Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Każda sosna gubi 3-letnie igły. To normalny objaw. Twoja wejmutka jest zdrowa jak rydz :)

Nie przejmuj się. Moja staruszka też w tym roku żółknie w głębi gałęzi.

 

Raczej chroń ją przed bliskością porzeczek, szczególnie czarnych, bo z pewnością zaatakuje ją rdza wejmutkowo-porzeczkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, prośba o identyfikację rośliny. Coś wyrasta obok kaliny koreańskiej, trudno mi ocenić, czy to podkładka, czy coś się zasiało. Jesienią ładniejsze to coś od kaliny, ale nie wiem, wycinać, czy zostawiać, też zależy. czym się ta roślinka okaże...

 

zd.1.jpgzd.2.jpgzd.3.jpg

 

z góry dziękuje za pomoc, sure :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, Elfir. Hm, ta koralowa też całkiem ładna, może warto ja zostawić? Na razie mają sporo miejsca, bo ziemia kiepska tam i słabo rosną obie - ziemia zbita i mało humusu, a więcej tego co pod spodem powinno być. Ale w przyszłym sezonie chcę popracować nad poprawą warunków glebowych, więc nie wiem? Mogą rosnąć za gęsto, kiedy podrosną. I nie wiem,czy do siebie będą pasowały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, moge w jakis sposob zwiekszyc szanse przyjecia sie przesadzanego starego iglaka? Bo znajomi przerabiaja ogrod i maja do oddania swierka niebieskiego, bardzo ladny, ma z 3m. I szkoda zeby sie nie przyjal. Bralem juz od nich jakies iglaki tujopodobne, tez takie duze i szerokosci ok 1,5m, z 5 3 padly a dwa zyja. Do dziury w ktorej bedzie swierk cos ekstra sypnac? Jakis torf, nawoz czy cokolwiek innego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim wykopać z możliwie wielką bryłą ziemi. Kilka dni przed planowanym przesadzeniem bardzo obficie podlewać, by ziemia trzymała się korzeni. Bryłę bezwzględnie owinąć czymś na czas transportu, by się ziemia z korzeni nie obsypywała i nie urywała drobnych korzonków.

Jak utniesz za dużo korzeni, to żadne cuda ci nie pomogą w ukorzenieniu się.

Najlepiej byłoby podciąć (szkółkować) korzenie teraz, a wykopać na wiosnę.

 

Przygotowany dołek wypełnić wodą i dopiero jak ona wsiąknie sadzić. Po posadzeniu gleba w obrębie korzeni (czyli nie na wierzchu, ale pod ziemią) musi być stale lekko wilgotna.

 

Torf nie jest nawozem. Jest jałowy.

Do polepszania ukorzeniania stosuje się w szkółkarstwie środki hormonalno-witaminowe (podlewanie i opryski). Zawierają one kwas salicylowy, rutyna, pirogalol, katechol, auksyny, cytokininy, cukry, wit Ci B,

Domowy sposób to 5% roztwór miodu pszczelego (dziwnie brzmi, ale robiono o tym prace naukowe na SGGW).

Moża podlać preparatem witaminowo-hormonalnym stymulującym ukorzenianie (np. Goteo, Huwa San, Hesi Root, Rhizotonic) a potem opryskać Asahi SL, który chroni przed suszą fizjologiczną (roślina transpiruje wodę a ma uszkodzone korzenie, wiec nie może pobierać jej w takiej ilości jak dotychczas)

 

Nie wolno nawozić kiedy roślina szykuje się do spoczynku. Dopiero na wiosnę.

 

Jeśli miałeś takie straty przy przesadzaniu prostych żywotników, które mają bardzo płytki system korzeniowy, wątpię czy bez fachowej pomocy uda się z tym świerkiem, który wyjątkowo, jak na świerki ma głęboki system korzeniowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim wykopać z możliwie wielką bryłą ziemi. Kilka dni przed planowanym przesadzeniem bardzo obficie podlewać, by ziemia trzymała się korzeni. Bryłę bezwzględnie owinąć czymś na czas transportu, by się ziemia z korzeni nie obsypywała i nie urywała drobnych korzonków.

Jak utniesz za dużo korzeni, to żadne cuda ci nie pomogą w ukorzenieniu się.

Najlepiej byłoby podciąć (szkółkować) korzenie teraz, a wykopać na wiosnę.

 

Przygotowany dołek wypełnić wodą i dopiero jak ona wsiąknie sadzić. Po posadzeniu gleba w obrębie korzeni (czyli nie na wierzchu, ale pod ziemią) musi być stale lekko wilgotna.

 

Torf nie jest nawozem. Jest jałowy.

Do polepszania ukorzeniania stosuje się w szkółkarstwie środki hormonalno-witaminowe (podlewanie i opryski). Zawierają one kwas salicylowy, rutyna, pirogalol, katechol, auksyny, cytokininy, cukry, wit Ci B,

Domowy sposób to 5% roztwór miodu pszczelego (dziwnie brzmi, ale robiono o tym prace naukowe na SGGW).

Moża podlać preparatem witaminowo-hormonalnym stymulującym ukorzenianie (np. Goteo, Huwa San, Hesi Root, Rhizotonic) a potem opryskać Asahi SL, który chroni przed suszą fizjologiczną (roślina transpiruje wodę a ma uszkodzone korzenie, wiec nie może pobierać jej w takiej ilości jak dotychczas)

 

Nie wolno nawozić kiedy roślina szykuje się do spoczynku. Dopiero na wiosnę.

 

Jeśli miałeś takie straty przy przesadzaniu prostych żywotników, które mają bardzo płytki system korzeniowy, wątpię czy bez fachowej pomocy uda się z tym świerkiem, który wyjątkowo, jak na świerki ma głęboki system korzeniowy.

 

Z tamtymi to bylo tak ze podkopalem i za ,,wlosy,, wyjalem drzewko, na przyczepe i u siebie posadzilem, i to jeszcze za plytko bo z 3 razy soe przewrocily od wiatru. Tylko ze wtedy to bylo na partyzanta i na szybko. Dlatego teraz chce sie przygotowac. Ten swierk tez troche przyzwyczajony so przesadzania bo przez te 10 lat z 3 razy go przesadzali. I sie przyjmowal. A jak go nie wezme to go wyrzuca takze warto zaryzykowac. A torf sypac czy nie? Bo z tego co wiem to iglaki lubia torf.

 

A ten miod to podlac po posadzeniu pod drzewko czy dolkanprzed sadzeniem? Czyli rozrobuc 50ml miodu w litrze wody i to wylac?

Edytowane przez jacek.zoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iglaki nie lubią torfu. To szkodliwy, bzdurny mit.

W zasadzie niewiele roślin go lubi. Torfowiska to stanowiska ubogie. Rośliny muszą sobie "podjadać" owady by przeżyć - jak rosiczki.

 

Torf daje się jedynie by poprawiać właściwości gleby - zakwaszać lub rozluźniać.

 

Z miodem niewiele pomogę - wiem tylko, że takie badania były, ale samej pracy naukowej nie czytałam ani nie stosowałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba juz tu bylo odradzanie agrowlokniny na ciezkich glebach.

Wiec wczoraj zlikwidowalem swoja. A tuje o wys. 1.5m posadzone wiosna na glinie przykrytej warstwa humusu.

Deszcz mnie gonil wiec nie zrobilem zdjec. Ale to co znalazlem pod, lekko mnie przerazilo - dziwne biale narosle na agrowlokninie, jakby twarog. Dosyc twarde. Dodatkowo w wielu miejscach wyrzucilem kore, bo ewidentnie zaatakowana bialym nalotem grzybni.

Temat ruszylem bo kilka tuj zaczelo cierpiec na brazowienie igiel. Czy moje dzialania maja szanse powstrzymac proces ?

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak przekwitną to zaraz po.

Jak zrobisz to teraz, to zetniesz paki kwiatowe, które zimują i w przyszłym roku nie będą kwitły. Docelowo podkładka zdominuje cały krzew i nic nie będzie z migdałka.

 

Witam.

 

Przepraszam nie zauważyłem tego wpisu.Czyli jeśli przytnę odrosty to tym samym pozbawię na przyszły rok kwitnięcia różowego.Migdałki mam stare i powiem Ci ,że efekt kwitnienia jest mizerny i krótki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Czy biorąc pod uwagę obecne warunki pogodowe(na mojej wsi dzisiaj nad ranem było poniżej -1°C), można jeszcze sadzić"tuje szmaragd"? Byłyby to roślinki o wzroście od 1,5 do >2m i raczej kopane z ziemi, nie z doniczek. Tzn. sadzić na pewno można, ale jakie są szanse, że się przyjmą ;) Czy ewentualne przymrozki im nie zaszkodzą i jak można by było im pomóc?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NK :) po prostu wyciąłbyś pędy, na których są już pączki kwiatowe. Jak cięcie zrobisz, gdy migdałki przekwitną, to zmusisz je do wypuszczenia nowych pędów, na których następnej wiosny zakwitnie lepiej.

Tak robi z roślinami, które kwitną na dwuletnich pędach. Sporo jest takich.

 

Usuń koniecznie te dziki wyrastające spod poniżej szczepienia. Poza tym, że zdominują migdałki, to osłabiają drzewka. To też powoduje, że słabo kwitną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...