Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy na zime wydmuchujesz z niej wode?

 

Troche gruba jest ta kanalizacyjna. Widzialem zwykle czarne 32 do podlewania.

 

Cena dla mnie jest bardzo ważna. Poza tym jej grubość jest o tyle ważna, że więcej wody dociera do miejsc rozprowadzenia. U mnie są jeszcze poszki poboru wody, gdzie mogę podłączyć zwykły wąż. Dzięki temu nie latam z ciężkim opryskiwaczem po całym ogrodzie, gdy muszę go ponownie załadować.

Nie wydmuchuję właśnie z powodu grubości / średnicy wewnętrznej. Po prostu zamykam dopływ wody, a to co jest w rurkach w większości wypływa samo. To co zostaje nawet jeśli zamarza, ma dość miejsca by nie uszkodzić instalacji.

Pamiętaj, że te 32 są jako rozprowadzenie wody, a rurki rozsączające to już 16-ki. Sprawdź też taśmy kroplujące o różnych rozstawach emiterów.

Hunter, Rain Bird i Rivulus są bdb jakości. Sprzedaje ich Bonita. Mają też na stronie dobre katalogi z opisami technicznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kiedyś polecał takie taśmy do odseparowanie trawnika od drzewek/kory. Czy macie namiary na sprawdzone i niedrogie takie cuda?

 

To ja pewnie :)

Znajdziesz na stronie Rolmarket chyba nawet różnej szerokości. Są tam też inne, ale droższe. https://rolmarket.pl/search.php?text=obrze%C5%BCe+trawnikowe

Chodzi o tzw. obrzeże trawnikowe proste – korzystam z niego oddzielając trawnik od rabat. Nie jest zbyt wygodne do wkopywania, ale wolę je od tego dostępnego w marketach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na zime wydmuchujesz z niej wode?

 

Troche gruba jest ta kanalizacyjna. Widzialem zwykle czarne 32 do podlewania.

 

ja teraz będę robila nawodnienie, rurki 32mm czarne są do zraszaczy. do linii kroplującej kładzie się rurki czarne 25mm i do tych rurek podłącza się linie kroplujące 16mm zazwyczaj z dziurkami co 30cm. zasada jest taka, że aby linia była bez kompensacji to długość nie powinna przekraczać 50mb. Czyli ja np. będę robiła tak: wzdłuż ogrodzenia kładę w ziemi pełną 25mm na długości ok. 18mb i z tej rury wychodzę trójnikiem (25-25-25) i redukcją (25-16) z linią kroplującą na zewnątrz tyle razy ile potrzebujesz, ale tak, żeby każde wyjście nie przekraczało właśnie 50mb :) mam nadzieję, ze jasno piszę. poza tym na każdym wyjściu na linię kroplującą będę montowała zawór ręczny, żebym mogła odciąć dany fragment w razie potrzeby. Przy drzewkach wpijam jeszcze emitery 4l/h. u mnie w planach, ale u siostry wykonanie było w lipcu (i linie kroplujące i zraszacze) i wszystko działa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie kupiłam takie

https://allegro.pl/border-45-obrzeze-palisada-obrzeza-50m-150-kotew-i6739807746.html?snapshot=MjAxOC0wOC0yOVQxMzo0MjoyOS4yMTNaO2J1eWVyOzIwYmExMGQ0Y2JmNWEyODdlNzI0ZGFhYWFkNmUwOGM2Mzk4ZGFhYjQyM2JhZDg5NjZhZjVhYWYyNGRkZmVlOGE%3D

robiłam z tego ścieżki wysypane kamykami i odgradzałam drzewka owocowe - kółka robiłam z 2mb.

[ATTACH=CONFIG]419027[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]419028[/ATTACH]

 

Czyli wybrałas nie taśmy a sztywne?

Masz jakies porównanie z taśmami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma nic do rzeczy czy jesteś leniwa, Maniu_Aniu. Po prostu było cię stać na takie bordery :) Ja bym zbankrutowała, gdybym ich użyła u siebie. Dlatego u mnie są wkopane taśmy o szerokości 30 cm. Ma to tę zaletę, że nic przez nie nie przerasta. Bordery, których ty użyłaś, są bardzo eleganckie, ale nawet trawa je pokona. Korzenie przejdą pod spodem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, czy mogłabym prosić Cię o poradę? W projekcie, który dla mnie przygotowałaś kilka lat temu (i który powoli wdrażam w życie:) przewidziałaś 4 grusze drobnoowocowe w formie takiej alei na rabacie. Od 2 lat mam te grusze w innym miejscu ogrodu i kiepsko rosną, mam problem z opanowaniem rdzy. W związku z tym mam wątpliwości, czy robić drugą aleję. Najchętniej posadziłabym coś równie efektownego, ale mniej problematycznego:) Może doradzisz mi jakieś piękne dla oka drzewka kolumnowe, które mogłabym posadzić zamiast grusz? Z góry dziękuję:):)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jałowce chińskie i pośrednie. Oglądam je systematycznie i nie widzę pomarańczowej galarety:) Niestety może od sąsiadów coś przylatuje. Spojrzę na ten jarząb. Gdybyś miała jeszcze jakieś pomysły na zamianę, to będę wdzięczna za podpowiedzi. Coś wybiorę, bo na grusze już się nie zdecyduję. Byłam wczoraj w centrum ogrodniczym i te grusze też całe porażone były. Szkoda, bo pięknie kwitną...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie kupiłam takie

https://allegro.pl/border-45-obrzeze-palisada-obrzeza-50m-150-kotew-i6739807746.html?snapshot=MjAxOC0wOC0yOVQxMzo0MjoyOS4yMTNaO2J1eWVyOzIwYmExMGQ0Y2JmNWEyODdlNzI0ZGFhYWFkNmUwOGM2Mzk4ZGFhYjQyM2JhZDg5NjZhZjVhYWYyNGRkZmVlOGE%3D

robiłam z tego ścieżki wysypane kamykami i odgradzałam drzewka owocowe - kółka robiłam z 2mb.

[ATTACH=CONFIG]419027[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]419028[/ATTACH]

 

Też mam takie.

Pięknie po ostatniej zimie część wysadziło do góry (mróz), chyba, że zamocowałaś na beton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie ciśnienie jest odpowiednie dla każdego rodzaju linii czy taśmy kroplującej, spriklerów... podaje producent. A ty musisz dopasować reduktor zgodnie z tym i z ciśnieniem jakie u ciebie jest na wyjściu z domu.

Ściągnij ze strony Bonity (linkowałam chyba tu wcześniej , albo u Mysława) katalogi. Rain Bird i Hunter mają to opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...