Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeśli chodzi o drzewa i krzewy to zazwyczaj wysyła się małe egzemplarze, ze względu na koszty i logistykę dostawy. Więc może być problem, jesli zależy ci na szybkim efekcie dekoracyjnym.

Ja kupiłam (bodajże futuregardens) dwa gatunki niedostępne w Poznaniu/Kórniku (mydleniec i jabłonka Pom'Zai) i spokojnie rosną. Mam też bambusa z Allegro (sklep Oaza-palmy).

Natomiast w bylinach zmawiałam dwa razy liriope szafirkowe i pomylono raz gatunek (przysłano liriope kłosowe - Allegro) i raz odmianę (zwykły gatunek zamiast Big Blue - szkółka Bergenia).

Więc jeśli zależy nam na bardzo konkretnej odmianie jest ryzyko pomylenia sadzonek.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadowniczy przysyła drzewka 150 cm wysokości zabalotowane. Są dobrej jakości. Mam od nich wiśnie i śliwy.

Jeśli chodzi o byliny zamawiam w Sadowniczym, albo u Godlewskich. Zawsze są spore i starannie zapakowane. Raz na przestrzeni kilkunasty (już!) lat miałam przygodę, że źle zapakowano, ale dostałam drugi transport jako rekompensatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiosna kupiłam półtora metrowy kasztanowiec kwitnący na różowo. Rośnie sobie bez większych problemów. Zauważyłam że jedna gałąź ma trochę inne liście niż reszta drzewka i przy bliższych oględzinach stwierdziłam że ta jedna gałąź odbiła z podkładki poniżej szczepienia i jest to chyba zwykły kasztanowiec. Msc szczepienia jest ok 70cm od ziemi. Czy mam uciąć to co odbija z podkładki? I tak się zaczęłam zastanawiać , skoro pieniek jest z kasztanowca białego to czy ten robal który sieje spustoszenia w kasztanowcach białych może zaatakować również moje drzewko?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 dni temu zasialiśmy Dianę i niepokój bo wiele placków -pół na pół -chociaż zasiane równomiernie i tam gdzie placki widać wiele nasion a w innych miejscach już 6cm. Czekać czy ew. dosiewać? Proszę o radę, pozdrawiam :)

 

Zrób dosiewki po pierwszym koszeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiosna kupiłam półtora metrowy kasztanowiec kwitnący na różowo. Rośnie sobie bez większych problemów. Zauważyłam że jedna gałąź ma trochę inne liście niż reszta drzewka i przy bliższych oględzinach stwierdziłam że ta jedna gałąź odbiła z podkładki poniżej szczepienia i jest to chyba zwykły kasztanowiec. Msc szczepienia jest ok 70cm od ziemi. Czy mam uciąć to co odbija z podkładki? I tak się zaczęłam zastanawiać , skoro pieniek jest z kasztanowca białego to czy ten robal który sieje spustoszenia w kasztanowcach białych może zaatakować również moje drzewko?

 

Oczywiście, że uciąć odrost z podkładki.

Szrotówek je liście. Nic go nie obchodzą pnie.

I czerwonym kasztanowcem nie pogardzi z braku białego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

planuję w ogrodzie niedużą brzozę, biorę pod uwagę odmianę gracilis lub youngii, ale nie wiem na którą się zdecydować. Jakie są zalety a jakie wady obu odmian?

 

Mają zupełnie różne pokroje.

Osobiście nie przepadam za Youngii, wolę "Gracilis", która jest po prostu miniaturą duże brzozy, jej naturalnego pokroju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuja szmaragdowa - jaka? Kurcze jest ich całkiem sporo. Chciałbym zrobić z nich żywopłot, tak mam w projekcie. Myślę nad zakupem sadzonek 120-140cm.

No i gdzie najlepiej kupić bo potrzeby to z 50szt.

 

Nie ma czegoś takiego, jak "tuja szmaragodowa".

Jest gatunek Thuja occidentalis - żywotnik zachodni.

I ona ma odmiany np. "Aurescens", "Smaragd", itd.

 

Chociaż tak naprawdę "Smaragd" to najprawdopodobniej mieszaniec żywotnika zachodniego i żywotnika olbrzymiego - Thuja x plicatoides

 

 

Jeśli pytasz gdzie - w szkółce. Ale osobiście nie znam asortymentu szkółek w twojej okolicy.

Ale miarą dobrej szkółki będzie także prawidłowe oznaczenia i nazwanie tej odmiany.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...