Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Skończylismy brukowanie podjazdów i ścieżek i z powodu różnicy poziomów wyszły nam przed domem podniesione rabaty otoczone betonową palisadą. Rabaty są na wysokości ok.40 cm względem podjazdu. Poradzono nam, aby przed nasypaniem ziemi ścianki od wewnątrz rabaty obłożyć folią, żeby w czasie deszczu nie wyciekała brudna woda z pomiędzy szczelin palisadowych na zewnątrz,

Pytanie : jaka to ma być folia ? Czy zwykła, czarna, szczelna czy coś w rodzaju włókniny jaką się kładzie pod nasadzenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończylismy brukowanie podjazdów i ścieżek i z powodu różnicy poziomów wyszły nam przed domem podniesione rabaty otoczone betonową palisadą. Rabaty są na wysokości ok.40 cm względem podjazdu. Poradzono nam, aby przed nasypaniem ziemi ścianki od wewnątrz rabaty obłożyć folią, żeby w czasie deszczu nie wyciekała brudna woda z pomiędzy szczelin palisadowych na zewnątrz,

Pytanie : jaka to ma być folia ? Czy zwykła, czarna, szczelna czy coś w rodzaju włókniny jaką się kładzie pod nasadzenia ?

 

trochę przesada z tą folią.

Jak masz faktycznie duże szczeliny to agrowłóknina wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończylismy brukowanie podjazdów i ścieżek i z powodu różnicy poziomów wyszły nam przed domem podniesione rabaty otoczone betonową palisadą. Rabaty są na wysokości ok.40 cm względem podjazdu. Poradzono nam, aby przed nasypaniem ziemi ścianki od wewnątrz rabaty obłożyć folią, żeby w czasie deszczu nie wyciekała brudna woda z pomiędzy szczelin palisadowych na zewnątrz,

Pytanie : jaka to ma być folia ? Czy zwykła, czarna, szczelna czy coś w rodzaju włókniny jaką się kładzie pod nasadzenia ?

 

ja mam na tarasie wydzieloną rabatę, taras z płyt betonowych wysoki na 50 cm, wykończony dookoła palisadami. Nic spomiędzy palisad nie wycieka ani nie wysypuje się a na razie mam tam warzywniak i bardzo dużo podlewam codziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20180626_172834.jpg

 

to jeszcze się upewnię. na dużej ilości roślin (tawuły, borówki, jaśminowce) znajduję takie kokoniki razem z pajączkiem. W środku są jakieś owady, możne mrówki, nie wiem.

czy to jest ok.? czy pająki sobie po prostu mieszkają na tych liściach? czy to jest oznaka jakiegoś szkodnika i usuwać te kokony/liście? Zasadniczo roślina wygląda ok, ale jest pokryta pajęczyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir czy jesteś w stanie rozpoznać po zdjęciu jaka to trawa? Zapewne miskant ale który?:wiggle:

 

Chciałabym wiedzieć jak wysoki będzie...

 

[ATTACH=CONFIG]415681[/ATTACH]

 

Na tym zdjęciu to wydaje mi sie, że to rozplenica herbstzauber ...

 

[ATTACH=CONFIG]415682[/ATTACH]

 

Pokaż trawki tutaj. Sporo osób się zna bardzo dobrze. Może uda się komuś rozpoznać

https://www.facebook.com/groups/trawyozdobne/?multi_permalinks=2165585557020920&notif_id=1530518778238406&notif_t=group_activity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż trawki tutaj. Sporo osób się zna bardzo dobrze. Może uda się komuś rozpoznać

https://www.facebook.com/groups/trawyozdobne/?multi_permalinks=2165585557020920&notif_id=1530518778238406&notif_t=group_activity

 

O dziękuję na pewno skorzystam. Bardziej zależy mi na rozpoznaniu trawy z pierwszego zdjęcia bo chciałam żeby była dość wysoka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir ogólnie po posadzeniu hortensji Fraise Melba, Miłorzębów Mariken i trawy Hameln zostaje mi jeszcze 90 cm do obsadzenia. I własnie tak pomyslalam o żurawkach, a może z czymś je połączyć jeszcze. Do głowy przychodzi mi jeszcze berberys bagatelle. Może odmiana Żurawki Berry Smoothie o purpurowych liściach bardziej by pasowała. Jeszcze tak sie zastanawiam czy nie posadzić jakiś bylin kwitnących na skraju rabaty:confused:

 

A czy posadzenie żurawek Berry Smoothie a przed nimi Zawciągu nadmorski 'Alba' Armeria maritima (kolor biały) to dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te rośliny mają kompletnie różne wymagania glebowe, wilgotnościowe i w sumie tez dotyczące nasłonecznienia

 

Widzisz bo to zależy z jakich źródeł czerpie sie informacje co do wymagań ;( Co w takim razie mogę jeszcze posadzić przed hortensajmi i trawami ? Mam jeszcze 90 cm do zasadzenia? Karłowe iglaki jakoś do mnie nie przemawiają, ten żylistek Nikko też nie, trzmielina generalnie mogłaby być ale to tak w ostateczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żurawki - gleby wilgotne, próchniczne, stanowisko najlepsze półcieniste

Zawciąg - żwirowe, suche gleby w pełnym słońcu.

Źródło które sugeruje coś innego jest nic nie warte.

 

Może zwęzić rabatę? :D

 

Przed żurawką możesz mieć coś płożącego, jak tojeśc rozesłaną.

Albo między zurawką a trawą niższe jeżówki czy liatry

Albo dwa rzędy hortensji po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz bo to zależy z jakich źródeł czerpie sie informacje co do wymagań ;( Co w takim razie mogę jeszcze posadzić przed hortensajmi i trawami ? Mam jeszcze 90 cm do zasadzenia? Karłowe iglaki jakoś do mnie nie przemawiają, ten żylistek Nikko też nie, trzmielina generalnie mogłaby być ale to tak w ostateczności.

 

Elfir jakiś czas temu przygotowała świetną ściągawkę roślinną – zestawienie roślin, które na jakie gleby. Jest tam też informacja o nasłonecznieniu:

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?198593-Zestawienia-ro%C5%9Blin-w-zale%C5%BCno%C5%9Bci-od-typu-gleby-wilgotno%C5%9Bci-i-odczynu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żurawki - gleby wilgotne, próchniczne, stanowisko najlepsze półcieniste

Zawciąg - żwirowe, suche gleby w pełnym słońcu.

Źródło które sugeruje coś innego jest nic nie warte.

 

Może zwęzić rabatę? :D

 

Przed żurawką możesz mieć coś płożącego, jak tojeśc rozesłaną.

Albo między zurawką a trawą niższe jeżówki czy liatry

Albo dwa rzędy hortensji po prostu.

 

Dziękuję bardzo ;) A powiedz mi jeszcze prosze jaka odmiana bukszpanu jest najlepsza na niziutką obwódkę kończącą rabatę? I co ile należy go sadzić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...