Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam :)

Jesteśmy w trakcie budowy, więc do ogrodu jeszcze daleko, ale mamy spory problem z nawłocią. Cała działka była nią porośnięta. Teraz trwa budowa więc siłą rzeczy jest jej mniej, ale wciąż ilość ogromna. Mąż kosił to draństwo w ten weekend. Podobno dwa koszenia rocznie (teraz i na jesień) znacznie hamują rozsiew, ale co z korzeniami? Ponadto cała okolica jest "zanawłocona".:) Nie chcemy używać chemii więc proszę o radę (zaczynam wątpić czy taka istnieje) jak się pozbyć nawłoci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Proszę o pomoc w doborze ciekawych drzew liściastych na tylną ścianę dużego ogrodu oddaloną od domu o około 100m . Dalej są już tylko pola. Podoba mi się kasztanowiec czerwony, Czy drzewa sadzić po jednym czy po kilka z odmiany? Razem myślę o około 9 drzewach. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Proszę o pomoc w doborze ciekawych drzew liściastych na tylną ścianę dużego ogrodu oddaloną od domu o około 100m . Dalej są już tylko pola. Podoba mi się kasztanowiec czerwony, Czy drzewa sadzić po jednym czy po kilka z odmiany? Razem myślę o około 9 drzewach. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

 

Sadź takie, które rosną w okolicy.

Po co Ci jakieś udziwnienia? No, chyba że masz pieniędzy jak lodu i chcesz założyć wypielęgnowany ogród - park.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadź takie, które rosną w okolicy.

Po co Ci jakieś udziwnienia? No, chyba że masz pieniędzy jak lodu i chcesz założyć wypielęgnowany ogród - park.

 

W okolicy rosną lipy i czarny bez. Nie o taki ogród mi chodzi.

Ładne odmiany drzew nie są dużo droższe od zwykłych. Np. kasztanowiec czerwony kosztuje 30 zł a zwykły 25 a jest zdecydowanie ładniejszy. Może znacie jakieś ładne odmiany innych popularnych drzew, które ładnie kwitną albo ładnie przebarwiają się jesienią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malwa, problem polega na tym, że nie każda roślina będzie dobrze rosła w warunkach jakie oferuje twoja ziemia. Możesz sadzić drzewa w cenie 30 zł za dąb, ale.... czy wiesz ile lat będziesz czekać aż zmężnieje, osiągnie wzrost dorosłego człowieka? Ile lat będziesz czekała sadząc obce gatunkowo drzewa? Ile będziesz musiała dbać i chuchać, a potem przyjdzie rok, który Ci te cudności wykończy, bo za mokro, bo za sucho, bo za zimno. O tym pomyśl zanim podejmiesz decyzję o sadzeniu drzew, których nie widać w Twojej okolicy.

Możesz sadzić piękności nawet bardzo delikatne, ale najpierw musisz im zapewnić odpowiednie warunki. Np. taka katalpa jest piękna, ma ładne kwiaty i rośnie w Polsce, ale jeśli posadzisz ją w nieodpowiednim miejscu, to albo padnie od razu, po pierwszym sezonie przemarznie, bo jest na to wrażliwa. Gdybyś natomiast zapewniła jej ciepły, osłonięty od wiatru zakątek, to szanse na utrzymanie jej w ogrodzie bardzo rosną.

 

O lipie piszesz z pewnym lekceważeniem, a czy widziałaś lipę amerykańską? Ma olbrzymie liście. Ta którą ja widziałam miała liście szerokości 12-15 cm. Wspaniałe. Jeśli koło Ciebie rosną lipy, to taka też będzie rosła.

http://www.encyklopediadrzew.pl/encyklopedia.php?g=3

Ten link powinien Ci pomóc. Są zdjęcia, opisy wyglądu i wymagania rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malwa, problem polega na tym, że nie każda roślina będzie dobrze rosła w warunkach jakie oferuje twoja ziemia. Możesz sadzić drzewa w cenie 30 zł za dąb, ale.... czy wiesz ile lat będziesz czekać aż zmężnieje, osiągnie wzrost dorosłego człowieka? Ile lat będziesz czekała sadząc obce gatunkowo drzewa? Ile będziesz musiała dbać i chuchać, a potem przyjdzie rok, który Ci te cudności wykończy, bo za mokro, bo za sucho, bo za zimno. O tym pomyśl zanim podejmiesz decyzję o sadzeniu drzew, których nie widać w Twojej okolicy.

Możesz sadzić piękności nawet bardzo delikatne, ale najpierw musisz im zapewnić odpowiednie warunki. Np. taka katalpa jest piękna, ma ładne kwiaty i rośnie w Polsce, ale jeśli posadzisz ją w nieodpowiednim miejscu, to albo padnie od razu, po pierwszym sezonie przemarznie, bo jest na to wrażliwa. Gdybyś natomiast zapewniła jej ciepły, osłonięty od wiatru zakątek, to szanse na utrzymanie jej w ogrodzie bardzo rosną.

 

O lipie piszesz z pewnym lekceważeniem, a czy widziałaś lipę amerykańską? Ma olbrzymie liście. Ta którą ja widziałam miała liście szerokości 12-15 cm. Wspaniałe. Jeśli koło Ciebie rosną lipy, to taka też będzie rosła.

http://www.encyklopediadrzew.pl/encyklopedia.php?g=3

Ten link powinien Ci pomóc. Są zdjęcia, opisy wyglądu i wymagania rośliny.

 

Pestka,

Nie rozumiemy się, ja nie szukam egzotycznych drzew ale właśnie popularnych gatunków lecz ładniejszych odmian, Lipę amerykańską oczywiście sprawdzę i chodzi mi właśnie o takie "perełki " które dobrze się czują w naszym klimacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To szukaj na tej stronie, którą Ci podałam. To strona założona przez szkółkę specjalizującą się w hodowli drzew.

 

Brzozy są piękne i jest ich mnogość odmian. Mogą mieć śnieżno białą korę, ale także rudobrązową. Liście zielone, albo żółte. Szukaj wśród klonów, jarząbów, może wiązy, głogi. Głogi można prowadzić jako drzewa lub krzewy. Wiosną są obsypane kwiatami – Paul's Scarlet różowymi, ale nie owocuje. Wiązy mają piękne liście i kolory. Są też o różnym pokroju.

Dodaj do tego różne derenie jako niższe piętro. Derenie są świetne, bo ich młode pędy są czerwone, lub limonkowe. Dereń kanadyjski nadaje się świetnie jako zadarniacz bo osiga wys. zaledwie 20 cm, ale za to pięknie kwitnie. Jest dereń jadalny o czerwonych owocach. Są derenie o różnie wybarwionych liściach. Z samych dereni można zrobić świetne, ciekawe kompozycje. Lubię też oczary, pęcherznice. Możesz posadzić aronie. To są pancerne krzewy nie wymagające opieki i nie chorujące. Jeśli masz dużo miejsca to możesz posadzić kilka rokitników. Mają śliczne srebrzyste liście, a jesienią są obsypane pomarańczowymi owocami, które uwielbiają ptaki. Tylko ta akurat roślina wymaga posadzenia osobników męskich i żeńskich w odległości nie większej niż 5 m od siebie. Inaczej nie zawiązuje owoców. Ma tę wadę, że lubi się rozprzestrzeniać podziemnymi rozłogami. To jednak można opanować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Proszę o pomoc w doborze ciekawych drzew liściastych na tylną ścianę dużego ogrodu oddaloną od domu o około 100m . Dalej są już tylko pola. Podoba mi się kasztanowiec czerwony, Czy drzewa sadzić po jednym czy po kilka z odmiany? Razem myślę o około 9 drzewach. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

Platan - duuże drzewo z nietypową korą i ładnymi liśćmi

Jarzębina - nieduża, ale ma ładne owoce jesienią

Głóg czerwony - przepieknie kwitnie w maju/czerwcu

Kolony, wiele gatunków - szybko rosną

Tulipanowiec - ładne liście

Dąb

Lipa

Wierzba płacząca

 

Myślę że potrzebna jest informacja o twojej glebie i do tego dopasować drzewa. Kupuj drzewka rosnące w doniczkach (nie z gołymi korzeniami zawiniętymi folią). Pamiętaj o podlewaniu drzewek zanim się dobrze ukorzenią.

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za podpowiedzi dotyczące drzew. Jeżeli wybrałabym kasztanowiec, jarząb, klon, wiąz i lipę to czy ważne co posadzę przy czym (chodzi mi o efekt jesienią).

Czy te drzewa sadzić w linii prostej czy raczej falistej no i w jakich odległościach? Czy lepiej sadzić po jednym drzewie z gatunku czy w grupie np. trzech (tak jak się sadzi krzewy). Gleba jest u mnie raczej gliniasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzozy fajnie wyglądają trzy razem. Elfir lubi sadzić je blisko siebie, ale to te, które niższe rosną. W sumie zależy jakie brzozy wybierzesz. Np. brzoza pożyteczna ‘Doorenbos’ jest najefektowniejsza, gdy ma wokół siebie przestrzeń. Można ją posadzić w szpalerze, ale luźno, bo jej pokrój to wspaniała ozdoba.

Lipę raczej powinnaś posadzić jako soliter.

Wiązy niektóre też lepiej wyglądają stojąc samotnie na trawniku.

 

Jeśli chodzi Ci o kolory, a masz dużo miejsca, to ja bym posadziła grupę brzóz – 5-7 sztuk odsuniętych od siebie o jakieś 2-3 metry. Podsadziłabym je dereniami. Powstanie zagajniczek, może z polanką. Zrobiłabym przerwę – posadziłabym z boku brzóz ze 3 duże krzewy np. pęcherznicy kalinolistnej o złotych liściach z jednej strony, a z drugiej derenie sybirica o biało obrzeżonych liściach. W okresie bez listnym czerwone gałęzie dereni będą ślicznie komponować się z białą korą brzóz. Potem dopiero sadziłabym następne drzewa. Fajnie jest zachować naturalność, więc na pewno nie sadź pod sznurek.

Dodałabym też sosnę w pobliżu brzóz.

 

Drzewa (i wszytskie inne rośliny też) sadzi się w takiej odległości, żeby, gdy już urosną, nie wczepiały się w siebie koronami. Żeby sobie nie przeszkadzały. Te odległości powinnaś znaleźć w opisach. Będzie napisane „średnica korony po xx latach”.

 

Tu jeszcze jedna strona dla Ciebie do podczytywania http://www.zszp.pl/?id=30&nid=447&lang=1 Dobra ściągawka :)

 

Oj, Elfir rzadko zagląda, a tu sezon nasadzeń :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pestka, ślicznie dziękuję Ci za pomysł z brzozami. Mam dużo miejsca więc nie muszę się "ścieśniać". Czy 7 brzóz Doorenbos stworzy już ładną kępę czy lepiej dać kilka więcej? W jakiej odległości od brzóz sadzić derenie i mniej więcej ile?

Wciąż pozostał u mnie nie rozwiązany problem czym obsadzić ok 23 mb ogrodzenia jako najwyższe piętro roślin, skoro wszystkie wybrane przeze mnie drzewa najlepiej wyglądają jako solitery. Może kilka różnych odmian klonów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, czy uwazasz że tak zaaranżowany front ma sens? Ogród ma być w stylu nowoczesnym, ale nie formalnym, choć nie ukrywam, że posiadam 15 strzeżonych w kulki bukszpanów :-) Jednak trawy ozdobne uwielbiam najbardziej :-)

image.jpg

Ta rabata z wisniami umbraculifera ma ok. 10x2m

Umbry (sztuk 3) są posadzone co 3,5m.

Za nimi są posadzone gracki w rzędzie co 1m.

Przed grackami posadzić ML? A pomiędzy grackami a ML dać werbene? A może zamiast ML dać trzcinnika brachytricha? On wcześnie startuje wiosną, prawda?

 

W klombie obok rosną już pumilio. Czy powtórzyć je pomiędzy wiśniami? Czy już sobie darować? A może dać bukszpan żeby zasłoniły ścięte trawy wiosną?

 

No i jest jeszcze jeden klomb zaznaczony na czerwono Nie mam pomysła co tam posadzić. Magnolie? Graba? Lawende?

Dodam, że cały ten teren to południe, tzw. patelnia :-)

Podpowiedz coś, plizzz :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...