoś ta, k fantomy,

zdecydowanie mniej silver dolar i limelight.

oczywiscie na poczatku wszystkie sa białe (no, limki sa zielonkawe :yes:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czosnki ozdobne - zawsze mi się podobały! Pięknie wyglądają w kompozycjach traw, ale kiedy te czosnki kwitną? Wcześniej się zazielenią niż trawy ozdobne?

 

A jak w ogóle takie trawy ozdobne wygadają wczesną wiosną? Macie jakieś zdjęcia? Są jak siano? Czy to jest zdjęcie z wczesnej wiosny?

 

http://bi.gazeta.pl/im/1/11109/z11109251Q,Miskant-i-turzyca--Carex-muskingumensis---Trawy-ozdobne.jpg

 

Czy to sianko wycina się wiosną, żeby zrobić miejsce na nowe?

 

Za hiacyntami nie przepadam, ale tutaj ładnie wyglądają :)

Hiacynt z rozplenicą japońską.

 

A czy szafirki mogę posadzić w tych trawach? Albo krokusy?

 

Edit:

Już znalazłam info i zdjęcie - miskanty tuż po cięciu :)

 

Basiu, to zdjęcie jest z drugiej połowy zimy. Przynajmniej u mnie Miskanty tak wyglądają wtedy. Kwiaty są już nieco „wyczesane” przez wiatr.

 

Trawy ozdobne powinno się ciąć nisko - to trzeba sprawdzić każdorazowo, ale tak żeby nie uszkodzić kiełkujących nowych źdźbeł.

Trawy ruszają dość późno. Może te zdjęcia dadzą Ci wyobrażenie czego się spodziewać. Miskanty (giganteus, gracillimus, zebrinus i jakiś nie wiem jaki) mają stanowisko między płotem (wierzby) a liliowcami. Na pierwszym zdjęciu jeszcze w ogóle ich nie widać. Na drugim już je zobaczysz.

 

To jest ta sama rabata w połowie maja, w czerwcu (2 i 3 zdjęcie), lipcu i październiku. Wcześniej niż w maju nie ma co fotografować.

U mnie najwcześniej ruszają liliowce. Mam ich dużo (te szerokie zaginające się liście), więc nie widać gołej ziemi. Mam też dużo niskich irysów, a w tym roku dosadziłam. Z wiosennych bylin rosną tu też łubiny i maki wschodnie.

Niebieskie trawki to zimozielona kostrzewa. Wiosną trzeba ją wyskubać ze starych źdźbeł, ale w zasadzie cały czas ma ten błękitnawy kolor. wadą może być, że się sama wysiewa.

Świetnie komponują się późnym latem rudbekie i jeżówki z trawami :)

 

13maj2013-irysy+liliowce.jpg

2012-4czerwiec_rabata_na_gorce.jpg

06_Sobikow-14czerwiec2012w.jpg

07_Sobikow-09lipiec2012-01w.jpg

10_Sobikow-02pazdziernik2012w.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pestko piękne masz irysy.

Ja też jestem zakochana w trawach i czosnku,ale trochę niezorientowana w odmianach.

Doczytałam ,że czosnki sadzimy na jesień i najlepiej w trawach,bo mają niezbyt atrakcyjne liście.Elfir dasz jakieś złote rady, ile pod ziemią czy to ma jakieś znaczenie jak ułożyć cebulki?

 

Podziwiam osoby o tak rozległej wiedzy,czyli jaka ziemia,jakie nasłonecznienie i jak sadzić,aby jedno fajnie dekorowało drugie,albo jak jedno traci urodę to drugie zakwita.Ojej jak ja bym to chciała wiedzieć.

Ja tak myślałam o rozplenicy i czosnku,albo może innej trawie z czosnkiem.Macie jakieś doświadczenia z jaką niezawysoką trawą posadzić czosnki.

 

A jeszcze wracając do mojej hortensji to może ona z tych miniaturowych ,bo listki raczej małe,no i jeszcze wczoraj przeszukując neta ,zastanawiam się czy to nie hortensja phanton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir pewnie pracuje.

 

Basia, Elfir kilka razy pisała, żeby nie sadzić roślin w samym torfie. Tylko im się w ten sposób szkodzi.

z netu: Torf poprawia strukturę ziemi. Dzięki lekkiej, włóknistej budowie rozluźnia zbite gliniaste podłoże, a ponieważ zatrzymuje dużą ilość wody – zwiększa wilgotność piaszczystej, łatwo przesychającej gleby (jednak nadmiernie przesuszony zbryla się i bardzo wolno chłonie wodę). Ma mało składników pokarmowych, dodany do gleby nie zwiększa jej żyzności. Dlatego przed zastosowaniem warto go przekompostować z dodatkiem wieloskładnikowego nawozu mineralnego lub lepiej z obornikiem albo nawozem kurzym. Torf wysoki ma kwaśny odczyn, który sprzyja wzrostowi gatunków wrzosowatych, ale jest niekorzystny dla większości innych roślin. Wcześniej trzeba go więc zwapnować. Rozkłada się go warstwą 3-centymetrową i miesza z wierzchnią warstwą ziemi.

 

Ziemię rodzimą wzbogacaną ziemią ogrodniczą, rozluźnianą piaskiem, czy zakwaszaną torfem zawsze trzeba wymieszać – przekopać przynajmniej na sztych łopaty.

Jeśli w gliniastej ziemi wykopiesz dołek i tam nasypiesz innej luźniejszej, bardziej przepuszczalnej ziemi, to w tym dołku będzie się zbierać woda. Rośliny nie lubią wody zastoinowej. Nawet zrobienie drenażu z kamyczków na dnie może nie pomóc.

 

Czosnki - jest jeszcze czas na sadzenie. Wyślę Ci link gdzie mają dużo odmian.

 

Cebulowe sadzi się na różne głębokości. Może te tabelki pomogą:

głebokość-SADZENIA-CEBUL-kopia-785x523.jpg m10514711,Z10503207X.jpg m10514712,Z10503213X.jpg

 

Irysy mają kłącza i sadzi się je układając kłącze płasko i bardzo płytko. Właściwie góra kłącza może być przysypana tylko korą, żeby nie przesychała.

 

Hortensje - zapytaj Gosiek 33 i TAR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir na tym właśnie miejscu ( gdzie są te hortensje) dałam torf o odczynie kwaśnym,wsypałam tam ze 6 wielkich worów ,dla podwyższenia rabaty..

 

Czy ja torf muszę zmieszać z ziemią ,czy mogę sadzić w torfie? Wczoraj szukałam coś w necie,ale tam wynika,że torf miesza się z ziemią.Więc zgłupiałąm

 

A w jakim celu dalas ten torf?

 

Torf daje się tylko w celu zakwaszenia podłoża. Jaki odczyn ma twoja ziemia, że uwązasz, iż należy ja zakwasić?

 

Torf jest podłożem jałowym, pozbawionym składników mineralnych niezbędnych roślinom. Na dodatek ma nieprzyjemny zwyczają kurczenia się podczas wysychania, przez co pęka i rozrywa korzonki roślin gdy zapomni się podlać.

 

 

Ani hortensja wiechowata (Hydrangea paniculata) ani żywotnik zachodni "Danica" gleb kwaśnych nie potrzebują. Wystarczy im lekko kwaśna - ok pH 6-6,5

 

Przy tym rozstawieniu hortensje zasłonią wszytsko co jest między nimi a murem. To silnie rosnące krzewy.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...