Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

Mam problem co posadzić na miejsce wierzby mandżurskiej, na jesieni tak wiało że wyrwało ją z korzeniami.

Miala ok 8 lat, dawała sporo cienia i mimo ze działka mała dawała dawała mi perspektywę a dzieciom bazę. Pod nią miały być chortensje....a zrobiło się trochę roboty zwycinką, korzenie zmałym pieńkiem zostały.

Co posadzic ? Mam na myśli jakieś drzewo nie za duże, ktore się lepiej zakorzeni..... Inna sprawa że widocznie wierzbę trzeba przycinać żeby takiego nieszczęścia nie było.IMG_20160130_160624.jpg

IMG_20160130_155404.jpg

Bardzo proszę o podpowiedź :wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirku, mam pytanie o sosnę wejmutkę. Jak ona głęboko się ukorzenia?

Z 5 posadzonych jesienią 2007 roku, została jedna. Rośnie z nieco za blisko posadzoną jodłą rówieśniczką, ale niższą o jakieś 1,5m. Bardzo mi na niej zależy, a mam wrażenie, że jesienne wichury nieco ją pochyliły. Tzn. Pień do wysokości 2,5 m jest odchylony od pionu 5-10 stopni zgodnie z kierunkiem wiatrów (u nas zachodnia). Wyżej pień jest wyprostowany, trzyma pion.

 

Podparliśmy ją (co widać na zdjęciu) belkami od strony płd i Płd-wsch. Ale czy to coś pomoże?

Gleba u nas 30-40 cm humusu, a niżej glina. Woda na głębokości 1,5m. W wybitnie mokrych okresach woda potrafi podnieść się w okolicach wejmutki na głębokość 40-50 cm.

 

To najaktualniejsze zdjęcie z 16 stycznia w kierunku płd-zach.

2016_01-15styczen-IMG_3892+w.jpg

 

Zdjęcie w kierunku zachodnim z sierpnia 2013.

2013-20sierpien-IMG_4144w.jpg

 

Dwa zdjęcia z grudnia 2012 w kierunku płd-zach i zach.

Wejmutka(9grudzien2012).jpg od_wejmutki_do_brzozek(9grudzie2012).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psia kość :( Chyba przyjdzie mi zrobić wykop obok niej, żeby sprawdzić jak to z tymi korzeniami jest.

Gdy ją sadziliśmy i przez pierwsze 3 sezony było sucho i to bardzo. Może jednak puściła te korzenie głębiej. Niech tak będzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasztanowiec:

[ATTACH=CONFIG]318881[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]318882[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]318883[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]318884[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]318885[/ATTACH]

Hej, chciałam wytłumaczyć, o co chodziło z tym kasztanowcem. Leczyłam go ze szrotówka. W 2011 owijałam pień taką matą nasączoną klejem. Oprócz tego wieszałam feromony. Ten klej spływał z tej maty i robił zacieki. W 2015, kiedy wokół drzewa były poukładane materiały budowlane, zrobiło się bardzo wilgotno i te zacieki zaczęły wychodzić a być może zaczęła na nich rosnąć jakaś pleśń. Kiedy usunęłam materiały budowlane, kora wyschła i to prawie zniknęło. A populacje szrotówka minimalizuje teraz tylko poprzez grabienie i palenie liści na jesieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

Czy ktoś z Was tu obecnych może mógłby mi doradzić co mogę zrobić ze swoim ogrodem aby mieć mniej trawnika :( Już siły nie mam ogarniać tego boiska a jeszcze teraz muszę walczyć z mchem, którego po tej zimie jest zatrzęsienie :(. Altanka, oczko wodne ( ale tu boję się tez dużego nakładu pracy potem) - gdzie i jak aby to miało ręce i nogi.

Pozdrawiam,

Anka

IMG_1020.jpg

IMG_1021.jpg

IMG_1022.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy ktoś z Was tu obecnych może mógłby mi doradzić co mogę zrobić ze swoim ogrodem aby mieć mniej trawnika :( Już siły nie mam ogarniać tego boiska a jeszcze teraz muszę walczyć z mchem, którego po tej zimie jest zatrzęsienie :(. Altanka, oczko wodne ( ale tu boję się tez dużego nakładu pracy potem) - gdzie i jak aby to miało ręce i nogi.

Pozdrawiam,

Anka

 

Poszerz znacznie rabaty - zwłaszcza te na końcu i obsadź dużymi grupami krzewów liściastych jednego gatunku.

 

http://images75.fotosik.pl/344/458082f44b055c2cgen.jpg

 

Możesz też przeciąć trawnik szeroką rabatą z trawami ozdobnymi, lawendami i niskimi krzewami (np. tawuła japońska) i zrobić przejście po płytach kamienia

 

Albo poprowadzić ścieżki żwirowe i zlikwidować trawnik zupełnie, jak tu:

http://www.bethchatto.co.uk/c/images/8/b7c6df2gravel-garden-and-entrance-jpg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...