Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

no to odpada raczej róża. Za mało słońca by porzadnie kwitła.

 

Do suchego półcienia pęcherznica będzie ok. Mozna dac szpaler czerwonych pęcherznic (ale o jaśniejszym wybarwieniu niż Diabolo np. Diable D'Or) a nad nimi szczepione na 180-200 cm klony "Carnival" - one wymagają półcienia, słońce je przypala.

Przed czerwone pęcherznice potrzebujemy coś o jasnej zieleni. Jak poprawisz glebę i będziesz podlewac mozna posadzić hortensje drzewiastą Anabelle lub strzyżone hortensje wiechowate. Do towarzystwa dodać jaśminowca "Erectus". A tam , gdzie jest dłużej słońce to lilaka Meyera. Pod nimi może się płożyć irga dammera i snieguliczka Hancock

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pęcherznica ma ok 2 m średnicy, sadzi się ją co ok. 1-1,2 m. Ona powina być tłem całego założenia, żwyopłotem.

Klony posadziłabym co 2,5 m

Hortensja anabelle ma ok 1-1,2 m srednicy i mozna sadzić co ok 70-80 cm Podobnie jaśminowiec.

Lilak sadzić powiedzmy co 1 m

Okrywowe co 60 cm i nie musi to być jeden rządek (z resztą hortensja też nie jeden rządek a np. grupa).

 

Hortensja i jasminowiec znoszą cien. Lilak potrzebuje więcej słonca

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, jeszcze raz bardzo Ci dziękuję. Jak zapobiec temu, aby wino pnące się po ogrodzeniu nie ingerowało w rośliny rosnące nieopodal? Jest na to jakiś sposób? Najchętniej bym je wypleniła do ostatniego korzenia, ale raczej jest to niemożliwe. Czy jedynym wyjściem jest częste sprawdzanie, czy nie oplata się wokół tego, czego nie trzeba i wycinanie? Boję się, że ekspansywne wino, które ni z tego, ni z owego nagle wyrasta z ziemi metr od ogrodzenia, zniszczy posadzone rośliny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, czy są odmiany winobluszczu, które nie łażą po ziemi? Mój bardzo szybko rośnie w górę, ale równie szybko wypuszcza nowe pędy przy samej ziemi, a nawet tworzy coś jakby rozłogi. Tnę go niemiłosiernie i przegrywam :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za pomoc. Tzw. szmaty systematycznie trafiają do kosza.

Chciałbym prosić o propozycję roślin, które moglibyśmy wykorzystać do osłonięcia skarpy, Ze względu na różnice w terenie, utworzyliśmy na całej długości działki stopień wysokości ok. 100cm. Skarpa/stopień została utwardzona przed obsuwaniem ziemi kratką. Chcielibyśmy coś posadzić co puściłoby się po tej kratce i w pełni ją zasłoniło. Roślinki miały by być po północnej stronie, skarpy więć po południu byłyby w cieniu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, które z zaplanowanych w zacienionym kąciku roślin powinnam posadzić już teraz, a które wiosną?

Będę ogromnie wdzięczna za propozycje na drugą stronę domu, czyli południową. Chodzi mi o część zaznaczoną na rysunku na pomarańczowo. W tej chwili po prawej jest trawnik i trzy bukszpaniki przy schodach, po lewej trzy berberysy (zielone i bordowe). Pod oknem rośnie ostrokrzew. Chciałabym jakoś ładnie zagospodarować ten fragment niewysokimi roślinami lubiącymi słońce i niezbyt żyzną ziemię, dobrze znoszącymi zimę :)

front1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skarpa/stopień została utwardzona przed obsuwaniem ziemi kratką. Chcielibyśmy coś posadzić co puściłoby się po tej kratce i w pełni ją zasłoniło. Roślinki miały by być po północnej stronie, skarpy więć po południu byłyby w cieniu.

Pozdrawiam

 

Jest wielki wątek poświęcony tylko skarpom. Podawałam niedawno link do niego. Tam masz wypisane rośliny.

Jeśli nachylenie nie jest duże a gleba niezła, mozna użyć do okrywania dużych skarp pnączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, które z zaplanowanych w zacienionym kąciku roślin powinnam posadzić już teraz, a które wiosną?

Będę ogromnie wdzięczna za propozycje na drugą stronę domu, czyli południową. Chodzi mi o część zaznaczoną na rysunku na pomarańczowo. W tej chwili po prawej jest trawnik i trzy bukszpaniki przy schodach, po lewej trzy berberysy (zielone i bordowe). Pod oknem rośnie ostrokrzew. Chciałabym jakoś ładnie zagospodarować ten fragment niewysokimi roślinami lubiącymi słońce i niezbyt żyzną ziemię, dobrze znoszącymi zimę :)

 

Krzewy spokojnie można sadzić do przymrozków. Jedynie śnieguliczka może podmarzać w surowe, bezśnieżne zimy, ale spokojnie dobija od korzenia po przycięciu.

 

Słońce uwielbiają lawenda, juki, rozchodniki, kostrzewy, przegorzany, mikołajki, czyściec wełnisty, macierzanki, perowskia, gaura, kosaciec bródkowy, sesleria błyszcząca, trzcinnik, szałwie, przetaczniki, kocimiętki (generalnie rośliny o liściach z szarym meszkiem lub woskiem). Znoszą też kiepskie gleby i niedobór wody. Z takich roślin mozna zrobić rabatę w stylu śródziemnomorskim.

Z drzew pasuje do takiego stylu grusza wierzbolistna (udaje oliwkę). Z krzewów pięciorniki, tawlina "Sem", tawuła trójłatkowa i szara, janowce, szczodrzeńce . Z iglaków jałowce, sosny, jodła jednobarwna (gleba zasadowa!).

Poza tym klon polny "Postelense", robinie (np. robinia lepka, włochata), kalina hordowina, a przy dodaniu kompostu budleje, lilak chiński i perukowiec

 

http://melina.scodanibbio.com/pages/gallerypages/03images/gardendesign03-a.jp

 

http://www.dunedinbotanicgarden.co.nz/__data/assets/image/0009/319752/mediterranean-garden.jpg

 

http://www.budnet.pl/zdjecia/DSCN2656.jpg

 

 

a tu po angielsku:

http://static.e-ogrodek.pl/fmfiles/ogrod-francuski1337092967/ogrod-francuski-28_main.jpg?3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Mam pewien dylemat. Dosadzam trochę roślin i zastanawiam się co dosadzić do mojego ogródka.

 

Od frontu są trzy akacje, pod nimi jałowiec. Jest chyba dość powściągliwie i wydaje się, że można cosik dorzucić. Wstępnie myślałam o trawie. Nada zwiewności. Czy może jeszcze coś innego - może przychodzi coś Wam do głowy ?

Tak to teraz wygląda

zdjęcie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perowski b. mi się*podobają i na pewno je posadzę. Dziękuje, Elfir. Może połączyć je z czosnkiem allium - czy to nie będzie zbyt ,przeładowane ? Fakt, czosnek kwitnie dość krótko.

Stojąc tyłem do frontu, mam przed sobą pas który jest pusty - tutaj też by się*przydała jakaś zieleń. Myślałam o berberysach kolumnowych w połączeniu z perowskii, ewent. trawą red baron lub turzycami

Nie sądzisz, ze tej trawy będzie za dużo jeśli dam ją jeszcze koło jałowców, pod akacje ?

 

Tutaj ten goły pas

zdjęcie[3].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perowski b. mi się*podobają i na pewno je posadzę. Dziękuje, Elfir. Może połączyć je z czosnkiem allium - czy to nie będzie zbyt ,przeładowane ? Fakt, czosnek kwitnie dość krótko.

Stojąc tyłem do frontu, mam przed sobą pas który jest pusty - tutaj też by się*przydała jakaś zieleń. Myślałam o berberysach kolumnowych w połączeniu z perowskii, ewent. trawą red baron lub turzycami

Nie sądzisz, ze tej trawy będzie za dużo jeśli dam ją jeszcze koło jałowców, pod akacje ?

 

czosnki mozna spokojnie posadzić.

Jaka jest szerokosć tego pasa? Może po prostu łan wysokich miskantów podsadzonych trawa, która szybko wschodzi, np. trzcinnkiem krótkowłosym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem początkującą ogrodniczką. Mam do zagospodarowania front domu, czyli najważniejszą część, zależy mi na tym, aby posadzone roślinki były ładne, ale i też posadzone z pomyślunkiem. Poniżej trzy zdj. z trawą świeżo posianą. Na 1 zdj. rabata pod murem domu przy opasce. Strona wschodnia. Mój plan: po bokach trzmielina fortunea w środku trzy azalie japońskie -nie wiem czy to dobry pomysł???

na 2 zdj. na przeciw powyższej rabaty, płot od frontu domu, przy nim rabata, bez pomysłu....po drugiej stronie piaszczystej drogi - las, z brzegu z brzozami. Pośrodku miejsce na rabatę, na której planuję: po bokach lawendę, sosną górską i może coś na pniu - nie wiem....

na 3 zdj. widok na sąsiedzką działkę na której pewnie kiedyś stanie dom. Z prawej strony część zagospodarowana, dwie tuje Blue Arrow. W wolnym pasie wzdłuż płotu sadzić szmaragdy? szczerze mówiąc, czuje przesyt widząc je w co drugim ogrodzie...

proszę o pomoc, czas goni, ładna pogoda, trza zakupy zrobić i sadzić:)

http://images67.fotosik.pl/198/d8349812a87a0899gen.jpg

http://images66.fotosik.pl/196/181cf93eb92ef166gen.jpg

http://images67.fotosik.pl/198/3a7c2baff1072225gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może wrysuj jakoś to, co planujesz?

Bo mnie osobiście nie bardzo podoba się ta prostokątna rabata - taka trochę od czapy. Nagle wyrasta pośrodku.

 

A co być powiedziała, gdyby poszerzyć rabatę pod ogrodzeniem i od strony drogi posadzić krzaczaste formy wielopniowe brzozy Dooorenbos podsadzone wzdluż ogrodzenia jałowcem chińskim "Blue Alps". A na froncie sucholubne trawy ozdobne (trzcinnik, kostrzewy, ostnice), perowskie, rozchodniki okazałe, szałwie i kulki kosówek Varella. Dla koloru mozna dodać karłowe czerwone berberysy, wrzośce.

 

http://images66.fotosik.pl/196/fa28781e1b89f7bbgen.jpg

 

http://media-cache-ec0.pinimg.com/736x/8a/23/2a/8a232aa1e3f3fd892d59b0ec1b2abb10.jpg

8538812767_df0052bc48.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...