Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam pytanie:

Został mi jeden bok działki do odcięcia się od betonowego płotu- koszmarku sąsiada. Ziemia bardzo lekka, przepuszczalna, 30 cm poniżej, piasek, czasem piasek z domieszką gliny.

I teraz mój pomysł: szpaler jałowca Stricta, aby zasłonić ten płot i żeby był tłem dla innych roślinek

lub antypka ( tylko nie wiem czy ona dobrze zagęszcza się i jak wygląda zimą)

Z jednej strony nie przepadam za iglakami,a z drugiej doceniam to że z okien będę miał zieleń przez cały rok.

Co doradzisz Elfir-ku kochany?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak będziesz miał nawadnianie (lub pamiętał o podlewaniu) to możesz posadzić nawet bluszcz na ten płot. Także w pełnym słońcu - chyba, że u ciebie już klimat podgórski?

Problem z jałowcami polega na tym, że nie tolerują zacienienia. Nadają się na żywopłoty, ale takie, przed którymi nie trzeba czegoś sadzić. Chyba, że niezbyt wysokiego.

 

Ile masz tam w ogóle miejsca? Jak szeroką rabatę możesz stworzyć?

 

Tutaj bluszcz u klienta w drugim roku po założeniu ogrodu:

7e4f1e067cbe2e2agen.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płot nie jest wysoki, jakieś 110cm, częściowo ażurowy,ale sąsiad dosyć wścibski.Z miejscem nie ma problemu.

Myślałem o nasadzeniach typu azalie plus kwiaty.

Jest to pas ziemi o długości prawie 22m i szerokości 10m. Na tych 22 metrach mam ten paskudny betonowy płot( do tego jakaś niewysoka szopka, kompostownik sąsiada),a z prawej żywopłot tujowy (sąsiada),a z lewej grabowy(mój). Płot jest południowy ( moja strona północna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uważasz, że taki ciąg będzie nudny?

 

Może w tym kierunku - jakiś fragment z żywopłotem a dalej "lasek" z niewysokich drzew (dereń jadalny, klon tatarski, klon polny "Postelense", brzoza "Gracilis", złotokap) podsadzony naturalistycznie np. irgą lub śnieguliczką. Lasek osłoni cie latem a zimą i tak nie bywasz w dalszej części ogrodu.

A w tle jakiś większy iglak, np. jodła jednobarwna.

 

838f7e435b54aefdgen.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Mam pytanko, chce zastosować syllit 65 wp na kędzierzowatość liści u brzoskwinki, znalazłem dwkowanie ale nie znalazłem czy zabieg trzeba powtarzac, wiem ze pierwszy oprysk jak jeszcze nie ma lisci. I drugie pytanie, czy inne drzewka owocowe tez prysnąc profilaktycznie, oczywiscie z dawkowaniem przeznaczonym dla kazdego gatunku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprysk przy pierwszej odwilży lutowej Miedzianem.

Potem oprysk Sylitem tuż przed pękaniem pąków. Woda do oprysku musi być letnia!

Niestety okres prewencji Syllitu dla pszczół to aż 30 dni. Wiec będą podtrute.

 

Jabłoń - parch, tuż przed pękaniem pąków (Miedzian lub Sylit). Potem zaraz po zakończeniu kwitnienia. Potem w okresie przerzedzania zawiązków.

 

Na wiśniach i czereśniach dopiero po kwitnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zwalczam mszyce ekologicznie. na młodych roślinach rozgniatam ręcznie. A jak więcej to roztwór płynu do mycia naczyń lub szarego mydła.

Podobno dobrze działa też cola.

 

Zapobiegawczo na choroby możesz stosować środki ekologiczne np. wyciąg z grejpfruta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...