Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jak przewieźć juki i palmy w samochodzie w takie upały jak mamy? (podróż ok. 10 godz.). Pytam bo rok temu przewoziłem dracenę - słońce świeciło przez szybę wprost na roślinę i jej liście uległy poparzeniu. Czy wystarczy jak zabezpoeczę liście przed promieniami? I czy roślinę okryć aby oddychała?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze napój rośliny. Może nie jak przed sadzeniem, ale wilgoć im pomoże. Wycieniuj szyby.

Nie wiem jak tym twoim, ale niektórym roślinom szkodzi mocny wiatr. Bardziej niż słońce. W samochodzie z otwartymi oknami nieźle wieje, dlatego lepiej włączyć klimatyzację, ale nie wychładzać za mocno.

Myślę, że dadzą sobie radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nornica pewnie, ale może też być coś innego równie groźnego dla ogrodu

 

 

Ta nornica łazi pod korą w pasie tuj, podnosi ją, spulchnia ziemię, niestety trudno odkryć konkretny korytarz i zapalić w nim choćby świecę. Na trawnik nie wychodzi, to jedyny korytarz. Na razie nie widzę żeby zaczynały usychać tuje ale musze to coś wykurzyć. Paradoksalnie radzą do tuneli wkładać gałązki żywotnika, a przecież mój szkodnik żyje pod żywotnikami właśnie ... no dzięki za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też to wygląda na nornicę.

Ale nornice potrafią zrobić w ogrodzie armagedon :(

Jak się wpakuje na trawnik, to potrafi go podnieść podobnie jak ziemię pod thujami.

Ja walczyłam strasznie długo z nornicami u siebie, wszelakimi metodami, w końcu na działce pojawiły się dwa porządne koty i to one zrobiły porządek z nimi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1-3 zł za m2 za usługę przygotowania ziemi pod założenie trawnika. To cena usługi na Mazowszu. Firma przyjeżdża z maszyną i robi.

Myślę, nikt takiej maszyny jak glebogryzarka separacyjna nie wynajmie bez obsługi sprzętu. To wymaga umiejętności posługiwania się taką maszyną i umiejętności obsługi traktora, do którego jest podłączana.

Sprawdź oferty na OLX Mazowsze.

W mojej okolicy (koło Piaseczna, 70 km od Żyrardowa) wynajem silnej glebogryzarki (szer. do 60 cm) z napędem to jest 120-150 zł za dobę plus kaucja od 300 zł w górę.

Pomijając koszty i umiejętności posłużenia się, pozostaje ryzyko uszkodzenia sprzętu (np. kamienisty grunt). Mamy małą glebogryzarkę elektryczną. Jest pomocna, ale dopiero po przekopaniu gruntu, do rozdrobnienia, wymieszania ziemi. Wymaga trochę wprawy choć ma tylko szerokość 30 cm :)

 

 

 

Doriko, masz rację co do nasion. Nie ma takiej możliwości, żeby do tego stopnia przesiać ziemię. Mechaniczne usuwanie chwastów i innych roślin jest skuteczne tylko zanim one zawiążą nasiona.

 

odpowiedz dla mojej działki 2000m2

 

" cena za Mulczowanie takiej powierzchni to 2700 plus dojazd "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co, zamawiasz? Bardzo mnie efekt ciekawi. Bo jak czytałeś mam przypuszczenia oparte na moich doświadczeniach i porównaniu z tym co zobaczyłam w necie, ale zdanie osoby, która sprawdzi osobiście jest ważne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, kilka stron wcześniej, doradzała mi jak urządzić przedogródek, ale z powodu upałów zwlekałam z zakupami i sadzeniem.

 

I oto niespodziewanie zostałam obdarowana roślinkami,

 

Czy dałoby się z tego zestawu coś wykorzystać do przedogródka ( i oczywiście dokupić co trzeba )?

 

Wystawa: południe - zachód, gleba lekko gliniasta rozluźniona piaskiem.

Ogród na wsi, przy tradycyjnym domu.

Rabaty są wyniesione, z murkami oporowymi, ta mniejsza "stoi" wyżej od reszty.

 

Spisałam z karteczek nazwy:

 

Lawenda wąskolistna

Perowskia

Jałowiec płożący

Kostrzewa "Elijah Blue"

Sosna gęstokwiatowa "Low Glow"

Azalia Japonica "Adonis"

Berberys Green Carpet ( zielony i żółty)

Hortensja bukietowa "Jane"

Tawułka "Chocolade Shogun"

Lilak na pniu "Palibin"

Klon Palmowy " Bloodgood"

Rododendron " Ponticum Variegatum"

Rododendron - duża sadzonka, liście zielone , ale bez nazwy :(

Lilak "meyera"

 

Niewykorzystane muszę gdzieś na tymczasowo zadołować, aż znajdą swoje miejsce w ogrodzie.

 

Poradzi ktoś?

przedogródek jpg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, na razie nie ;) mam do wycięcia około 50 drzew najpierw naq ktore musze miec zgode ..... dokupuje 1400m2 obok i tam tez kolejne 20 drzew ... jak to wszystko ogarne (Wytne) to wtedy pomysle ;) ale to mi zajmie conajmniej półroku ...

 

Oj..... Wycinasz jak leci, czy też masz już plan zagospodarowania terenu, tzn. gdzie budujesz, jaki ogród. Pytam, bo prawie po sąsiedzku na dwóch ładnych działkach w zeszłym roku wycięto/wykarczowano wszystko do gołej ziemi. Poszły pod topór piękne drzewa. Teraz zostało chwastowisko. Można było poprosić ogrodnika-projektanta o pomoc w zdecydowaniu co zostawić z korzyścią dla urody przyszłego ogrodu.

Ja kupowałam gołe pole i długo czekałam na dojrzały ogród.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mam działkę "golusieńką" , teraz człowiek biega za drzewkami szybkorosnącymi, żeby choć odrobinę cienia mieć i móc usiąść na tarasie czy w ogrodzie.

Ale przede wszystkim ogród z drzewami - to już ogród "prawie gotowy" ! Pestka ma rację, popytaj ogrodnika i usuń tylko to, co naprawdę musisz. Drzewa na działce to skarb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie wszystkie drzewa są skarbami. Taka np. robinia akacjowata (grochodrzew), której pełno jest w naszych lasach, jest jak chwast. Poza tym dużo zależy od wielkości ogrodu.

 

Gahan, podziel tę listę roślin pod względem wymagań. Od razu sporo się wyjaśni co z czym sadzić. Opisz sobie do jakich wielkości dorastają.. Tu mogą mieć duże znaczenie odmiany. Rhododendrony są generalnie dużymi krzewami, ale dość wolno rosną. Są jednak i takie, które nie urosną większe niż 50 cm wysokości. Poza tym są kwaśnolubne.

Dobrze jest tworzyć rabaty z roślinami o takich samych lub zbliżonych wymaganiach szczególnie gdy chodzi o glebę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...