Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Każdy miskant będzie piękny w drugiej połowie lata. Wisną natomiast będziesz mić goło, bo trawy tnie się wczesną wiosną , a miskanty np. u mnie jeszcze nie wykiełkowały. Poszukaj w moich postach tu w wątku, bo wklejałam zdjęcia pokazujące tę samą rabatę wiosną, latem, jesienią i chyba zimą też. Fotki są podpisane datami, więc zobazczysz jakie miskanty maja tempo wzrostu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie, mam pytanie, kiedyś pisałyście o Miskant Gracillimus, czy nadaje się to zamiast żywopłotu? Szukam czegoś zielonego na ogrodzenie do 150cm wysokości. Pozdrawiam wszystkich.

 

Jeśli dopuszczasz możliwość, że od ścięcia na wiosnę do osiągnięcia tych 1,5 m mija kilka miesięcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

przepraszam, ze troche odbiegam od tematu wątku, ale chciałam zapytac Elfir i wszystkich uzytkowników, czy zetkneli się z takim problemem drewna? MAm mały budynek gospodarczy w ogrodzie i od roku na jednej ścianie sa takie wykwity. Szlifowanie nie pomoglo, mycie pod ciśnieniem również nie, wiekszość preparatów z marketu nie zatrzymała choroby, jedynie ten na bazie chloru sprawił ze nieco zjaśniały. Boję się ze choroba przeniesie się na mój dom, bo powoli zajmuje druga sciane budynku.

Czy ktos wie moze co to jest i czym zwalczyc?

dziekuje

IMG_7750.jpg

IMG_7750.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nadeszła wiosna i znów zabieram sie do urządzania ogrodu. Tym razem przyszedł czas na 'rabatę słoneczną" jak ją nazywam. A to dlatego, że jest usytuowana od południa i zachodu. A to oznacza, że jest wystawiona na słońce przez cały dzień. Od ok 10:00 do zachodu świeci słońce.

 

Rabata jest na planie trójkąta - dosyć duża, przy głównym tarasie. Dodatkowo ze skarpą ok 1,5m. Tak sobie myslałem, żeby posadzic na niej trawy, ale nie tylko, żeby na wiosnę nie była zupełnie pusta. Myślałem o takich rośłinach:

 

pierwsza przyprostokątna trójkąta:

1. Imperata cylindrica 'Red Baron' nad rozplenicami wzdłuż obrzeża tarasu

2. rozplenica japońska - 3-5 szt na skarpie

3. tawuła japońska golden princess - albo cos innego z żółtymi liśćmi do podsadzenia pod rozplenice

Druga przyprostokątna trójkąta:

1. Miłka okazala

2. jakieś krzewy z ciemno zielonymi liśćmi, nie za duże do podsadzenia między miłkami. Dobrze gdyby były zimozielone. Myślałam o machoni pospolitej, ale ona ma żółte kwiatki i nie wiem czy by pasowala. Razem z tawułami mogłoby być za zółto. A dodatkowo chcę tam tez wsadzic jaśminowiec, więc już w ogole żółto... Może coś doradzisz?

3. jaśminowiec

4. może dodac tam też żórawki?

 

Chciałbym, żeby główną ozdobą rabaty byly trawy: rozplenica japońska i miłka okazała. Ale nie wiem czym je podsadzić, żeby ładnie wyglądały. Myślałem też o jałowcu lub innym krzewie z srebrzystymi liśćmi/igłami.

 

Możesz Elfir coś doradzić z czym połączyć te trawy, żeby rabata miala sens?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trawy pięknie komponują się z bylinami. Posadż np. szałwię omszoną, lawendę, jeżówki albo rudbekie. Liliowce będą się świetnie też prezentować i na dodatek bardzo wcześnie będą mieć liście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadamy niewielki pas zieleni przed blokiem, chcielibyśmy żeby przeszedł on znaczną modernizację, poprawiając przy tym estetykę. Czy jest możliwość doradzenia badź zaplanowania tej części zieleni, ta część zieleni jest cały dzień w cieniu.

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

1.jpg

2.jpg

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz Elfir coś doradzić z czym połączyć te trawy, żeby rabata miala sens?

 

 

Ciężko jest doradzać nie widząc kontekstu.

 

Akurat wybrałeś trawy rozpoczynające późno wegetację. Zamiast np. miłki można użyć wczesnego trzcinnika "Overdam". Albo jakieś zimozielone kostrzewy.

 

Jaśminowca w tym nie widzę mówiąc szczerze. Żurawki z zasady wolą półcień. W pełnym słońcu mogą mieć poparzone liście.

Może jako zimozielony akcent daj karłowe świerki - np. Nidiformis, Zagwiżdże. Można je sadzić grupowo.

Z trawami świetnie wyglądają szałwie polecane przez pestkę, ale także np. perowskia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadamy niewielki pas zieleni przed blokiem, chcielibyśmy żeby przeszedł on znaczną modernizację, poprawiając przy tym estetykę. Czy jest możliwość doradzenia badź zaplanowania tej części zieleni, ta część zieleni jest cały dzień w cieniu.

 

 

Jaka jest szansa na regularną pielęgnację?

 

Przede wszystkim żywopłot jest do usunięcia. W takim stanie nie dekoruje. Na dodatek zasłania całą przestrzeń w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim chodzi o podlewanie i co jakiś czas nawożenie.

Rośliny cienioznośne w reguły mają wyższe wymagania środowiskowe, gdyż pochodzą z dna lasów, gdzie jest dużo próchnicy i stała wilgotność podłoża.

 

Można dać:

- różaneczniki z runianką.

- niskie odmiany bambusa Fargesia murielae "Bimbo" + cienoznośne trawy i turzyce.

- irgę Dammera + szczepione na pniu trzmieliny Fortune'a (będą znosić krótką suszę)

- niskie odmiany cisa - ale cis najlepiej wygląda strzyżony

- bukszpan, ale on też dobrze wygląda, jak jest cięty. Za to jak się ukorzeni, znosi dobrze suszę

- śnieguliczka Hancock - znosi susze, ale nie jest zimozielona.

 

Musicie się też zastanowić, czy ten obszar jest nawiedzany przez psy? Niby jest murek, ale wielu właścicieli psów ma w nosie takie przeszkody i skutkują dopiero zasieki pod napięciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za informacje. Jeśli chodzi o styl ogrodu to myślę nad ogrodem nieformalnym w którym style są łączone.

Fragment artykułu który pozwolę sobie zacytować, żeby zobrazować dokladnie o co mi chodzi ;)

 

 

"Pomimo wielu ściśle określonych stylów ogrodowych i tak większość nowo zakładanych ogrodów ma układ nieformalny. Jest on zwykle połączeniem wielu wyżej opisanych stylów. Nie ma "myśli wiodącej" - często poszczególne części mają charakter odpowiadający konkretnemu stylowi. Pozwala to na większą swobodę w wyborze roślin oraz elementów architektury ogrodowej.

 

Przestrzeń blisko domu jest zwykle regularnie urządzona - dominuje taras, rośliny w doniczkach i niskie rabaty oraz elementy ogrodu japońskiego. W miarę oddalania się od domu układ ogrodu staje się coraz bardziej nieregularny - pojawiają się wyższy rabaty w stylu angielskim lub wiejskim. Na obrzeżach działki panuje zazwyczaj styl zupełnie swobodny - dominuje duży trawnik wokół którego posadzony jest żywopłot lub drzewa zasłaniające posesję przed sąsiadem"

 

Myślę, cały czas intensywnie nad tym co tam posadzić. Myślę, żeby rabata miała mniej więcej taki kształt.

 

zarys rabaty.jpg

 

Myślę, również nad posadzeniem wzdłuż kostki danice na przemian z klonem Globosum.

zarys rabaty.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, pestka56, dzieki za podpowiedzi. Będę kombinować. Niestety załączanie zdjęć z komputera mi nie działa, więc nie wrzucę jak to miejsce pod rabarę wygląda teraz. Ale i tak już mam z czego wybierać :)

 

Mam jeszcze pytanie jak te trawy sadzić? Już wyjaśniam o co mi chodzi.

 

Ponieważ one późno wschodzą na wiosnę, więc jak je zgrupuję razem to wiosną będę miał puste placki nim one wzejdą. To żeby tego uniknąc to jak je poprzeplatac innymi roślinami? Np taka rozplenica japońska rozrasta się do 60 cm. , Czyli np jak chce posadic miedzy 3 rozplenicami szałwię to powinnam ja posadzic ok 90cm od każdej trawy, tak? Bo przecież szałwia tez sie rozrasta. Dobrze kombinuję? To jest tylko przykład zeby zrozumiec zasadę.

 

I jeszcze jedno, czy te 2 trawy, ktore mnie interesuja - miłka i rozplenica, dobrze znosza zimę w gruncie (mieszkamy pod Warszawą od zachodniej strony)? I czy rzeczywiscie jak sie sadzi trawy to trzeba ograniczyć miejsce korzeniom, żeby trawa sie za bardzo nie rozrastała? Jeżeli tak, na jakiej głębokości? Czy folia kubełkowa (została po budowie) sprawdzi sie jako ogranicznik?

 

Będę wdzięczny za wszelkie porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Myślę, również nad posadzeniem wzdłuż kostki danice na przemian z klonem Globosum.

 

klasyczny grzeszek kompozycyjny :)

Jakbyś ustawiała meble przy ścianie to też na przemian: niska komoda i wysoka szafa?

 

Pokazujesz jakiś wycinek, w oderwaniu od reszty działki, otoczenia, architektury budynku. Nie znając twoich upodobań, czasu na pielęgnację. Jeden woli trawy ozdobne a inny iglaki.

Nie podejmę za ciebie decyzji co tam najbardziej pasuje, bo sama po tym zdjęciu nie wiem.

 

Można spróbować w ten deseń:

http://images75.fotosik.pl/529/b8453a8eb3676c0agen.jpg

 

W tle żywopłot z tawuły, forsycji. Kuliste drzewa w typie klona Globosum. Na rabacie tawuła japońska o żółtych listkach, niewysokie berberysy (np. "Red Carpet, Atropurpurea Nana) i kosodrzewiny poprzeplatane trawa ozdobną (np. trzcinnik Overdam) i perowskią. Wzdłuż żywopłotu mogą być trzęślice lub rozplenice.

Przy furtce niewielki iglak - jodła koreańska, świerk kłujący Jan Byczkowski i trzy kulki bukszpanu lub żywotnika Danica w czymś okrywowym np. żagwinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...