Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Drza, kiedyś już te fotki tu wklejałam :)

 

[ATTACH=CONFIG]415937[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]415939[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]415938[/ATTACH]

 

Ciekawe rozwiązanie i tanie w realizacji. Mam dużo kartonów niepotrzebnych, a jak będzie mało to dołożę gazet. Na to wszystko sypnę korę i powinno być ok:)

Edytowane przez drza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile jest tam metrów miedzy ogrodzeniem a domem?

 

Tam jest ok 6-7m między domem a ogrodzeniem. Przy samym domu jeszcze będzie kostka o szerokości ok 1-1,5m, a tam gdzie skarpa planuję posadzić: jałowiec tawułę, tuję kulistą i berberys. Tak się teraz zastanawiam czy faktycznie mi ten zagajnik potrzebny, czy tylko posadzić świerk srebrny w dwóch rzędach na zakładkę przy ogrodzeniu w odległości ok 1,5 m od siebie. Uparłem się na świerk serbski bo szybko rośnie, rzadko choruje i ładnie wygląda. To musi być wysokie drzewo bo droga od której chcę się odgrodzić jest kilka metrów powyżej poziomu mojego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy 5 m efektywnej przestrzeni to ciężko zrobić coś co będzie wyglądało jak zagajnik. Bo to jest średnica 15- letniej sosny.

Lepiej pojedynczy ciąg gęsto świerków serbskich i jakiś większy bezobsługowy krzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę osłonic się od sąsiadów. Dolne piętro stanowił już szpaler tuj. Przed tujami chce posadzić szpaler drzew tworzących koronę na wysokości 3-6 metrów. Popularny klon kulisty chyba nie osiągnie takiej wysokości? Jakie są ciekawe aczkolwiek łatwe w uprawie i formowaniu gatunki nadające się na szpalery?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę :)

w projekcie przy ogrodzeniu frontowym miałam zaplanowane pęcherznice, a przy fragmencie (10mb) ogrodzenia bocznego sosny watereri. Zależało mi jednak na dosyć szybkim zarośnięciu części ogrodzenia bocznego - od podjazdu sąsiada więc postanowiłam zamienić te rośliny miejscami. Pęcherznice już rosną z boku, a teraz chcę obsadzić front.

i teraz tak - boję się sosen ;) mam 8 kosodrzewin, które ciągle chorują, najpierw osutka, teraz osnuja sadzonkowa (chyba...), ciągle czymś pryskam, a one i tak brązowieją i łysieją. Rośliny wolnorosnące staram się kupować większe i sosny watereri są w szkółce w wysokości ok. 100cm , ale kosztuję 140 zł. Także jezeli wydam kilkaset złotych a one zaczną chorować to mnie mąż wyeksmituje :)

Dlatego proszę o poradę, co niewysokiego wolnorosnącego można tam posadzić? może świerki? tylko jakie. Myślę, sobie też tak, że ogrodzenia mam ładne ;) podmurówka ma ok 70cm wysokości, wyżej przęsło metalowe i nie zależy mi na tym, aby ogrodzenie zarosło do wysokości 2m. Może być tylko do ok. 1m . Może więc np. posadzić jakieś drzewa z koroną na ok. 1,8cm, i coś pod drzewami właśnie do wysokości 1m. Tylko co? może być zielone, może kwitnące, byle nie chorowało za często :) Może przyjdzie Wam coś do głowy? będę wdzięczna :wiggle:

ogrodzenie jest od wschodu, ale jak obserwuję teraz słońce, to cień pojawia się dopiero po 17tej, będzie tam nawodnienie.

EDIT: zapomniałam dodać, że w samym rogu działki pomiędzy frontem a bokiem (pęrzechnice), będzie Cyprysik nutkajski :)

Edytowane przez mania_ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę osłonic się od sąsiadów. Dolne piętro stanowił już szpaler tuj. Przed tujami chce posadzić szpaler drzew tworzących koronę na wysokości 3-6 metrów. Popularny klon kulisty chyba nie osiągnie takiej wysokości? Jakie są ciekawe aczkolwiek łatwe w uprawie i formowaniu gatunki nadające się na szpalery?

 

Graby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir i dziewczyny, mam w swoich zbiorach ogrodowych kilka wiązów jaqueline hillier i przyuwazylam ze maja problem (wsadzone w roznych czesciach ogrodu) zaczynaja usychac od srodka krzewu, kiedy przyjrzalam sie blizej mam wrazenie ze na galazkach i listkach sa bardzo, bardzo male biale strzępki czegoś białego, wyglada to jak strzepniety popiół ale mnie sie wydaje ze to moga byc robale. nie wiem czy to ma znaczenie ale w poblizu kazdego z tych wiazów rosnie tamaryszek. czy mozna je czyms naprawic? szkoda mi, tym bardziej ze 2 sztuki sa juz ladnie rozkrzewione i spore ok. 1 metrowe. sucho, nie maja bo mezaty ostatnio podlewa (ma przykazane by nie lac po lisciach) zdjecie tego białego trudno zrobic, bo to mikroskopijne jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

większość roślin w naszym klimacie ma jakiegoś szkodnika. Problem w tym, że iglaki rosną wolniej i po prostu trudniej i wolniej regenerują straty przez szkodniki (i patogeny) wywołane. Krzew liściasty zrzuci uszkodzone liście i na wiosnę wytworzy nowe, zdrowe.

 

Tar - mączlik? Mączniak? Trudno zgadywać bez zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do obsadzenia rabaty - donice otoczone murkiem oporowym.

 

Duża rabata ma wymiary3,5 x 6 m , a mniejsza w środku : 1,5 x 2,5.

 

Ziemia gliniasta rozluźniona piaskiem, przedtem rosło tam sporo lawendy, pięciorniki, lilaki krzewiaste i kosówki.

Wystawa południowo -zachodnia .

 

Teraz planuję posadzić : kosówki, różaneczniki, wrzosy. A jakie wyższe: klon purpurowy?

 

Chciałabym, żeby docelowo rabata dominowała nad otaczającym ją brukiem i przyciągała wzrok przy wejściu na posesję.

 

Co radzicie?

WP_20180711_004.jpg

plan.jpg

Edytowane przez gahan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie mączlik, maczniak tez raczej nie. ale jak patrze w necie na rozne foty to moze byc przedziorek. niestety u mnie w ogrodzie ostatnio plaga

 

te "strzepki" podobne do tego co na ponizszych zdjeciach:

http://hortinet.pl/wp-content/uploads/2016/06/prz%C4%99dziorek-na-pomidorze.jpg

 

http://2.bp.blogspot.com/-TiDXkg1Ga9o/VKsejI458KI/AAAAAAAAIu8/_ALM1KJn9AU/s1600/przedziorek-15-04_01_2015.jpg

 

tyle ze moje krzaki juz prawie cale uschłe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...