Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tam jest problem, że nie ma odmian podanych. Więc nie wiadomo do końca czego się spodziewać.

Nie ma sensu zmieniać mieszanki, bo nowa też nie jest opisana, a z życicą róznie bywa..

Faktycznie Elfir, nie zauważyłam jak wklejałam listę, że nie było podanych odmian :cool:

 

DIANA:

http://agro-land.eu/wp-content/uploads/2015/02/diana1.jpg

 

ATOL:

http://agro-land.eu/wp-content/uploads/2015/02/atol1.jpg

 

Ten sam producent ma jeszcze trawę WEEKEND:

http://agro-land.eu/wp-content/uploads/2015/02/weekend1-300x224.jpg

 

Ale skoro mówisz, aby uważać z życicą, to może ją wyeliminować i wybrać właśnie tą WEEKEND?

 

albo SZMARAGD:

http://agro-land.eu/wp-content/uploads/2015/02/szmaragd1-300x224.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem z trawami jest taki, ze je się ścina więc jakiś miesiąc -półtora nic nie ma.

Sa tez niższe odmiany trzcinników.

A dlaczego chcesz zrezygnowąc z tamaryszka? Nie napisałam, ze to zły pomysł, tylko że trochę pracy wymaga.

 

I trochę lat, żeby urósł i zagęścił koronę w wystarczającym stopniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir

 

Wrzuciłem w wyszukiwarkę, ale wyskakują dziesiątki postów luźno związanych z jodłą kalifornijską.

 

Jakbyś mogła, prostymi słowami, tak dla dyletanta - faceta:

1. gdzie kupić?

2. jakie sadzonki (wielkość)?

3. skąd (jakieś sprawdzone miejsca)?

4. kiedy kupić?

5. kiedy sadzić?

6. jak sadzić i jak potem dbać?

 

Chodzi mi o powstanie rodzaju żywopłotu od strony niespecjalnie atrakcyjnej zabudowy i sąsiedztwa. Wiem tylko, że szybko rośnie, a wizualnie bardzo mi się podoba.

 

Pomożesz? :confused::)

 

99960_shrek_3_kot.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Najlepiej w szkółce

2. Wielkość - na takie, jakie cię stać.

3. Znam oferty szkółek pod Poznaniem. - np. Byczkowscy mają 2-4 metrowe egzemplarze

4. kopane z gruntu od połowy września do połowy października albo w marcu/na początku kwitnia, w doniczkach - nie ma znaczenia

5. od razu po zakupie

6. sadzić najlepiej zielonym do góry :)

Pamiętaj, że ta jodła nie lubi gleb mokrych i kwaśnych. Świetnie będzie rosła na glebach mineralnych, przepuszczalnych, czyli żadnej ziemi do iglaków, torfu itp. wynalazków. Na ciężkiej glinie może sobie nie poradzić z zalewaniem korzeni. Poziom wód gruntowych musi być nisko.

Dbać - po posadzeniu podlewać w upały, potem samo rośnie. Co najwyżej sypnąć saletrę wapniową wiosną pod starsze egzemplarze.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir mam jeszcze kilka pytań:

 

- Hortensja bukietowa 'Vanille-Fraise' vs 'Pinky Winky' - która z nich ma sztywniejsze pędy i nie będzie się pokładać? Oczywiście zakładając regularne przycinanie wiosną.

 

Moja rabata leśna pod sosnami:

- Kokoryczka - w jakiej odległości od siebie najlepiej sadzić sadzonki?

- Epimedium - j.w.

- Hosty - jakie wybrać, aby miały białe kwiatki i liście normalnego rozmiaru (nie gigantyczne)?

 

Chciałabym osiągnąć taki efekt:

 

http://2.bp.blogspot.com/-69xp9QyJyyk/VVhcOdgSfFI/AAAAAAAABOY/U8feXB8n6dg/s1600/P1010521.JPG

 

P1010523.JPG

 

Funkia 'White Feather' - co o niej sądzisz i czy będzie pasowała do takiej rabaty pod sosnami?

 

42b4f8c707ba76f65a2e7e9f5cad1306.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, jeśli nie bardzo ci się spieszy, w sobotę będę widziała się ze znajomym, który ma jakiś kontakt do szkółki specjalizującej się w paprociach i wysyłającej je.

 

Nie spieszy, tym bardziej, że i tak nie mam żadnych alternatyw.

ta szkółka ma tyle fajnego dobra w atrakcyjnych cenach, że bym tam pół samochodu zapakowała :D

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna ta paproć!

 

Piękna i mało wymagająca.

Podobnie piękna i mało wymagająca jest paprotka pospolita (Polypodium vulgare) - nasz rodzimy gatunek, ale w odmianie np. "Elegantissima" czy "Trichomanoides Backhouse"

Polypodium%2Bvulgare%2B%2527Trichomanoides%2BBackhouse%2527.JPG

Oczywiście w Polsce niedostępne. Trzeba ściągać z Wlk Brytanii.

 

 

1. Hortensja - zobacz odmianę Fraise Melba. Vanilia ma pokładające się pędy, a Pinky Winki nie ma tego subtelnego różu.

 

2. Kokoryczka 7-12 m2, epimedium ok. 12 szt/m2. Można mniej i poczekać kilka lat aż się rozrosną.

Hosty - polecam odmiany pochodzące od funkii babkolistnej (H.plantaginea) - mają duże kwiaty, które silnie pachną! Np. Venus, Aphrodite, Guacamole, Summer Fragrance, Fragrant Bouquet

 

3. Ta funkia traci ten biały kolor latem. Tylko młode liście sa białe.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie piękna i mało wymagająca jest paprotka pospolita (Polypodium vulgare) - nasz rodzimy gatunek, ale w odmianie np. "Elegantissima" czy "Trichomanoides Backhouse"

Oczywiście w Polsce niedostępne. Trzeba ściągać z Wlk Brytanii.

 

1. Hortensja - zobacz odmianę Fraise Melba. Vanilia ma pokładające się pędy, a Pinky Winki nie ma tego subtelnego różu.

 

2. Kokoryczka 7-12 m2, epimedium ok. 12 szt/m2. Można mniej i poczekać kilka lat aż się rozrosną.

Hosty - polecam odmiany pochodzące od funkii babkolistnej (H.plantaginea) - mają duże kwiaty, które silnie pachną! Np. Venus, Aphrodite, Guacamole, Summer Fragrance, Fragrant Bouquet

 

3. Ta funkia traci ten biały kolor latem. Tylko młode liście sa białe.

 

Elfir, piękne te paprotki!! Szkoda, ze tak ciężko z dostępnością :(

 

Hortensja Fraise Melba - genialna, teraz muszę tylko znaleźć dwa egzemplarze :) Nie widziałam tej odmiany w żadnej ze szkółek w Krakowie.

 

Dziękuję za pomoc z roślinami na rabatę leśną. Poszukuję w szkółkach w Krakowie Epimedium 'Niveum' (białe), ale dostępne są tylko pomarańczowe i żółte, a to już chyba nie da takiego efektu... Chyba będę musiała zamówić przez internet (nigdy nie zamawiałam tak roślin i mam jakieś obawy...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, niestety tegoroczna oferta paproci już została sprzedana niejako na pniu. Właściciel od 10 lat hoduje paprocie, które sprowadzał z różnych stron świata. Ma kolekcję ponad 100 gatunków i odmian. Sprzedawał w tym roku po raz pierwszy.

Mój znajomy powiedział, że te paprocie są dostosowane do naszego klimatu. Są egzotyki, odmiany rzadkie, nasze rodzime wymierające i relikty też się trafiają. Facet ofertę dał w lutym, a wysyłać będzie od maja. Ceny są do negocjacji w zależności od okazu bądź ilości sprzedanych roślin. Nie nalicza VAT-u, stąd taniej. Poza tym gość daje pełną gwarancję i wymienia wadliwe okazy na swój koszt.

Postaram się wydusić ze znajomego kontakt do niego.

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adiantum jest z Himalajów, ale podobno w Polsce kompletnie bezproblemowa.

W Poznaniu rośnie w ogrodzie botanicznym na byle jakiej glebie w pełnym słońcu.

 

Paprotka za to gatunek rodzimy, zimozielony, stosunkowo pospolity w niektórych miejscach i szkoda, że w Polsce nie uprawia się jej odmian. W Poznaniu mogę kupić, ale czysty gatunek a chciałam taki koronkowy.

 

Basia - rodzimych paproci dostępnych w szkółkach trochę jest (orlice, paprotniki, nerecznice, wietlice). I takich bardziej pospolitych z innych regionów świata.

Spójrz na te cudo: rodzimy, zimozielony Polystichium setiferum Herrenhausen:

http://sklep.agaflora.pl/wp-content/uploads/2017/01/Polystichum-setiferum-divisilobum-Herrenhausen.jpg

 

Ale sporo paproci wymaga gleb obojętnych czy lekko zasadowych a ja je chcę okrywowe miniatury pod różaneczniki. Tam jeszcze nie ma cienia, więc wietlice odpadają. A Adiantum i paprotka rosną w półcieniu.

 

Pestka - ta szkółka zielone progi jest właśnie z Serocka i mają adiantum :D

Ale nie widzę opcji wysyłkowej.

EDIT. Wysyłają przez pośrednika, który dolicza 50 % do ceny hurtowej. Chciałam zamówić więcej roślin, ale to zrobi się za droga impreza.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...