Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tą pustą ścianę przydałoby się osłonić. To wasz budynek czy sąsiada?

 

Sąsiada garaż. Chodzi mi o trójkąt przy siatce tam gdzie nie ma trawnika. Chcę go poszerzyć ale za bardzo nie mam pomysłu co tam wsadzić. A jeżeli masz pomysł na ścianę sąsiada to też chętnie się zainspiruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie bardzo wiem o jakie trójkąty chodzi?

 

Na tle ściany można postawić albo wysoką konstrukcję na pnącza:

http://www.classic-garden-elements.de/elements/resources/Image/wandgitter/treillage-rankgitter.jpg

 

Albo posadzić drzewa o formowanych koronach (lub kolumnowe)

 

http://assets3.ogrodowisko.pl/uploads/photo/upload/20955/tiny__MG_3863.JPG

acd1ed6c00b53792_3525-w279-h426-b0-p0--contemporary-landscape.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile tam jest miejsca?

Coś szczepionego na pniu (czy to iglak czy coś kwitnącego - zależy od stylu jaki chcesz uzyskać).

Dołem (nie wiem ile tam światła?) możesz posadzić żywotniki golden tuffed/cyprysiki "Sungold" + czerwone żurawki.

Albo lawendy. Albo niewysokie trawy ozdobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki rośliny mogłaby Pani polecić jako żywopłot na stronę zachodnią (V klasa gruntu) działki co mogłoby osłonić Nas przed wiatrem i latem ciut osłonić o zachodniego słońca? Myśleliśmy o tujach, jednak wydało Nam się to zbyt pospolite.

 

Ta strona graniczy z inną działką, jeszcze niezabudowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klon tatarski jako swobodny szpaler (albo grusza wierzbolistna). Do tego dołem mogą być jałowce pośrednie "Mint Julep" (szerokie) lub chinskie "Blue Alps" (węższe) - nieco odsunięte, by szpaler za bardzo ich nie zacieniał. A między płotem i jałowcami, pod klonami śnieguliczka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Dziękuję za odpowiedź. Mieszkam na południu w Tarnowie. drewutnia już jest przymocowana na stałe, nie da się jej przesunąć. a jakie drzewa mogłabym posadzić przy ogrodzeniu? chciałabym, żeby nie były aż tak duże. czy faktycznie klon to dobry pomysł.

mam jeszcze jeden malutki ogródek od strony północnej, gdzie wiecznie jest i będzie cień. chciałabym posadzić jakiś krzew przy ogrodzeniu, proszę poradzić mi coś ciekawego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile tam jest miejsca?

Coś szczepionego na pniu (czy to iglak czy coś kwitnącego - zależy od stylu jaki chcesz uzyskać).

Dołem (nie wiem ile tam światła?) możesz posadzić żywotniki golden tuffed/cyprysiki "Sungold" + czerwone żurawki.

Albo lawendy. Albo niewysokie trawy ozdobne

 

hmm, myślę że będzie miał na długość ok 5m, szerokość ok 1m.

może coś kwitnącego, ozdobnego gdyż w sumie jest to miejsce widoczne z zewnątrz. Światła jest tam sporo. Wiem, że chciałabym na pewno białe kamyki:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie:)

 

W jaki NATURALNY sposób mogę zakwasić glębę pod moim rododendronem...kupiłam go i wsadziłam w żyżną glebę ( tak myślę że żyzna, warzywniak na niej rośnie, gleba z obornikiem). Wiem że wystarczy kupić worek torfu kwaśnego i będzie w porządku...jednak chcę się dowiedzieć o innych sposobach???

Poniżej zdjęcie tego rododendrona- ma kwitnąć na żółto.

 

http://i1.fmix.pl/fmi1670/7d8e6a9b0003f99b58e23a83

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy magnolia bedzie dobrze wygladać w towarzystwie derenia kousa?

i co oznacza w opisie rosliny ..."Lubi gleby żyzne, wilgotne, osuszone" - ze nie glina i woda nie stoi?

 

Osuszone to pewnie błąd w tłumaczeniu z angielskiego.

Chodzi o zdrenowane. Czyli po roztopach i ulewach woda nie powinna stać przy korzeniach.

 

Magnolia (ale zależy od terminu kwitnienia) może konkurować kwiatami z dereniem, więc najlepiej dobrać wczesną odmianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, myślę że będzie miał na długość ok 5m, szerokość ok 1m.

może coś kwitnącego, ozdobnego gdyż w sumie jest to miejsce widoczne z zewnątrz. Światła jest tam sporo. Wiem, że chciałabym na pewno białe kamyki:D

 

No to jak białe kamyki to może jednak lawenda, bo lubi sucho i gorąco. Z kwitnących krzewów szczepionych na pniu może być lilak Meyera "Palibin" (lub powtarzający kwitnienie "Pink Perfume" - dostaniesz w Plantmarze). Możesz dodać jakąś karłową kosodrzewinę np. "Varella", "Ophir".

 

Ja u siebie lawendę mam zestawioną z co prawda nie kwitnącym, ale ładnie wybarwionym sumakiem "Tiger Eye". Do tego turzyca Buchanana, jukka "Color Guard", perowskia "Little Spire".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mari - w naturze różaneczniki rodzicielskie odmian uprawnych rosną głównie w Appalachach, w lasach świerkowo-jodłowych z domieszką dębu, dzikiej czereśni amerykańskiej, jarzębu górskiego, kaliny i kilku innych gatunków.

Igły drzew iglastych dają kwaśną próchnicę typu "mor". Ta próchnica wcale nie jest szczególnie żyzna. Różaneczniki korzenią się bardzo płytko, w warstwie próchnicy, praktycznie nie przerastając w głąb gleby.

 

Jednak pozyskiwanie próchnicy leśnej jest w Polsce zakazane (chyba, że masz zgodę leśnictwa). Poza tym możesz nieświadomie zawlec sobie pasożyty do ogrodu (np. opieńkę).

Toteż najłatwiejszym, najtańszym (i bezpiecznym) sposobem do zakwaszenia gleby i stworzenia grubej warstwy próchnicznej jest dodanie kwaśnego torfu i mielonej kory sosnowej.

 

Można przejść się po sąsiadach i wygrabić im teren pod dużymi iglakami - i tak zebrane igły użyć jako ściółki.

 

W naszych warunkach gleba żyzna (np. gliniasta) może być zbyt nieprzepuszczalna dla różanecznika i wcale nie jest dobra.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osuszone to pewnie błąd w tłumaczeniu z angielskiego.

Chodzi o zdrenowane. Czyli po roztopach i ulewach woda nie powinna stać przy korzeniach.

 

Magnolia (ale zależy od terminu kwitnienia) może konkurować kwiatami z dereniem, więc najlepiej dobrać wczesną odmianę.

dzieki, tak planuje, wczesna magnolie i poznego derenia, co jeszcze pasowałoby do tego zestawu? rabata jest duza, rosliny wczesnie kwitnace przydaloby sie cos jeszcze, niekoniecznie wysokie, moze jakis iglaczek i trawy? a moze cos zupelnie innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...