Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ciągną do słońca. Daj im nawozu i niech jak najdłużej beda na słońcu.

 

Dziękuję :)

 

Zrobiliśmy prowizoryczna szklarenkę, aby chroniła przed wiatrem.

Bo te posiwiałe liście trochę wyglądają na przemarznięte ( a może nie)

Nawóz juz dostawały, taki do podlewania, dzisiaj znowu dostaną.

Jednak wyglądają inaczej niż w ubiegłych latach...a może jakaś choroba wchodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótka historia mojej zielonej wyspy, która wyglądała tak

 

SDC14991.jpg

 

Potem przyszedł czas zrobienia Przydomowej Oczyszczalni Ścieków, która nie mogła być nigdzie idziej tylko na początku mojej wyspy, bo taka odległość od tego, taka od tego itp.... studnie, sąsiedzi, droga, dom.....

Ścieliśmy jedną tuję, cisa i płożącego jałowca

 

DSC_1195.jpg

 

W miejscu moich drzewek "wyrosła" studnia i jakiś czas testowaliśmy POŚ-kę, która okazała się nie być taka jak miała być wrrrrr......

 

SDC16939.jpg

 

Trzeba było przekopać i dołożyć kolejną studnię, która znalazła się, na szczęście, za moją wyspą

 

DSC_0960.jpg

 

I tu prośba do Ciebie i dziewczyn, które tu zagladają. Chcę zakryć te studnie czymś co bedzie trwałe, zielone ale nie może mieć wielkich korzeni, żeby nie rozsadziły studzien. Planuję powiększyć wyspę tak, żeby studnie znalazły się pod zielenią, albo między :D

Doradżcie co tam posadzić.

I jeszcze jedno. Na fotce widać dość dużego cisa, trzeba go przyciąć ale zupełnie nie wiem jak to zrobić, najchętniej obcięłabym go na kolumnę/walec ale nie wiem czy on to zdzierży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno to cis? Bo wygląda jak jałowiec.

 

Cisy są podstawową rośliną żywopłotową i doskonale znoszą cięcie. Byle na raz nie ściąć więcej jak 30 % korony. Więc być może trzeba podzielić na etapy ciecie - nie wiem jak mocno chcesz ciąć.

 

Co do rogownicy - każda roślina rośnie. Więc jak wykracza poza wyznaczone ramy to się ją tnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno to cis? Bo wygląda jak jałowiec..

 

Yyyyyyy.... no to mnie zaskoczyłaś, bo byłam przekonana, że to cis ale tak na serio to nie wiem.... ktoś nazwał ten krzew cisem i byłam przekonana, że ma rację.

Prawda jest taka, że kłuje jak cholera, nigdy to to nie miało żadnych owoców, w środku jest suchy, niestety..... ale podobno cis (o ile to jest cis) odradza się z jakiś uśpionych pąków.... nie wiem....

 

Coś mi się widzi, że rogownice kiedyś miałam na skalniaku.... takie "mechate" listeczki ;)

 

A co myślisz.... bo chciałabym jeszcze jakieś mini drzewko może.... ?? Może 2 lub 3 ?? A może tuje na pieńku ?? Mają duże korzenie ??

A może jakieś azalie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrój ma jałowca.

Trawiasto bylinowa ma tę wadę, że przez spory kawałek sezonu nic nie wystaje nad ziemię, więc przydałyby się jakieś niewysokie krzewinki. Nie wiem jak u ciebie z teperaturami zimą, ale u nas trzmieliny Fortunea posadzone w towarzystwie małych świerków mają się bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a oprócz powyższych propozycji jeszcze tawuła japońska, co prawda nie zimozielona, ale szybko rusza na wiosnę z wegetacją i mozna ją ciąć, i nie ma duzych korzeni. Z traw szybkie są trzcinniki.

Wydaje mi się, że masz tam juki - te akurat maja dość głębokie korzenie - czyli masz tam słonecznie, skoro rośnie ten duży jałowiec i juki? A ta"górka" zielona - drzewko, płaczące??? to co to?

do jałowca przyklejona jest conica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że kłuje jak cholera, nigdy to to nie miało żadnych owoców, w środku jest suchy, niestety..... ale podobno cis (o ile to jest cis) odradza się z jakiś uśpionych pąków.... nie wiem....

 

 

Cis nie kłuje, ma miękkie igły. To jest jałowiec i jak kłuje to pewnie pospolity lub dziki łuskowy (chociaż z wyglądu stawiałam na wirginijskiego).

 

Jałowca można ciąć, ale stopniowo, bo trochę potrwa zanim zregeneruje i uzupełni ten suchy środek. Jałowce są światłożądne i dlatego opadają im igły wewnątrz korony, gdzie jest ciemno.

 

A co myślisz.... bo chciałabym jeszcze jakieś mini drzewko może.... ?? Może 2 lub 3 ?? A może tuje na pieńku ?? Mają duże korzenie ??

A może jakieś azalie ??

 

Miało być z płytkimi korzeniami, to wypisałam ekspansywną roślinę, która ma najdelikatniejsze i najpłytsze a na dodatek jest zimozielona.

Określ głębokość ukorzeniania to pomyśle co innego.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kochane :)

 

. Nie wiem jak u ciebie z teperaturami zimą, ale u nas trzmieliny Fortunea posadzone w towarzystwie małych świerków mają się bardzo dobrze.

 

Z temperaturą różnie, raczej zimniej... ale przecież zawsze można czymś okryć. Kiedyś miałam trzmielinę ale musiałam zlikwidować.... ech to były czasy.... nie warto do nich wracać :/

 

A kostrzewy, turzyce i jeszcze kilka innych traw to zimozielone na dobrą sprawę, tylko niskie.

 

Trawy.... świetny pomysł... zawsze mi się podobały :D

 

Wydaje mi się, że masz tam juki - te akurat maja dość głębokie korzenie - czyli masz tam słonecznie, skoro rośnie ten duży jałowiec i juki? A ta"górka" zielona - drzewko, płaczące??? to co to?

do jałowca przyklejona jest conica?

 

Wyspa jest w pełnym słońcu :)

Ta górka ... to już Gosiek33 odpowiedziała.... obrośnięty bluszczem pień drzewa

Obok krzaka jest conica.... kiedyś odległość była spora.... dlatego chciałam przyciąć tego jałowca i to konkretnie :)

 

...Określ głębokość ukorzeniania to pomyśle co innego.

 

Myślę, że max 30 cm w głąb i niezbyt mocne coby mi studni nie rozerwało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delikatne korzenie chyba wielkiej szkody nie wyrządzą, nawet gdyby były długie.... myślę, że raczej takie zdrewniałe..... zobaczymy.... mój plan był taki, żeby rozciągnąć ten bluszcz aż zakryje obie studnie a pomiędzy posadzę jakieś małe krzewy typu trzmielina, tawuła.... rozejrzę się też za jakimiś kępami traw.... pomiędzy bluszczem mam jeszcze funkie... teraz ich jeszcze nie widać ale już niedługo wyrosną.

Dzięki serdeczne za rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kochani mam nadzieję że mi pomożecie. Zastanawiam się co posadzic przy frontowym ogrodzeniu. Jest to strona północna ok 12 m. Zależy mi na tym żeby było to coś dającego zasłonę chociaż częściową. Wokół domu mamy posadzone tuje chociaż te prace tez nie są jeszcze skończone w 100%. Zagospodarowane jest jeszcze polkole tak jak widać na zdjęciu. Niestety na razie brak czasu na dokończenie wszystkiego na tip top bo córeczka mała a chciałabym posadzic coś żeby sobie rosło. Brak mi kompletnie pomysłu. przod.jpgkolo.jpg

przod.jpg

kolo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klasyczne żywopłotowe do strzyżenia: buk, grab, klon polny, ligustr, wiąz syberyjski, ałycza.

 

Można nieformowany: pęcherznica, jaśminowce, tawuła van Houttea, krzewuszki, berberysy.

 

Można kompozycję z wyższych typu lilaki, kalina, bez czarny podsadzoną niższymi jak krzewuszki, hortensje, forsycje itd. i bardzo niskimi jak miniaturowe krzewuszki, tawuły japońskie, kwitnące byliny

 

Można naturalistycznie - brzozy pożyteczne podsadzone dereniami białymi i trawami ozdobnymi.

 

Wszystko zależy jaki chcesz mieć styl ogrodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...