Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie.

 

Powinien to być stożek.

 

Albo miał ułamane wierzchołki, albo to jakaś odmiana nieregularna typu "Pendula Kuck"

Albo to nie omorika - czy jest sinawa w drugiej połowie roku? omorika ma wyraźnie sine paski po spodniej stronie igieł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

 

Powinien to być stożek.

 

Albo miał ułamane wierzchołki, albo to jakaś odmiana nieregularna typu "Pendula Kuck"

Albo to nie omorika - czy jest sinawa w drugiej połowie roku? omorika ma wyraźnie sine paski po spodniej stronie igieł.

 

Dzięki Elfir, tak mi sie właśnie wydawało, że coś z nimi nie tak. Nie wiem jakie ma igły, poobserwuje na jesień. Pytanie czy jest sens trzymać je na rabacie ? Jest szansa, że ładnie wyrośnie? Mogę je przesadzić w inne miejsce- na takie pole zagospodarowane pod lasek a w ich miejsce wsadzić świerka chyba zwykłego- mam jakiegoś zdobycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sosenki przesadzone w zeszłym roku na jesień się przyjęły, ale mają małe odrosty. Czytałem, że to normalne w pierwszym roku. A czy można zastosować jakieś nawóz, żeby je zasilić i żeby nie żółkły im igły?

Pozdrawiam.

 

Nie. Niech się spokojnie ukorzenią a nie tracą siły na wzrost części nadziemnej.

Mozna byłoby dac hormony i biostymulatory polepszające wzrost korzeni, ale nie wiem czy jesteś w stanie je kupić?

Np. Goteo. Kumpel zakładający ogrody zadowolony jest ze stosowania Asahi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do obsadzenia jeszcze niewielką skarpę przy tarasie. Skarpa usytuowana jest od zachodu 7 m i południa 11 m do tego wchodzą jeszcze schody więc do zagospodarowania zostaje troszkę mniej. Na chwilę obecną nie korzystamy z tarasu w upalne dni bo jest tam "patelnia". Myślałam nad posadzeniem drzew, krzewów i oczywiście roślin okrywowych. Na rogu tarasu zastanawiam się nad zamontowaniem krat na pnącza. Kiedyś myślałam nad okratowaniem całego tarasu ale nie podoba mi się to zbytnio. Można również byłoby posadzić coś większego tuż przy skarpie żeby usyskać zacienienie. W przyszłości na pewno zamontujemy pergolę albo markizę żeby taras również zadaszyć, ale to nie w tym roku. Na obecną chwilę chciałabym chociaż posadzić rośliny bo nie mogę już patrzeć na ten taras :rolleyes: Pomiędzy schodami chciałabym coś na pniu może cisa. Zastanawiam się również czy skarpa nie będzie wymagała poszerzenia tylko wtedy wychodziłaby za schody. Elfir jakie drzewa krzewy polecasz, żeby zacienić ten taras? Dla zobrazowania wstawiam zdjęcia tarasu strona zachodnia.skarpa2.jpg strona południowa skarpa.jpgskarpa1.jpg. Oraz mój luźny niedokończony projekt screen.jpg

 

Wiem, że należy nawieść jeszcze ziemi i użyć siatki do umacniania skarp i jeszcze wyłożyć obrzeże na końcu skarpy.

Edytowane przez gosiacz22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zacienienia najlepiej wybrać pergolę lub drzewa, które szybko rosną, ale cięciem można trzymać je w ryzach: wierzba Tortuosa, wierzba biała, klon jesionolistny. Chyba, że stać was na kupienie większych egzemplarzy?

Tutaj wierzba biała w holenderskich ogrodach:

http://images76.fotosik.pl/686/c9058c601f2fe62fgen.jpg

 

a tutaj grusza wierzbolistna - też z czasem szybko rośnie:

http://hiddengardens.nl/wp-content/uploads/2011/02/Voortuin.jpg

 

kulki na pniu sobie odpuść - nie dadzą cienia.

 

Kratownice na pnącza moim zdaniem niepotrzebnie odetną taras od ogrodu.

 

Skarpa jest symboliczna, nie widzę potrzeby stosowania tam jakiś siatek, obkładania kamieniami. - można posadzić cokolwiek, co się podoba. Tylko niech to obsadzenie nie będzie 50 cm od tarasu, niech rabata ma te 1,5-3 m szerokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym inaczej zaprojektowała cały ten taras (kształt) - mniejszy, zwłaszcza z boku, gdzie i tak się go nie wykorzystuje. Za do dodałabym drugi taras na poziomie trawnika, ocieniony pergolą:

 

Coś w ten deseń:

http://images76.fotosik.pl/686/cc4f54423c43908agen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zacienienia najlepiej wybrać pergolę lub drzewa, które szybko rosną, ale cięciem można trzymać je w ryzach: wierzba Tortuosa, wierzba biała, klon jesionolistny. Chyba, że stać was na kupienie większych egzemplarzy?

Tutaj wierzba biała w holenderskich ogrodach:

http://images76.fotosik.pl/686/c9058c601f2fe62fgen.jpg

 

a tutaj grusza wierzbolistna - też z czasem szybko rośnie:

http://hiddengardens.nl/wp-content/uploads/2011/02/Voortuin.jpg

 

kulki na pniu sobie odpuść - nie dadzą cienia.

 

Kratownice na pnącza moim zdaniem niepotrzebnie odetną taras od ogrodu.

 

Skarpa jest symboliczna, nie widzę potrzeby stosowania tam jakiś siatek, obkładania kamieniami. - można posadzić cokolwiek, co się podoba. Tylko niech to obsadzenie nie będzie 50 cm od tarasu, niech rabata ma te 1,5-3 m szerokości.

 

Na zakup dużych okazów niestety nas nie stać. W przyszłości na pewno zamontujemy coś od góry markizę bądź pergolę. Teraz bardziej chodzi mi o to, żeby ten taras chociaż nie straszył bo zdaje sobie sprawę ze póki co korzystać z niego w upalne dni po prostu się nie da. Jeśli chodzi o przebudowę tarasu to ze względów finansowych nie wchodzi w grę. Jestem w stanie zrezygnować w ogóle z krat bo tak jak mówisz oddzielą taras od pozostałej części ogrodu a poza tym coraz mniej mi się podobają. Myślałam jeszcze o gabionach ale nie wiem czy dobrze by się prezentowały. Co masz na myśli pisząc żeby obsadzenie nie było 50 cm od tarasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Pani pytanie odnośnie drzewek owocowych które to zaatakowały pewanie jakieś choroby.

http://imgur.com/a/2DOFm Na dwóch pierwszych zdjęciach jest lobo, które ma trochę żółtych liści oraz tak jak widać na słabej jakości zdjęciach gdzie niegdzie taki biały nalot jak pleśn. Natomiast papierówka to trzy kolejne zdjęcia ma takie same objawy jak lobo a do tego jeszcze dziś zobaczyłem, że jeden liść jest w takie większe rdzawe kropki. Jonagold narazie trzyma się dzielnie.

Dalej wygląda to tak jeśli chodzi o śliwy. Santa Rosa obumarła, liście - końcówki rude. http://imgur.com/gg4eJ9m

Kometa - zaczęła wypuszczać nowe liście a teraz tak jakby więdła? http://imgur.com/l8dPC8M

Mam jeszcze dwie grusze, jedna popsikana miedzianem i aktualnie wygląda pięknie tylko mszyce ją atakują a drugiej zaczynają się zwijać liście więc też zaaplikowałem miedzian, mam nadzieję, że to pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam pytanie o dobor roslin. Tamte kostrzewy i sosenki kuliste juz mam zamowione. Ale mam do obsadzenia pozostala czesc ogrodu, mam w sumie ok 500-600m2 trawnika, dookola standardowo thuje szmaragd, kolo tarasu dwa wiazy carpedowni zaszczepione na 3m ktore z czasem maja zrobic parasol. I nie mam pomyslow na jakies ciekawe rosliny. Gleba to patrzac od dolu to glina, glina i jeszcze raz glina, prawie do chinczykow :) na wierzchu ok 30cm urodzajnej czarnej ziemi, to z tylu a z przodu ta sama glina, na to z 20cm ziemi ze sciaganego humusu, niektorzy twierdza ze barszo dobra ziemia, ale na pewno nie taka jak ta ciemna, i na ta ziemie dalem jeszcze z 10cm tej ciemnej. Generalnie dzialka cala w sloncu, nie ma duzych drzew, jedynie od poludniowo wschodniej strony buduje sie sasiad, ale bedzie parterowka, duzo cienia nie da. Wiecej zacienia te tujki co mam wzdloz plotu. Co moglabys polecic? Jakies ladne, ciekawe i najlepiej zimozielone ale niekoniecznie. Myslalem o rododendronach, ale za slonecznie, myslalem o lawendzie ale za malo przepuszczalna ziemia. Co myslisz o tym?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...