Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Napisz książke, chetnie kupie :)

 

:yes: :yes: :yes:

O tym jakie pułapki czychają na początkujących, przede wszystkim. I o mitach, które pokutują w ogrodnictwie i szkodzą. Takiej książki o ogrodnictwie przynajmniej w polskich wydaniach nie spotkałam.

Masz, Elfir, tu w wątku znakomitą bazę informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest około 10-15-letni okaz "Fassens Black":

31841690_592319631126075_676437480601288704_n.jpg

 

a to ok.40 -letni:

medium_acer_platanoides_faassen_s_black_-.jpg

 

A tu dorosły princeton gold:

570d442796ab7.JPG?v=2&geometry(500)

 

Nie wiem czy chcesz by się stykały koronami i po jakim czasie.

Odległość od żywopłotu - taka, by drzewo nie zacieniało żywotników, bo zrobią się ażurowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad blogiem. Książka miałaby małe szanse na publikację, u nas nie ma na to rynku.

 

Niekoniecznie. Są wydawnictwa, które wydały wiele książek ogrodniczych i nadal je wydają :)

Ale blog może być znakomitym wstępem do napisania książki. Pisz :) Masz tu wiernych czytelników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest około 10-15-letni okaz "Fassens Black":

31841690_592319631126075_676437480601288704_n.jpg

 

a to ok.40 -letni:

medium_acer_platanoides_faassen_s_black_-.jpg

 

A tu dorosły princeton gold:

570d442796ab7.JPG?v=2&geometry(500)

 

Nie wiem czy chcesz by się stykały koronami i po jakim czasie.

Odległość od żywopłotu - taka, by drzewo nie zacieniało żywotników, bo zrobią się ażurowe.

 

Czyli wyrosną na takie giganty pomimo tego, że są to formy szczepione? :confused: To w sumie nie wiem czy je chce ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Dzięki Elfir, bardziej chodziło o optymalny czas, ale rozumiem że spoko :)

 

I 2-ga sprawa -zasialiśmy trawnik już 3tyg temu i b. nirówno rośnie - generalnie ma 5-7cm, a są miejsca chyba bardziej żyzne, gdzie jest już ok 12 cm, stąd zamierzamy zrobić 1-sze koszenie oraz dosiewkę w "plamach".

Wg mnie słabo rośnie bo ziemia słaba (glina!), ale czy teraz przed zimą można delikatnie nawozić, ew. czym? Sąsiad sugeruje, że nawożenie nowego trawnika tylko od wiosny, ale w naszym wypadku chyba powinniśmy. Ew. co kupić i ile na 1ar? Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

glina nie jest słabą ziemią.

Prawdopodobnie słabiej rośnie w miejscach zbitych, gdzie stoi woda, czego trawa nie znosi.

Gliniaste gleby należy rozluźniać piaskiem przed założeniem trawnika.

Rozumiem, że przed siewem nic nawożone nie było?

Można dać połowę dawki jakiegoś jesiennego nawozu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Dzięki Elfir, bardziej chodziło o optymalny czas, ale rozumiem że spoko :)

 

I 2-ga sprawa -zasialiśmy trawnik już 3tyg temu i b. nirówno rośnie - generalnie ma 5-7cm, a są miejsca chyba bardziej żyzne, gdzie jest już ok 12 cm, stąd zamierzamy zrobić 1-sze koszenie oraz dosiewkę w "plamach".

Wg mnie słabo rośnie bo ziemia słaba (glina!), ale czy teraz przed zimą można delikatnie nawozić, ew. czym? Sąsiad sugeruje, że nawożenie nowego trawnika tylko od wiosny, ale w naszym wypadku chyba powinniśmy. Ew. co kupić i ile na 1ar? Pozdrowienia!

 

Glina nie jest słabą ziemia.

Doskonale kumuluje składniki pokarmowe i wodę.

Nie wiem , jak została przygotowana przed siewem?

Bo podejrzewam, że placki sa w miejscach, gdzie jest zbyt zbita i korzonki siewek mają problem z ukorzenieniem się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwykle 80-120 m, zależnie od ciśnienia i wydajności źródła.

 

U mnie linie fi16 są podzielone na odcinki po 50-70 mb. Mam rozprowadzoną wodę po ogrodzie rurkami fi32 w miejsca strategiczne. Na końcu każdej jest rozdzielnica i elektro zawory. Dzięki temu mogę włączać sekcje. Np. rabatę z różami obsługują dwie linie fi 16 wyprowadzone z jednej fi32.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest żadne odkrycie. Tak się robi rozprowadzenie wody. Najpierw grubsza rurka, a potem cieńsza.

Najpierw kupiliśmy Gardenę, ale ona jest droga i straszliwie sztywna, co dało nam w kość przy montażu. Przerzuciliśmy się na niebieską rurę wodociągową. Złączki Gardeny też do niej pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...