Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Oj..... Wycinasz jak leci, czy też masz już plan zagospodarowania terenu, tzn. gdzie budujesz, jaki ogród. Pytam, bo prawie po sąsiedzku na dwóch ładnych działkach w zeszłym roku wycięto/wykarczowano wszystko do gołej ziemi. Poszły pod topór piękne drzewa. Teraz zostało chwastowisko. Można było poprosić ogrodnika-projektanta o pomoc w zdecydowaniu co zostawić z korzyścią dla urody przyszłego ogrodu.

Ja kupowałam gołe pole i długo czekałam na dojrzały ogród.

 

planuje wyciąć większość zostawić wzdłuż granicy parę sztuk i kilka na podwórku, a na wiosnę posadzić kilka iglastych drzewek, wole po prostu iglaste ;) niż brzozy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolisz iglaste czy boisz się grabienia liści?

Iglaste ładne puki małe potem jak wielkie porosną to już urok tracą moim zdaniem. Ale każdy lubi co innego. Też mam gołą działkę i patrzę na te moje patyki, między innymi brzozy aż podrosną bo patelnia koszmarna a i ogród jakiś taki płaski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to wygląda tak

 

Wycinaj rozsądnie :) Popatrz co można szybko osiągnąć w ogrodzie mając duże drzewa liściaste. Brzozy jesienią cudownie się złocą. Kto wie czy nie piękniejsze jescze są buki.

 

Ogród w Bonn projektu Pieta Oudolfa

Piet Oudolf-Bonn Garden-02(fot.Jürgen Becker).jpg

 

Ogród zaprojektowany przez Jonathana Aldersona

Jonathan Alderson-Sustainable House-03.jpg

 

Ogród pod brzozami

Betula.jpg

 

Ogród naszego znajomego w sąsiedniej wsi, wrześniowe zdjęcie

2012-15wrzesien_u_Staszka-IMG_2728.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B proszę o radę/pomysły gdzie posadzić Klon palmowy Acer palmatum ‘Garnet’? Prezent, niby mały, ale piszą, że H 3 m, S 5 m -obecnie maleństwo ma 0.5/05m i nie jakoś nie wyobrażam sobie go nigdzie :)

 

Poczytaj http://www.e-katalogroslin.pl/plants/180,klon-palmowy-garnet_acer-palmatum-garnet

 

Ja 3 razy próbowałam klona palmowego zaprowadzić w ogrodzi i 3 razy po 3 latach przemarzał do cna :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki pestka56! No to będzie wyzwanie, ustalilismy, że na brzegu skarpy w rogu domu :)

Pytanie nast. - drzewka (większość iglaki) wśród trawnika czy wydzielić ściółkowanie i roślinki przed? Sprzedawczyni zasugerowała nam wydzielenie od jednaj strony pasa na 3-4m -objęłoby to istniejącą wierzbę płaczącą oraz dekiel szamba....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej pokaż plan ogrodu z zaznaczonym domem, istniejącymi roślinami i północą.

 

Generalnie tylko od ciebie zależy czy chcesz latać z kosiarką wokół roślin. Ja wolę mieć wydzielone rabaty z posadzonymi zadarniaczami lub ściółkowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nataly, sposobem skopiowałam tekst z priva. Forum się kilka dni temu zbiesiłó i nie mogę ani odczytać, ani wysyłać wiadomości. Zgłaszałam i jak na razie nic, ciągle mam białą plamę :( Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ona ma różowe kwiaty :) Jest szlachetna i nie inwazyjna. Inwazyjne są dzikie, które kwitną na biało :)

Posadzona rok temu, na początku słabo rosła, bo chwiała się - podkopana przez kreta. Jakiś czas temu daliśmy jej palik i nawozu - bardzo szybko się odwdzięczyła - mocno przyrosła, co mnie cieszy.

 

I tak BTW - jako laik: posadzone rośliny przetestują się same w ciągu roku. Niektóre nam się spodobają, inne nie, niektóre się przyjmą, inne nie.

 

Ode mnie:

NA PLUS:

- robinia Lace Lady,

- trzcinniki (Overdam, Karl Furster) - bardzo szybki start, bezproblemowe,

- dereń Ivory Halo - bardzo mocne zagęszczenie w ciągu jednego roku - trzeba na wiosnę będzie ciąć,

- wiąz górski Camperdownii - rok temu zżerała go chyba bawełnica - w tym roku - opryski z czosnku i pokrzywy - pięknie przyrósł i ma zdrowe liście,

- no i generalnie większość iglaków - lubię, bo są cały rok i w większości bezproblemowe.

 

W tym roku zaskoczyła mnie sosna himalajska - przyrost przewodnika ok. 40 cm - jak ktoś nie wierzy, zrobię zdjęcie. A w zeszłym roku majowe przyrosty - żadne. Dopiero po maju, puściła krótki nowy przewodnik.

 

NA MINUS:

- turzyca Buchanana i Petriego - 95% się nie przyjęło, a te, które żyją, wyglądają nieciekawie,

- jabłonie - nie umiem sobie poradzić z nimi - mszyce, a teraz okazuje się, że jabłka robaczywe,

- cyprysik Van Pelt's Blue - wszystkie, które mieliśmy, szarzały i w końcu padły.

 

Fajnie w ogóle oglądać jak rośliny przyrastają.

I moje obserwacje - posadzona w danym roku roślina, nie rozrośnie się znacznie w następnym, a dopiero jeszcze w następnym - zapewne dopiero porządnie się ukorzeni.

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adaxis, rozłóżcie jak najszybciej czarną folię budowlaną. Słońce ugotuje wszystko pod nią. Najlepiej na całe lato. Sugerowałabym ściągnięcie folii dopiero tuż przed zagospodarowaniem działki.

Czy jest sens kłaść folię na 1 miesiąc, spinać z ekobodami siać trawę, a za 1 miesiąc zwijać folię i kłaść włókninę podczas sadzenia drzewek i krzewów? Mamy i folię i włókninę ale jak to zrobić najlepiej? -help please :)

Edytowane przez Adaxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie mocno słońce świecić, to przez miesiąc powinno ugotować większość chwastów pod folią.

 

Ja włókniny nie używam. Elfir też jej nie poleca. Lepiej położyć kilka warstw gazet, albo tekturę, lekko zmoczyć i na to sypać korę. Gazety wytłumią dodatkowo to co zostanie z chwastów. Oczywiście po pewnym czasie rozłożą się, ale zadanie spełnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu liczę na Twoją opinię Elfir :)

Na posadzonej rok temu na wiosnę magnolii zrobiło się coś takiego:

IMG_1527.jpg

I większe zdjęcie:

IMG_1531.jpg

 

Zniechęcona tegoroczną walką z czerwcami pomyślałam "o nie, znowu coś się zakamuflowało pod skorupką" :mad:

Oderwałam jedno "coś" i ku mojemu zdumieniu w środku było coś w rodzaju niedojrzałego nasiona.

 

Magnolia jest w tym cała, a ja nie wiem co z tym fantem zrobić.

Pomocy... :)

Edycja: Pierwotnie myślałam że to szyszki, ale wszystkie obejrzane przeze mnie na zdjęciach szyszki są kształtne, smukłe i nie posiadają tych wypukłych, czerwonawych elementów.

Edytowane przez Kamila.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to galasy

 

Nie Pestko :no:

Właśnie zerwałam jeden i zrobiłam zdjęcia (wrzucę wieczorem).

Po otwarciu „skorupki” jest... nasiono.

Czasami dwa.

Przeszukałam cały internet wzdłuż i wszerz i czegoś takiego jeszcze nie widziałam.

Przy tej ilości nasion martwię się, żeby magnolii wystarczyło sił na zimę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...