Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A kompostownik masz? Najlepiej 2-komorowy, żeby móc przerzucać z jednej komory do drugiej
Dzięki Elfir i Pestka i za pomoc i przypomnienie o kompostowniku :) Póki co, to mąż ma obiekcje dot. zapachu i ew. problemu z sąsiadami...

Niby zaleca się bezpośrednio na ziemi, ale w sprzedaży jest sporo zgrabnych kompostowników z dnami. 2 komory -w jednaj tworzenie a w 2-giej przechowywanie gotowego? Są też 3-komorowe... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawidłowo prowadzony kompostownik ma zapach ściółki leśnej.

Gotowe kompostowniki z reguły są mało przewiewne i zamiast murszeć materia organiczna gnije i śmierdzi.

Ja mam kompostownik zbity z palet budowlanych i stojący na ziemi. Na dół poszły pocięte gałązki

 

Komory sa przydatne do przerzucania pryzmy. Co 3-5 m-cy trzeba po prostu odwrócić układ warstw w kompostowniku.

Najwygodniej to zrobić po prostu przerzucając kompost do nowej komory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kompostownik wybierzesz zależy od ilości miejsca, które możesz na niego przeznaczyć.

Jeśli chodzi o zapach to dobrze prowadzony kompostownik, bez resztek nienadających się do kompostowania (np. mięso i pochodne) nie wydziela zapachu innego niż ziemia ogrodowa. Natomiast można dodawać do kompostownika Bokashi http://www.probiotics.pl/o-nas/blog/4614-przetwarzanie-odpad%C3%B3w-przy-u%C5%BCyciu-bokashi.html , które nie tylko wprowadza pożyteczne bakterie i zabezpiecza przed zapachem, ale przyspiesza kompostowanie. Poza tym z pomocą Bokashi można kompostować resztki kuchenne w małym specjalnym pojemniku, który można mieć nawet w kuchni :) http://probioem.pl/bokashi/139-bokashi-2kg.html

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie nie.

Tu duży format: https://www.weranda.pl/cache/989-547/bfe41a533e4ae75fe529cc4ccb6c5a63/ozdobne_trawy_do_ogrodu_zdjęcia__1_.jpg

Liście złożone.

Jakby co, to też nie wiem. Zdjęcie jest ze stocka a zrobiono je w ogrodach w Dunham Massey.

Przypomina sumaka np. chińskiego lub gładkiego, ale kwiaty ma zanim przebarwi liście.

Może to być jakiś egzotyk, ale wygląda zjawiskowo i męczy mnie od kilku miesięcy co to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesienią ma już czerwonawe wiechy z nasionami a nie białe kwiaty (lub białe nasienniki). Poza tym to ogromne i szybko rosnące drzewo, nie wiem czy ktoś świadomie by je sadził na takiej rabacie, bo w kolejnym roku byłoby dwa razy większe.

 

Ja bym szukała bardziej pod cedrelę, ale też nie takie kwiaty i nie o tej porze roku.

Hepakodium o białych kwiatach nie ma takiego koloru liści.

 

Kwaśnodrzew ma białe kwiaty jesienią, ale o innym pokroju (zwisające zamiast wzniesionych), liście też nie bardzo pasują:

obrazek_28_1.jpg

chociaż na tym zdjęciu jest bardziej podobne:

2011_11_06_sourwood.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różaneczniki rzadko kiedy wymagają jakiegokolwiek zabezpieczania, chyba, że jakieś nietypowe żółtokwiatowe odmiany.

Większość odmian spokojnie znosi -25, -28 stopni

 

Wtedy nie wiedziałam ;) Teraz mam inny problem – mokry śnieg. Zeszłej zimy złamał jedną trzecią ciężko odhodowanego katawbijskiego tuż przy wejściu do domu. Muszę wymyślić jakieś sprytne podpory, w miarę niewidoczne i podwiązać gałęzie. On jest dość delikatny, bo ma liście raczej kępowo tak od połowy gałęzi. Śnieg ma doskonałe miejsce do robienia czap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...