Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

nie. Dolomit to mielona skała węglanowa z domieszką magnezu. Podobnie jest z kredą - to też skała.

Z nawozów mineralnych sztucznych węglanowy jest wapniak.

 

Wapno budowlane jest tlenkowe (palone) lub wodorotlenkowe (gaszone), silnie reagujące, i na lekkich glebach może popalić rośliny, jesli się przedawkuje. Wodorotlenkowe jest żrące. Wapno wodorotlenkowe można ewentualnie dać na ciężkich glebach przed zakładaniem ogrodu, jeśli zależny nam na szybkiej zmianie odczynu.

Przy roślinach tylko węglanowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem budowę domu i teraz przyszedł czas na teren wokół domu. Mam pomysł, aby zrobić sobie mini lasek od strony drogi, żeby się osłonić od sąsiada i drogi. Niedaleko mnie jest pięknie urządzona działka z takim właśnie laskiem. Przy samym ogrodzeniu są świerki (chyba pospolite lub serbskie), a głębiej posadzone są sosny czarne. Zdjęcie poniżej:

lasek.jpg

 

Szukam miejsca gdzie mogę zakupić świerk serbski i sosnę czarną. Znalazłem szkółkę w internecie. Poprosiłem żeby wysłali mi aktualne zdjęcia sadzonek. Proszę o podpowiedź czy te sadzonki są dobre, czy warto zaryzykować. Niestety w pobliżu mojej miejscowości jest tylko jedna szkółka, ale mają mało sadzonek i raczej słabej jakości. Co sądzicie o tych sadzonkach? Zdjęcia poniżej:

Świerk serbski: (wys./szer. sadzonki 50-60 cm, w doniczce 2L)

serbski.jpg

 

Sosna czarna:(wys./szer. sadzonki 55-65 cm, w doniczce 2L.)

czarna.jpg

 

Świerk srebrny: (wys./szer. sadzonki 60 cm, w doniczce 2l.)

srebrny.jpg

 

Sadzonki rosły w doniczkach (nie były przesadzane ani rwane z gruntu do doniczek na potrzeby sprzedaży). Warto zamówić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

srebrnego nie kupuj - problemy z przędziorkami. lepiej jodłę jednobarwną.

Sadzonki wyglądają ok.

 

Faktycznie gdzieś wcześniej czytałem, że świerk srebrny często ma problemy z przędziorkami. Żeby osiągnąć taki efekt jak ten zagajnik na zdjęciu to muszę najpierw położyć agrowłókninę, posadzić drzewka, a dopiero potem żwirem posypać? Co będzie lepsze: żwir cz kora? Żwir większy jak do drenażu czy mniejszy jak do mieszanki betonowej? Co ile posadzić świerki i sosnę? 1m to będzie chyba za mało, wiec myślę, że 1,5m -2m.

Edytowane przez drza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie osobiście to się nie podoba, więc trudno mi radzić.

 

idea zagajnika tak, ale nie w takiej formie.

 

Pestka - są gęsto, ale z drugiej strony w lasach też się gęsto sadzi a potem przerzedza.

Świerk - jak to miałby być szpaler/żywopłot to sadzi sie gęsto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie osobiście to się nie podoba, więc trudno mi radzić.

 

idea zagajnika tak, ale nie w takiej formie.

 

Pestka - są gęsto, ale z drugiej strony w lasach też się gęsto sadzi a potem przerzedza.

Świerk - jak to miałby być szpaler/żywopłot to sadzi sie gęsto.

 

Te drzewka są sadzone mniej więcej co metr. Faktycznie chyba za gęsto. Wszelkie propozycje zmiany mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się też nie podoba, bo jeśli to ma być lasek, to skąd ten żwir?

 

Lasek, to dziki ogród. Są w nim drzewa, krzewy i rośliny podszycia leśnego. Te ostatnie można we własnym ogrodzie zastąpić bylinami, trawami ozdobnymi. W ten sposób utworzy się naturalistyczną przestrzeń. Ładną i na dodatek z czasem pozwalającą na puszczenie jej niemal samopas.

Żwir nie dosyć, że tworzący sprzeczność z pojęciem lasu, to dużo dodatkowej pracy w ogrodzie. Sosny np. co trzy lata zrzucają stare igły. Zasypią ten żwir. Żeby usunać igły trzeba by się strasznie namordować.

Agrowłóknina pod żwirem (i w ogóle w ogrodzie) nie jest dobrym pomysłem. Żeby nie rosły chwasty trzeba żwir przegrabiać, a to oznacza, że poszarpie się włókninę i będzie to paskudnie wyglądało. Drugi powód na nie dla agrowłókniny był wiele razy tu omawiany. Po prostu ona szkodzi roślinom.

 

Sosny posadziłabym w odległości co najmniej 3-4 metrów jedną od drugiej. Nawet dużo więcej, bo niezbyt podobają mi się lasy wyłącnie iglaste. Dodałabym coś liściastego. Z drzew może buki dla ich jesiennego koloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku lat w części ogrodu mojego znajomego powstaje leśny zakątek. Pierwsze drzewa posadzono 12 lat temu. Teraz przyszła kolej na dosadzenie klejnych oraz krzewów i urozmaicenie najniższego piętra. Zdjęcia są z 2 czerwca tego roku.

 

2018_06-02czerwiec_u STASZKA-P1010050w.jpg

2018_06-02czerwiec_u STASZKA-P1010058w.jpg

2018_06-02czerwiec_u STASZKA-P1010059w.jpg

2018_06-02czerwiec_u STASZKA-P1010061w.jpg

2018_06-02czerwiec_u STASZKA-P1010057w.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Świerk serbski: (wys./szer. sadzonki 50-60 cm, w doniczce 2L)

[ATTACH=CONFIG]415838[/ATTACH]

 

Jestem na etapie szukania swierków serbskich, to jest najlepszy gatunek swierka, stosunkowo malo podatny na choroby, rosnie wąsko, nie ogołaca sie od dolu. Sadzonka na Twoim zdjeciu wyglada licho, długo potrwa zanim fajnie sie zagęści. Radziłabym wybierać coś w tym stylu1bc6c0274a029e066237074e4d98.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie szukania swierków serbskich, to jest najlepszy gatunek swierka, stosunkowo malo podatny na choroby, rosnie wąsko, nie ogołaca sie od dolu. Sadzonka na Twoim zdjeciu wyglada licho, długo potrwa zanim fajnie sie zagęści. Radziłabym wybierać coś w tym stylu[ATTACH=CONFIG]415888[/ATTACH]

 

Faktycznie te świerki wyglądają super w porównaniu z tymi co wrzuciłem. Na pewno są to już bardziej rozwinięte drzewka i pewnie więcej kosztują, ale warto takie kupić. Masz może namiary na szkółkę gdzie można kupić takie ładne świerki serbskie? Może być na priv, jeśli nie chcesz wrzucać na forum:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie osobiście to się nie podoba, więc trudno mi radzić.

 

idea zagajnika tak, ale nie w takiej formie.

 

Pestka - są gęsto, ale z drugiej strony w lasach też się gęsto sadzi a potem przerzedza.

Świerk - jak to miałby być szpaler/żywopłot to sadzi sie gęsto.

 

Poniżej wrzucam zdjęcia miejsca gdzie taki zagajnik planuję. Widać tam przestrzeń między domem a sznurkiem rozciągniętym od skrzynki prądowej do góry. Posadziłem tam wcześniej tuje szmaragd. Trzeba będzie je przesadzić chyba. Zanim zacznę sadzić drzewka to muszę wszystko przekopać i położyć agrowłokninę czarną, tak aby ta cała trawa i chwasty więcej nie wyrosły i żebym nie musiał kosić między drzewami.Pestka napisał, że agrowłóknina to nie jest dobry pomysł, ale nie wiem jak inaczej można się pozbyć wychodzących chwastów i trawy. Zamiast żwiru mogę sypnąć korę na agrowłokninę i będzie wyglądać lepiej. Jest też kawałek skarpy, który chcę obsadzić roślinami takimi jak: jałowiec, tuja kulista, berberys, tawuła, wszystko w różnych kolorach.

 

miejsce1.jpg

 

miejsce2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drza, skoś to co tam rośnie i rozłóż na całym terenie czarną folię budowlaną (przyłóż ją kamieniami, żeby wiatr nie podwiewał). Teraz, jak najszybciej! Niech leży całe lato. Słońce ugotuje chwasty. Nawet do kilkunastu cm wgłąb gleby uszkodzi korzenie. Jesienią ściągnij folię. Przekop i dopiero sadź.

Żeby chwasty nie zarastały lepiej pod drzewkami posadzić rośliny zadarniające. Agrowłóknina to naprawdę nie jest dobry pomysł. Lepiej skombinować kartony bez nadruków, albo gazety (gazety grubiej). Rozłożyć je, lekko zwilżyć i na na nie sypać korę (5-10 cm grubo). Na 2-3 lata wystarczy. Chwasty nie będą rosły. To bardzo powszechnie stosowany angielski sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drza, skoś to co tam rośnie i rozłóż na całym terenie czarną folię budowlaną (przyłóż ją kamieniami, żeby wiatr nie podwiewał). Teraz, jak najszybciej! Niech leży całe lato. Słońce ugotuje chwasty. Nawet do kilkunastu cm wgłąb gleby uszkodzi korzenie. Jesienią ściągnij folię. Przekop i dopiero sadź.

Żeby chwasty nie zarastały lepiej pod drzewkami posadzić rośliny zadarniające. Agrowłóknina to naprawdę nie jest dobry pomysł. Lepiej skombinować kartony bez nadruków, albo gazety (gazety grubiej). Rozłożyć je, lekko zwilżyć i na na nie sypać korę (5-10 cm grubo). Na 2-3 lata wystarczy. Chwasty nie będą rosły. To bardzo powszechnie stosowany angielski sposób.

 

Dzięki za wszystkie rady, zrobię tak jak piszesz. Dam sobie spokój z agrowłóknina i zobaczę czy uda się załatwić kartony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie te świerki wyglądają super w porównaniu z tymi co wrzuciłem. Na pewno są to już bardziej rozwinięte drzewka i pewnie więcej kosztują, ale warto takie kupić. Masz może namiary na szkółkę gdzie można kupić takie ładne świerki serbskie? Może być na priv, jeśli nie chcesz wrzucać na forumimages/smilies/smile-2.gif

To była aukcja na all i one kosztowaly o ile dobrze pamietam 25 zł

Ja stacjonarnie widziałam takie, po 20 zł, około 110 cm. Niestety nie wiem czy wysyłają .

Dane podam na priv

20180612_172934.jpg

20180612_172958.jpg

Edytowane przez Magdalena74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...