Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Oki, raz jeszczę dziękuję.

 

Katalpy są bardzo wrażliwe na werticillium (dlatego je odradzam), ale często przyczyną słabego wzrostu takich roślin szczepionych są problemy ze szczepieniem. czasem pień ma zbyt małą przepustowość wody w stosunku do wielkości korony. Albo następuje jakieś korkowacenie w obrębie szczepienia przez co zatyka się miejsce przewodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prośba o poradę.

Po dłuższej nieobecności w domu dopiero teraz zauważyłem coś takiego na jednym z moich klonów(niestety nie pamiętam nawy gatunku).Tzw.kula.

Są to pionowe pęknięcia,długie na kilkanaście centymetrów i głębokie na kilka,kilkanaście milimetrów.Wygłąda jakby coś wcześniej sączyło się z tych pęknięć-białawo-zielonkawy osad.Jest tych pęknięć ok.trzy i występują tylko na tym jednym drzewku.

Co to mogłoby być i co z tym ewentualnie można zrobić?

Liście na tym egzemplarzu wyglądają na zdrowe.Choć samo drzewko jakby trochę marniejsze/mniejsze od pozostałych.

Owinąłem je taśmą dwustronną ponieważ chodziły po nim mrówki-nie wiem czy to wogóle potrzebne.

Z góry pięknie dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

 

Wygląda na pęknięcie mrozowe. Ale jak pojawiło się dopiero latem, to niestety może być objaw raka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Katalpy są bardzo wrażliwe na werticillium (dlatego je odradzam), ale często przyczyną słabego wzrostu takich roślin szczepionych są problemy ze szczepieniem. czasem pień ma zbyt małą przepustowość wody w stosunku do wielkości korony. Albo następuje jakieś korkowacenie w obrębie szczepienia przez co zatyka się miejsce przewodzenia.

 

Brałem to również pod uwagę, więc po raz pierwszy od dłuższego czasu linia kropelkująca uruchomiana jest co noc, a nie jak to było poprzednio- co drugą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za odpowiedź.Elfir i pestka56

Na forum ogrodowisko.pl też zadałem pytanie,ale jeszcze nie dostałem odpowiedzi.Za to znalazłem na dole str.20 wątku o chorobach klonów (tak mi się wydaje)podobny przypadek.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/799-choroby-klonow-acer?page=20

 

Mazan pisze o stosowaniu maści jodowej(może być Betadin?) i po tygodniu zlać Proponianem wapnia.

Czy to dobre posunięcie i czy nie zaszkodzi bardziej niż pomoże?

Serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję kolejnej porady :) Jakiś czas temu zauważyliśmy na jeżynie rdzawe plamy na liściach, ale zrzuciliśmy to na dosyć suchą pogodę w tym roku. Niestety zauważyłam teraz, że na spodniej części liści widać żółty nalot i dotyczy to prawie całej jeżyny. Dodatkowo na łodygach widać szare plamy. Jeżyna ma kilkanaście lat, owocuje dobrze, w tym roku także. Czytałam gdzieś, że ten nalot to może być rdza wejmutkowo-porzeczkowa, ale czy te plamy na łodygach to także objaw tej rdzy? Jak z tym walczyć?

 

jezyna1.jpg

jezyna2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie słyszałam o tym, by jeżyny chorowały na rdzę wejmutkowo-porzeczkową.

Chorują na swoją własną rdzę, ale wówczas od spodu liści masz rude kuleczki.

 

http://www.doradcajagodowy.pl/wp-content/uploads/2018/05/image001-1.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo mocny kontrast. Nie wiem czy nie będzie męczące przy domu. Przy firmie zwracałoby uwagę.

 

Te nasadzenia byłyby bardziej z boku domu od strony garażu i kotłowni więc nie byłyby praktycznie widoczne od strony wejścia, jedynie trochę z tyłu ogrodu.

Ewentualnie myślałam, żeby może zamiast żółtego berberysa zastosować zielonego Kobold. Gdybym jednak się zdecydowała na tak kontrastowe zestawienie to który z tych berberysów żółtych byłby najlepszy do zestawienia z Admiration?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...