Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Właśnie latem brakuje mi koloru, bo te derenie, które planują mają zupełnie niepozorne zielone liście. To nie jest dereń elegantissima, tylko któryś o jaskrawopomarańczowych pędach - niestety odmiany nie zapamiętałam, a etykietek już nie mam.

Czyli latem mam paskowane jasne turzyce, zielone derenie, ciemnozieloną sosnę, zielone liście bergenii i zielone trawy. Albo zielona mahonia...

Koloru mi brakuje, najlepiej jakiegoś żywego!

 

Elegantissima też ma czerwone pędy. Tylko trzeba co 3 lata odnawiac, czyli ostro ciąc, bo jadowicie czerwone sa tylko młode i tylko na słoncu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

migotka ma pewnie derenia świdwa a nie białego.

 

Kolor dodadzą, jak pisałam - byliny na pierwszym planie np. liliowce. (ale takze np. jeżówki, słoneczniczek szorstki czy bodziszek himalajski)

Poza tym wówczas możesz przerzucić uwagę widza na pierwszy plan przy ścieżce i tam zrobić rabatę atrakcyjną latem.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. A można w jakiś sposób samemu rozgałęzić młode okazy ? Nie znalazłem już takich gotowych.

 

Raczej nie. W szkółkach drzewka się podkrzesuje by szybciej rosły do góry. Niektóre gatunki mają skłonności do krzewienia (jak grab, lipa) i puszczają od dołu z pąków śpiących kolejne liście i pędy. Ale akurat brzoza nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złotlina nie lubię, ale liliowce i jeżówki są ok - i nawet je mam :)

 

Efir, czy mogłabyś pomóc mi umiejscowić te gatunki na rabacie? Pomierzyłam odległości i wygląda to tak:

41113616d6dd1929med.png

 

Zaznaczone są te elementy, które traktuję jako stałe: sosna czarna, magnolia (są w odległości 8m od siebie), żywopłot z żywotnika Kórnik - chyba pociągnę go już do końca narożnika, a szmaragdy przeniosę w inne miejsce). Zaznaczyłam też pokrywę szamba - będzie równo z ziemią, ale chcę ją trochę zamaskować roślinami. Koło magnolii chcę dosadzić coś z azalii wielkokwiatowych/różaneczników.

Rabata na lewo od magnolii zwęża się i biegnie dalej wzdłuż tarasu (rysunek tego już nie objął). Rośnie tam śliwa wiśniowa podsadzona kępą hortensji bukietowych "miś polarny" (śliwa jest ok 3 metry w lewo od magnolii). Może te hortensje powtórzyć gdzieś na łukowej części rabaty? Ale coś za dużo gatunków się robi... :o

 

Nie wiem, gdzie przesadzić bez czarny "Eva". Po lewej czy po prawej stronie sosny? Jak blisko niej? A gdzie 4 derenie? Oglądałam zdjęcia w necie i to co mam, to wg mnie to dereń świdwa 'Winter Flame'.

 

Czy między sosną a żywopłotem zmieszczę jakieś rośliny, czy nie ma sensu tam nic sadzić?

 

Mam trochę różnych roślin, które chciałabym tu wykorzystać wykorzystać - o ile pasują. Nie wszystkie oczywiście naraz, ale może coś z tego będzie pasowało? Mam:

- pęcherznicę kanolistną 'luteus'

- miskanty 'gracillimus'

- rozplenice 'hameln' i 'moudry'

- turzyce 'ice cream' - 4szt, ale kępy kilkuletnie, mogę podzielić na więcej

- ostnica cieniutka

- liliowce: bezodmianowe pomarańczowe, Stella d'Oro, Frank Hals

- dużo czosnków - ale nie wiem jakich dokładnie, bo podarowano mi je jesienią

- wspomniany bez czarny 'Eva'

- bergenie

- różowe jeżówki

- 3 szt niskich złocistych jałowców - podrośnięte już, bo są u mnie 3 rok

- mogę zdobyć sadzonki mahonii ;)

 

 

Czy dałoby się z tego coś stworzyć? Siedziałam nie wiem już ile tygodni nad ta rabatą i żadnego sensownego ułożenia roślin nie wymyśliłam. A bardzo chciałabym ją zrobić w tym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

74f8bc9942dae.png

 

Przy śmietniku bez czarny, obok pęcherznica (niekonieczne jedna sztuka), jak lubisz wyraziste zestawienia. Jeśli nie, to może forsycja albo tawuła nippońska lub tawuła szara.

Pod i wokół sosny derenie, ale też co najmniej 6-8 szt.

Dalej może być znów pęcherznica żółta lub coś spokojniejszego kolorystycznie (lub dereń biały jako dodatkowe kolory pędów zimą). Przy magnolii coś zielonego, żeby nie konkurowało z jej kwiatami wiosną. Jeśli kwitnące, to późno, jak hortensje. Przy nich może być bergenia. Bergenią można też podsadzić derenie.

 

Jasnozielone pasy to trawy. Przy wyższych krzewach, jak bez czarny, może być wysoki miskant, przy niższych, jak derenie bardziej rozplenica. Pomiędzy rozplenicami czosnki. Na froncie liliowce i jeżówki. Jesli jeżówki sa wysokiej odmiany, to w okolicy miskanta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest to samo.

Brzoza pożyteczna to gatunek (Betula utilis).

ssp. jacquemontii to określenie znalezionego na stanowiskach naturalnych podgatunku o czysto białej korze (bo nie każda brzoza pożyteczna w naturze taką ma).

"Doorenbos" to wyhodowana przez człowieka odmiana ogrodowa z tego podgatunku.

 

Dla skracania nazewnictwa niekiedy pomija się określenie podgatunku.

 

 

Wielkości podawane są najprawdopodobniej dla okazów 10-15-letnich (8-10 m) oraz maksymalne wymiary dla dorosłych (do 20 m). Stąd różnica.

 

Jak najbardziej można kupić rozgałęzione do samego dołu - szukać pod formy naturalne a nie alejowe.

 

Jest Pani pewna , że to te same drzewa ? Właśnie otrzymałem informację od mojej Pani inż. arch. krajobrazu , że są to dwa różne, aczkolwiek bardzo podobne do siebie gatunki.

Brzoza pożyteczna Jackemontii dorasta do 20 metrów,a Brzoza pożyteczna Doorenbos do 10.

Obie brzozy mają piękną białą korę. Jak więc wybrać odpowiednią skoro sprzedawcy ich nie rozróżniają ? Macie jakieś namiary gdzie mógłbym zamówić odpowiedni egzemplarz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Draxo, przeczytaj jeszcze raz, ze zrozumieniem to, co napisała Elfir:

 

Brzoza pożyteczna – Betula utilis rośnie w naturze i nazywa się Jacquemontii (to podgatunek brzozy). Ma piękną biała korę. Osiąga 20 m wys.

Doorenbos jest odmianą ogrodową, wyhodowaną na bazie Jacquemontii i rośnie do 10 m wys.

 

W szkółkach nie kupisz Jacquemonti jako takiej. Natomiast na etykietach czasem jest nazwa podgatunku umieszczana obok Doorenbos, albo nawet sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest Pani pewna , że to te same drzewa ? Właśnie otrzymałem informację od mojej Pani inż. arch. krajobrazu , że są to dwa różne, aczkolwiek bardzo podobne do siebie gatunki.

Brzoza pożyteczna Jackemontii dorasta do 20 metrów,a Brzoza pożyteczna Doorenbos do 10.

Obie brzozy mają piękną białą korę. Jak więc wybrać odpowiednią skoro sprzedawcy ich nie rozróżniają ? Macie jakieś namiary gdzie mógłbym zamówić odpowiedni egzemplarz ?

 

Tak, jestem pewna, ze to te same GATUNKI a nie te same drzewa. Przecież napisałam czym się różnią.

 

Gatunek to Betula utilis - brzoza pożyteczna

https://pl.wikipedia.org/wiki/Brzoza_pożyteczna

 

jak przeczytasz link do wiki - zależnie od ODMIANY ten GATUNEK brzozy może posiadać różne kolory kory. Znane są następujące naturalne odmiany (powstałe spontanicznie, bez selekcji człowieka):

Betula utilis var. jacquemontii

Betula utilis var. prattii

Betula utilis var. utilis

 

skrót var. pochodzi od słowa "varietas" czyli odmiana

 

Przy czym z tej pierwszej człowiek wyhodował wiele odmian - różniących się wzrostem, kolorem i pokrojem - np. "Doorenbos", "Long Trunk", "Silver Shadow" i inne.

 

 

Architekt krajobrazu nie jest ogrodnikiem i jego znajomość roślin może być pobieżna, bo nie na tym skupiają się jego studia.

Chociaż systematyki uczą w liceum i architekt powinna pamiętać czym różni się gatunek od odmiany.

 

 

Dla wygody szkółkarze często nie zapisują całej nazwy botanicznej tylko od razu odmianę.

Dlatego można spotkać się z nazwami:

Betula "Doorenbos"

Betula utilis "Doorenbos"

Betula jacquemontii "Doorenbos"

Betula utilis var. jacquemontii "Doorenbos"

Wszystkie nazwy określają tę samą roślinę

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

74f8bc9942dae.png

 

Przy śmietniku bez czarny, obok pęcherznica (niekonieczne jedna sztuka), jak lubisz wyraziste zestawienia. Jeśli nie, to może forsycja albo tawuła nippońska lub tawuła szara.

Pod i wokół sosny derenie, ale też co najmniej 6-8 szt.

Dalej może być znów pęcherznica żółta lub coś spokojniejszego kolorystycznie (lub dereń biały jako dodatkowe kolory pędów zimą). Przy magnolii coś zielonego, żeby nie konkurowało z jej kwiatami wiosną. Jeśli kwitnące, to późno, jak hortensje. Przy nich może być bergenia. Bergenią można też podsadzić derenie.

 

Jasnozielone pasy to trawy. Przy wyższych krzewach, jak bez czarny, może być wysoki miskant, przy niższych, jak derenie bardziej rozplenica. Pomiędzy rozplenicami czosnki. Na froncie liliowce i jeżówki. Jesli jeżówki sa wysokiej odmiany, to w okolicy miskanta

 

 

Efir, dziękuję!!! Cieszę się, że będę mogła wykorzystać sporo z roślin, które już posiadam. Jedno mi tylko nie daje spokoju: czy wczesną wiosną nie będzie zbyt łyso? Derenie wtedy zetnę nisko, żeby do zimy puściły nowe pędy, trawy zetnę... zostaną tylko drzewa, żywopłot, cebulki i duuużo pustej przestrzeni :(

 

Może zamiast części niższych traw posadzić te trzy jasnozielone jałowce okrywowe, które mam na stanie?

 

Czy przy magnolii mogą być kulki bukszpanowe z jakimś wypełniaczem (runianka? golteria?), czy to za blisko tego naturalistycznego narożnika i będzie zgrzyt?

Edytowane przez .:migotka:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir.

 

Znów przychodzę po pomoc.

 

W tym roku baaardzo słabo kwitną mi migdałki i ozdobne śliwy. Składam część na karb przymrozków, ale widzę, że mogdałki już kolejny rok jeszcze w trakcie kwitnienia jakby zasychają - co moze być przyczyną?

 

Jak im pomóc? Do tej pory ostro przycinałam, ale po kilku cięciach krzaczek się dość mocno zdeformował....

 

Jakiś oprysk?

 

Czekam na info :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efir, dziękuję!!! Cieszę się, że będę mogła wykorzystać sporo z roślin, które już posiadam. Jedno mi tylko nie daje spokoju: czy wczesną wiosną nie będzie zbyt łyso? Derenie wtedy zetnę nisko, żeby do zimy puściły nowe pędy, trawy zetnę... zostaną tylko drzewa, żywopłot, cebulki i duuużo pustej przestrzeni :(

 

Może zamiast części niższych traw posadzić te trzy jasnozielone jałowce okrywowe, które mam na stanie?

 

Czy przy magnolii mogą być kulki bukszpanowe z jakimś wypełniaczem (runianka? golteria?), czy to za blisko tego naturalistycznego narożnika i będzie zgrzyt?

 

Dereni nie tnie się co roku do ziemi.

Wycina im się jedynie pędy starsze, kilkuletnie, które tracą jaskrawy kolor.

Wiosną pęcherznica wcześnie puszcza liście. Możesz dodać forsycję.

Będzie zimozielony zadarniacz pod dereniami. Będzie sosna i żywotniki. I cebulowe. Co tam miałoby się jeszcze zmieścić?

 

Ja nie do końca wiem jakie masz odmiany jałowców, więc nie wiem jakie będą wysokie i szerokie.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...