Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Najwyżej można robić naciągi kiedy jest krzywo posadzone.

http://www.drzewa-tree.pl/index2.html

 

Jak pień jest krzywy sam z siebie to raczej nie bardzo. To bardzo ważne podczas wybieranie roślin w szkółce.

 

Dziękuję. No to jeśli przetrwają to będą niestety krzywulce. To bardzo chudziutkie pieńki więc nie wiem czy naciągi by ich nie uszkodziły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobietki poradzcie mi: chcę na wiosnę posadzić szpaler rododendronów...wiosną będą ładnie wyglądać za parę lat tak samo i zimą bo są zimozielone więc zawsze jakaś ozdoba jest....a co posadzić przed nimi tak żeby od końca wiosny do jesieni ta rabata była jakaś kolorowa; coś się na niej działo przez następny okres...???

Na pewno nie hortensje bo już mam ich dużo w ogrodzie a chcę z nich zrobić szpaler na drugim boku działki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobietki poradzcie mi: chcę na wiosnę posadzić szpaler rododendronów...wiosną będą ładnie wyglądać za parę lat tak samo i zimą bo są zimozielone więc zawsze jakaś ozdoba jest....a co posadzić przed nimi tak żeby od końca wiosny do jesieni ta rabata była jakaś kolorowa; coś się na niej działo przez następny okres...???

Na pewno nie hortensje bo już mam ich dużo w ogrodzie a chcę z nich zrobić szpaler na drugim boku działki...

 

Na forum Ogrodowisko jest Bogdzia, właścicielka ogrodu pod Łodzią. „Działka ma ok 3500m to trochę tych rododendronów się zmieściło. Liczyłam jakieś 3 lata temu (czyli w 2009 roku) to było ok 300 (chodzi o nazwę rodzajową czyli obejmującą rododendrony, azalie i azalie japońskie)” Jeśli chcesz mieć te rośliny u siebie to warto Bogdzię zapytać. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem. Podpowie odmiany, jak posadzić, jak i kiedy nawozić, żeby naprawdę dobrze rosły i nie chorowały.

Wątki są potężne, bo nawet biorąc pod uwagę, że strona na Ogrodowisku to tylko 10 postów, to 5 tys stron swoją objętość ma. Dlatego na początek zobacz wizytówkę. Ma tylko 2 strony https://www.ogrodowisko.pl/watek/1374-wizytowka-rododendronowy-ogrod A jeśli cię zainteresuje, linki do pozostałych wątków Bogdzi są pod każdym postem.

A tu, żebyś się zanęciła są kolejno: październik, kwiecień, kwiecień+maj (przesadzane rh) i 2 z końca maja.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/2074-rododendronowy-ogrod-ii?page=1245

 

ogrod Bogdzi_03-pazdziernik.jpg

ogrod Bogdzi_05-kwiecien.jpg

ogrod Bogdzi_06-kwiecien+maj.jpg

ogrod Bogdzi_10a.jpg

ogrod Bogdzi_15.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym posadzić klon czerwony "brendy wine", w jego opisie jest że wymaga gleb kwaśnych. Zastanawia mnie czy wystarczy tak jak iglakom podsypywać nawóz zakwaszający gdyby się okazało że gleba ma zasadowe bądź neutralne ph? Przy sadzeniu mogę dosypać kwaśnego torfu ale to wiadomo nie załatwi sprawy w przyszłości gdy bryła korzeniowa się rozrośnie. Dodam że u mnie glina.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doriko, jest tolerancyjny

http://www.e-katalogroslin.pl/plants/254,klon-czerwony-brandywine_acer-rubrum-brandywine

Nie przejmuj się kwasowością gleby, byle nie była typowo zasadowa.

 

Klon czerwony preferuje stanowisko słoneczne do częściowo zacienionego. Najlepiej jeśli miejsce będzie osłonięte od wiatrów. Klon czerwony będzie dobrze rósł na glebach wilgotnych, przepuszczalnych oraz lekko kwaśnych, ale toleruje także lekki odczyn zasadowy.

Klon czerwony nie znosi gleb zlewnych i podmokłych. Jest także wrażliwy na nadmiar wapnia.

W uprawie klonu czerwonego jako ściółka może być stosowana kora sosnowa, która lekko zakwasi podłoże i uchroni drzewo przed przemarznięciem w zimniejszych rejonach Polski.

https://poradnikogrodniczy.pl/klon-czerwony.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobietki poradzcie mi: chcę na wiosnę posadzić szpaler rododendronów...wiosną będą ładnie wyglądać za parę lat tak samo i zimą bo są zimozielone więc zawsze jakaś ozdoba jest....a co posadzić przed nimi tak żeby od końca wiosny do jesieni ta rabata była jakaś kolorowa; coś się na niej działo przez następny okres...???

Na pewno nie hortensje bo już mam ich dużo w ogrodzie a chcę z nich zrobić szpaler na drugim boku działki...

 

jak będzie cień lub wilgotno to dobre są tawułki + świecznice. Mozna dac też kwitnąca całe lato zurawkę Paris.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym posadzić klon czerwony "brendy wine", w jego opisie jest że wymaga gleb kwaśnych. Zastanawia mnie czy wystarczy tak jak iglakom podsypywać nawóz zakwaszający gdyby się okazało że gleba ma zasadowe bądź neutralne ph? Przy sadzeniu mogę dosypać kwaśnego torfu ale to wiadomo nie załatwi sprawy w przyszłości gdy bryła korzeniowa się rozrośnie. Dodam że u mnie glina.

 

Ta odmiana nazywa się Brandywine.

:)

 

Klon czerwony na glebach o innym odczynie może się inaczej przebarwiać jesienią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję posadzić kilka drzew w ogrodzie, zrobiłam nawet plan. Nie jestem pewna czy to co wybrałam będzie grało ze sobą. Ziemia gliniasta, wilgotna. Od domu do ogrodzenia jest jakieś 16m a długość działki 30m. prawy narożnik to strona południowa.

4wEXCXtBobMlSS3qF6ly3sneb-tpuTmZLp15_XlDAaDJtcKY4UbNu1KuYHaVkKUAoAYySp6u7eMQkdLD9s8AzmPIwH9xzICPobtDuhJ8QI53GbCtFc_rE7uaGO70_oiKMLrj2bZTAvMPpNVGM1IJlpl5NoCoHDMeVuJMxPebQsVJzy_dllkwKez1sNx_NzSjWQ4M0Txh3g4629lUZonXQxj6pf6W1DhhgGoABYX-BPUAnds5GjnWIiDGNBCeCUvX4fv4hOM947TtUHMwp4ahnSOgNtQQWuz-s_lDsbn3Ens-yMPSjDhjlPudtf1BTN_fahxnDsWvLJtxg-Ai6WSnPSm5BnLQBCuzV-fg42br85r4GoOaytlJ6ndN3AZ6AmBbomJRQmcawDoBcpsnZOd2BBzkx1zbDL1xjlBrCLYS2ncmVItRNXzNzmk25RkjG6Fffxdhh1cgCHAm7bCgNBe0X8I7SoAapt0RI8-bQGuJH-dpfC567q8La6hLOeIxasExELE9524Z-VH9baMYlrTnZ0HM155-S05pCJiZAGHXwV0KPOTLXKBDksvvIavTOFHRzjsUojo8EPgClqhOJO79dUGllqjdMk1G-POSY6W9Rw=w377-h671-no

 

Na samej górze sześć brzózek które już rosną. Prostokąt to domek narzędziowy. Największe drzewo to Wiąz górski "Camperdowni" potem to małe może Jabłoń "Royalty", następnie grujecznik japoński, Klon czerwony 'Brandywine', Brzoza pożyteczna 'Doorenbos'. Pomiędzy brzozą a klonem Świerk srebrny który już rośnie. Wzdłuż ogrodzenia Świerki serbskie które też już rosną od jakiegoś czasu.

Drzewa wybierane takie jak mi się podobają, czyli chciejstwa. Troszkę o nich czytałam ale trudno mi ocenić czy dobry wybór przy glinie bo mam wrażenie że w necie często są sprzeczne informacje dotyczące poszczególnych gatunków i odmian.

 

Dobry plan czy wywalić do kosza? Co zmienić?

 

Z góry dziękuję.

Edytowane przez Doriko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co po posadzenia niedużego drzewa przed domem. Zamierzam przesunąć chodnik zgodnie z czerwonymi liniami i w ten sposób poszerzyć miejsce dla roślin. W to miejsce chciałbym wsadzić nieduże drzewo, które zasłoni mnie choć trochę od sąsiedniego bloku. Ta "grządka" będzie mieć około 1 metra w najszerszym miejscu. Zdaję sobie sprawę, że raczej nie może to być nic z wielką bryłą korzeniową, bo z jednej strony będzie chodnik a z drugiej jest mur oporowy (wjazd do garażu).

Myślałem o klonie kulistym, buk purple fountain, wiśnia umbraculifer a może jakaś brzoza? Poproszę o pomoc.

Webp.net-resizeimage.jpgWP_20150310_07_37_02_Pro-min.jpgWP_20150310_07_07_49_Pro[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dobry plan czy wywalić do kosza? Co zmienić?

 

Z góry dziękuję.

 

Wklej plan z rozszerzeniem jpg bo nie widze obrazka

 

Jabłoń i wiąz na gliny - ok. Grujecznik też.

Klon czerwony lubi gleby kwaśne, wilgotne, ale przepuszczalne.

Brzoza na gliny ok, pod warunkiem, że nie będą jej zamakać korzenie.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o klonie kulistym, buk purple fountain, wiśnia umbraculifer a może jakaś brzoza? Poproszę o pomoc.

 

 

Te drzewa mają różne pokroje.

buk o wąskiej kolumnowej koronie niewiele ci zasłoni. Na dodatek jest ciemny, co przy twojej elewacji da przygnębiający efekt. Kulki klona czy wiśni dość wolno się rozrastają. Najlepsze byłoby drzewko o koronie parasolowatej lub nieregularnej.

Polecam

- grusza wierzbolistna (dobrze znosi cięcie)

- świdośliwa (ale trzeba kupić tzw. formę alejową - czyli z wyprowadzonym pniem lub wielopniową podkrzesaną),

SWIDOLSIWA.jpg?1488094866

- złotokap

- klon jawor Esk Sunset (wolno rośnie, można ciąć)

 

Na twoim miejscu inaczej poprowadziłabym bruki. Bardziej geometrycznie niż falą

0533c427637cb221gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir,

Dziękuję za odpowiedź. Bardzo spodobał mi się Esk Sunset. Czy od ma dużą bryłę korzeniową? W dalszym ciągu podobają mi się klony i wiśnie kuliste, pomimo ich wolnego wzrostu. Jak wyglądają ich bryły korzeniowe? Czy wszystkie te drzewa są szczepione na minimum 200 cm? Nie chciałbym się przy nich schylać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bryła korzeniowa drzewa jest najczęściej nieco większa od średnicy korony (ale czasem to 2-3 krotność średnicy korony).

Wysokość szczepienia może być różna. Spotykałam wiśnie szczepioną na 1,5 m. Ale spotykałam klony szczepione na 3,2 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję posadzić kilka drzew w ogrodzie, zrobiłam nawet plan. Nie jestem pewna czy to co wybrałam będzie grało ze sobą. Ziemia gliniasta, wilgotna. Od domu do ogrodzenia jest jakieś 16m a długość działki 30m. prawy narożnik to strona południowa.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=400243&d=1509916340

 

Na samej górze sześć brzózek które już rosną. Prostokąt to domek narzędziowy. Największe drzewo to Wiąz górski "Camperdowni" potem to małe może Jabłoń "Royalty", następnie grujecznik japoński, Klon czerwony 'Brandywine', Brzoza pożyteczna 'Doorenbos'. Pomiędzy brzozą a klonem Świerk srebrny który już rośnie. Wzdłuż ogrodzenia Świerki serbskie które też już rosną od jakiegoś czasu.

Drzewa wybierane takie jak mi się podobają, czyli chciejstwa. Troszkę o nich czytałam ale trudno mi ocenić czy dobry wybór przy glinie bo mam wrażenie że w necie często są sprzeczne informacje dotyczące poszczególnych gatunków i odmian.

 

Dobry plan czy wywalić do kosza? Co zmienić?

 

Z góry dziękuję.

Poprawiłam zdjęcie mam nadzieję że teraz widać.

IMG_20171101_092647.jpg

Edytowane przez Doriko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...