Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

wracajac do naszej wczorajszej rozmowy o rh, to jednak jest z nimi problem. dzis wylamywalam kwiatostany i na 2 rodach nowe przyrosty pokryte sa jakby brązowym nalotem, gdzies wyczytalam ze to szara plesn. to mozliwe, mezaty ostatnio sporo podlewal i sie nie szczpyal by lac do ziemi tylko wlaczyl spryskiwacze i lal. do tego wysokie temperatury i bum. rodki chore. czym to leczyc?

 

Szara pleśń nie jest brązowa. Jest ewidentnie szara.

A to czasem nie jest brązowy kutner?

http://www.rhododendron.pl/media/cache/front/uploads/event/559554769a447.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAR, jak to wygląda? ....spore brązowo-szare plamy na młodych liściach, które szybko się rozprzestrzeniają. Następnie pojawia się na nich szary nalot. Jeśli to szara pleśń, to opryskaj krzewy i sąsiednie zarówno z wierzchu liści jak i od spodu – Teldor, Rovral Aqua flo, Amistar, Sumilex 50 WP, Topsin M 70 WP, Bravo 500 S.C. Dodaj Ludwika, żeby lepiej przylegał oprysk do liści.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze jedno. zauwazyłam na spodniej stronie lisci brzozy srebrne kuleczki, wygladajace jak kulki rteci, jak oderwalam liscia to sie odkleily jak koraliki. i nie byly to kropelki wody. co to moglo byc? jakies robale czy mam dziwna brzoze. malusie byly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze jedno. zauwazyłam na spodniej stronie lisci brzozy srebrne kuleczki, wygladajace jak kulki rteci, jak oderwalam liscia to sie odkleily jak koraliki. i nie byly to kropelki wody. co to moglo byc? jakies robale czy mam dziwna brzoze. malusie byly

 

Może coś nakłuło listki i to skrystalizowany sok, który wypłynął?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocy po raz kolejny.

NIe mogę wstawiać zdjęć więc muszę wszystko opisać. będzie trudno.

Mooje piękne berberysy Orange Rocket, wsadzane na początku maja, pięknie rosły jeszcze do zeszłego tygodnia. Wczoraj zobaczyłam, że częśc gałązek na każdym krzaczku jest uschniętych. Od góry listki są suche i brązowe albo na całej gałązce albo do połowy, tak 30% każdej rośliny. Przez ostatni tydzień padało, więc faktycznie nie siedziałam w ogrodzie i nie widziałam kiedy się to zaczęło, ale na pewno tydzień temu były zdrowe. Nie widzę żadnej pajęczyny.

tawuły - kwiaty usychają, z listkmi jest wszystko ok. są zielone i rosną, choć jeden był zwinięty a w środku wyglądało to tak jakby był pajęczy kokon a w środku mszyce czarne, albo mrówki. Był tam też pająk brązowy w jakieś kropki ok. 1,5cm wielkości. Więc nie wiem czy to przędziorki. Ale wracając do kwiatów, to niektóre rozkwitły w całości, ale w innych część kwiatostanu rozkwitła a część uschła jeszcze przed rozwinięciem.

lawendy - rozwinięte kwiaty zaczęły usychać. Czy to już pora? wydaje mi się, że za wcześnie.

A może to wszystko to przędziorek? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Pestko, to nie to. W największą suszę wyglądały pięknie (codziennie podlewałam), a od tygodnia w zasadzie słońca nie ma i leje.

Poza tym na jednym krzewie jest załóżmy 12 gałązek, a 3 są uschnięte na wiór w całości lub w do połowy wysokości.

Kurcze, że też tych zdjęć nie mogę dodać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być choroba grzybowa zwana zamieraniem pędów, albo werticilloza. Wtedy na przekroju pędów będzie widoczne zbrunatnienie drewna. Trzeba sprawdzić nacinając pęd. Oprysk krzewów po cięciu oraz po zauważeniu objawów. Opryskiwać rośliny dwukrotnie co 10 dni stosując: Baycor, Rovral, Sarfun 500 SC, Topsin. zmieniać środki. Na werticillozę Topsin i Sarfun.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...