Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 2 weeks później...

Ad 1 - najłatwiej za pomocą sznurków rozpiętych na odpowiedniej wysokości. Do tego poziomnica. Bardziej profesjonalnie, to przy użyciu laserowych mierników.

 

Ad2 nie bardzo rozumiem? Jak bedzie trzeba zrobić ścieżkę, to wytnie się darń, trochę wykorytuje, wysypie podsypkę i ułoży się nawierzchnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie,czy można pozbyć się koniczyny z trawnika?u mnie rośnie na dużej części trawnika i chyba co roku się rozrasta,w zeszlym roku kosiliśmy często trawę aby pozbyc się kwiatów koniczyny bo siadało na nich mnóstwo pszczół,(mam małe dziecko które lubi biegać latem boso)ale niewiele to dawało.prosze o info.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirku, to chyba Ty, kończąc w którymś wątku dyskusję na temat szkodliwości folii ogrodniczej, podałaś że można stosować taką UV , która rozkłada się w ciągu kilku lat. Zastanawiam się nad tym, czy stosując tą folię można w ogóle nie stosować kory - posadzić rosliny okrywowe (np. barwinek) , które rozrosną się przed rozkładem folii. Dużo potrzeba takich roślin na m2? Czy ma znaczenie producent folii?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie mylić - to czym się wykłada rabaty to NIE FOLIA!

Mowa jest o włókninach :)

Agrowłóknina/geowłóknina - zależnie od producenta

Różnią się od siebie wytrzymałością na promieniowanie UV, gęstością splotu, grubością, tworzywem i zastosowaniem.

Dla swojej wygody używam określenia agrowłóknina dla określenia tych cienkich, szybko rozkładających się.

 

włóknina nie pełni roli kory, tak jak kora nie zastępuje włókniny.

 

Włóknina to zapora mechaniczna przed chwastami, natomiast kora to ściółka pomagająca zachować wilgotność, a rozkładając się wzbogaca glebę w próchnicę.

 

Jeśli na włókninie posadzi się roślinę okrywową, to rozrastać się będzie tylko w nacięciu tkaniny, bo przez włókninę nie przebije swoich korzeni.

 

A roślin okrywowych na m - wszystko zależy do gatunku. Barwinka powinno starczyć 10 szt. Ale czasem sadzi się i 25 sz/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy masz mocno zachwaszczoną działkę. Czy masz czas przelecieć się od czasu do czasu i popielić? Ludzie z reguły popełniają podstawowy błąd - sypią za mało kory, ot tylko aby przykryć z grubsza glebę. Taka cienka warstwa nie stanowi przeszkody dla chwastów i łatwo wywiewa ją wiatr. Zwykle firmy wykonawcze kładą włókninę i cienką warstwę kory z oszczędności.

Kory powinno być co najmniej 5 cm.

Drugim błędem jest robienie trawnika poniżej rabaty, a to rabata (oczywiście na płaskim terenie) powinna być nieco niżej niż trawniki i nawierzchnie utwardzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir:

 

chcę się upewnić co zrobić, by uratować/wymodelować moje sosny

 

2 lata temu złodzieje obcieli nam nasze piękne chojarki praktycznie w połowie, zostawiliśmy je mimo wszystko, bo to jedyne drzewa na działce na razie. Widzę że rolę czubka przejeły pozostałe gałęzie i mają teraz po 4 czubki. poradzono mi by wybrać 1 przywiązwć go np. do bambusa i niech choinka wie , że ma 1 przewodnika.

Mój TŻ uważa, że należy poobcinać pozostałe 3 gałęzie, które rosną na czubki. Czy ma rację? i czy da się wyprowadzić ładnie te drzewka - dodam, ze w chwili obecnej sa na wys. 1,70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, co należy zrobić. U nas nie robiliśmy nic. Mamy chioinkę, którą zasadził mój ojciec 40 lat temu. Chyba ze 2 lata po wsadzeniu złodzieje ją obcieli. Została, jak była. teraz (po 35 latach :lol: ) jest ogromna i ma normalny czubek i nikt by nie powiedział, że miała takie przygody. Powiem więcej, odkąd ją pamiętam, czyli ze 25 lat, wygląda normalnie, o obcięciu wiem od ojca. Więc może nic nie robić???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan surowy już gotowy, Pora zająć się ogrodem. Plan jest stosunkowo prosty. Wzdłuż ogrodzenia (działka to prostokąt o wymiarach 23,57 x 37) krzewy - iglaki tuja szmaragd i kórnik i ..... Lubię formy symetryczne i jakąś sekwencję. Myślałam o sadzeniu krzewów np. co 3 ten sam.

W późniejszym okresie przewiduję dosadzenie przed iglakami niższych krzewów i w związku z tym zastanawiam się nad szerokością pasa, który powinnam zostawić wzdłuż ogrodzenia. Cały środek (18 mx 21m ) będzie trawa.Z tyłu działki przewiduję szeroki pas na różnego rodzaju wrzosy, będzie kolorowo (0,6 m x 21 m).

Może mało fantazyjnie, ale przy małych dzieciach wydaje mi się praktyczne.

Jaki gatunek trawy wybrać? I ewentualnie czy plan co 3 krzew taki sam jest dobry, czy krzewy wolą takie same sąsiedztwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...