Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja bym ten wiąz posadziła samotnie na trawniku, zamiast jabłonki.

I ta rabata mniej podłużna a bardziej okrągła.

 

Wówczas u góry brzozy, potem klon, grujecznik, jabłonka i Dorenboos i pośrodku ten wiąz.

Masz kolory jesienne na zmianę: żółty, czerwony, pomarańczowy (z żółtym i czerwonym), czerwony, żółty

 

Wokół wiązu można zrobić sobie ławeczkę.

 

Troszkę za dużo tych zawijasów - będzie upierdliwe przy koszeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuje ogarnąć to ale brakuje mi wyobraźni chyba. Jakie odległości powinny być miedzy tymi drzewami?

Przy domu wolałabym nie sadzić dużych drzew a ustawiając je w okrąg tak by wyszło. Między te drzewa jeszcze muszę wkomponować plac zabaw dla dzieciaków. W prawym dolnym rogu jest zbiornik na deszczówkę 3x4m o ile dobrze pamiętam i to tez muszę ominąć żeby korzenie nie zniszczyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

licz średnicę tych dużych drzew na +/- 5 m a jabłonki i wiązu na 3-3,5.

Owszem 40 -letnie drzewa będą większe, ale tak naprawdę nie da się trwale zaprojektować ogrodu - chyba, że wszystko stale cięte i formowane. Po 10-15 latach i tak trzeba przebudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady :)

Poprawiłam, czy o to chodziło?

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=400541&d=1510254804

Nie do końca pasuje mi ten wiąz tak na środku. A Może by tu go dać?

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=400542&d=1510255424

IMG_20171109_193113.jpgIMG_20171109_193113a.jpg

Edytowane przez Doriko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewam do tego, żeby założyć swój wątek ogrodowy. Praktykuje się tu coś takiego? Wieki nie byłam na FM, a i wcześniej typowo - z budowlanką...

 

Wiem, że na jednym pytaniu się nie skończy i chciałabym mieć to zebrane w jednym miejscu. Poza tym, wtedy mogłabym całościowo przedstawić moją koncepcję ogrodu w nadziei na naprostowanie ;-) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz założyć swój, ale zwykle nie odwiedzam prywatnych wątków regularnie, a jak mi się przypomni.

 

Zapytam zatem tutaj.

Kilka tygodni temu wklejałam zdjęcie moje skarpy przy domu, wystawa wch-pd. Zaznaczone murki gabionowe będą zrobione wiosną.

 

skarpa 8.jpg

 

rabata wschodnia.jpg

 

skarpa.jpg

 

Wymiary: dł ok 7-8m, wysokość 70cm, szer płaszczyzny stoku ok 170cm + 70cm płaskiego u góry.

 

Sama zasugerowałam hortensje na górze i tak mi też je rozrysowałaś, cały szpaler. Myślę jednak o tym cały czas i obawiam, się, że te wysokie hortensje sprawią, że optycznie skarpa wyda się wyższa, niż jest w rzeczywistości. Chyba tego nie chcę. Myślę więc, co innego mogłoby tam być - zaznaczam, że przymierzam się do zrobienia pod skarpą małego warzywnika w skrzyniach. Optymalnie, żeby to były rośliny o niezbyt dużych wymaganiach wodnych, bo skarpę ciężko podlewać. Pomyślałam o kosodrzewinach (mam nawet 3szt takich podrośniętych - są u mnie już 3 lata), tawułach japońskich - może 'Magic Carpet'? - i złocistym jałowcu ('Plumosa aurea' lub 'All Gold'). Czy 3 gatunki roślin nie za mało? Czy wymienione jałowce są wrażliwe na rdzę? W tym roku sąsiad wyciął u siebie starego porażonego rdzą jałowca - ale to był z tych wysokich, na żywopłot.

Jeśli jałowiec jest złym wyborem, co innego zadarniającego mogłabym dołożyć do tawuł i kosodrzewiny?

 

I najważniejsze: jak to rozmieścić na skarpie, żeby złamać jej geometryczność? Nieregularnymi plamami, falami?

 

Skarpa ma być przyjemna dla oka głównie od wiosny do jesieni, zimą praktyczne nie będę jej oglądać.

skarpa 3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nawet miniaturowe hortensje są dość wysokie (90-120cm). Elfir, a co sądzisz o połączeniu kosodrzewiny z tawułkami i niskim złotym jałowcem? Dobre to, czy czegoś brak?

 

edit:

A może zamiast jałowców przywrotnik lub któryś z berberysów płożących?

Edytowane przez .:migotka:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję to poukładać:

 

wersja 1: fala z tawuł, na górze kosówka, pod tawułami żółte jałowce, z boku jeszcze nie wiem, co.

 

skarpa z tawułami 1.jpg

Nie podoba mi się zestawienie tawuł i jałowców, za mdło.Wydaje mi się, że korzystniej będzie zestawić tawuły z czymś ciemnozielonym lub srebrzystym.

 

------------------------------------------

wersja 2: wiosna i lato

skarpa z tawułami 2 lato.jpg skarpa z tawułami 2 wiosenna.jpg

Tu kosówka jest u góry skarpy, niżej w grupie tawuły, po prawej jałowce też w grupie. Pomiędzy ta ciemnozielona plama to COŚ - nie wiem, co. Uporczywie nasuwa mi się irga (bo ma będzie kontrastowała z jasnymi tawułami i jałowcami), ale chyba jej nie chcę - wolałabym tam coś bardziej dekoracyjnego latem. Czy np lawenda byłaby odpowiednia do tego zestawienia?

 

------------------------------------------

wersja 3:

skarpa z tawułkami 3.jpg

Tawuła na górze, sporo kosówki posadzonej lekką falą opadającą w dół skarpy. Jałowców w tej wersji nie ma. Zostało miejsce po prawej i lewej na jakieś COSIE. Może jakieś trawy pod kosówką? Stipa? A po prawej co?

Edytowane przez .:migotka:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz dodać niebieskie jałowce np. Andorra Compact, Blue Star.

Lub zamiast jałowców niskie perowskie (Little Spire) lub lawendę. Albo niebieską kostrzewę Mariera lub owsicę wieczniezieloną - kępa ok. 60 cm i tylko kwiatostany wysokie.

Możesz też pomyśleć o różach okrywowych zamiast tawułek. Najlepiej tych bardziej naturalistycznych jak Nozomi, Robe Fleurie.

 

ebf7d76be5b043e4gen.jpg

 

Ślicznie ci wyszły tawułki w paincie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz dodać niebieskie jałowce np. Andorra Compact, Blue Star.

Lub zamiast jałowców niskie perowskie (Little Spire) lub lawendę. Albo niebieską kostrzewę Mariera lub owsicę wieczniezieloną - kępa ok. 60 cm i tylko kwiatostany wysokie.

Możesz też pomyśleć o różach okrywowych zamiast tawułek. Najlepiej tych bardziej naturalistycznych jak Nozomi, Robe Fleurie.

 

ebf7d76be5b043e4gen.jpg

Nie lubię niebiskich jałowców, wolałabym coś kwitnącego lub trawy. Lawendę własną mam, mogłabym tu przesadzić. Perowskia też fajna - idę wygooglać, co to za odmianę wskazałaś.

Czy wszystkie 3 niebieskie plamy to ma być ta sama roślina, czy mogą byś różne?

 

Róż nie chcę u góry - tam będzie ścieżka "techniczna", łatwo byłoby poranić nogi kolcami.

A to rozcapierzone obok kolumny z prawej to co to jest?

 

 

 

Ślicznie ci wyszły tawułki w paincie.

Dzięki ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozczapierzone to trawy ozdobne dla rozluźnienia kompozycji.

lawendy można dać niżej, perowskię wyżej.

Trzeba dobrać parowskie takiej wysokości, by wyrastała ponad kosówki, czyli tak z 50-60 cm wysoką.

Zamiennie szałwia, przetacznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...