Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Z "tujowymi" żywopłotami to nie do mnie :)

Podpowiem, ze "Kórnik" może zagłuszyć "Smaragda", gdyż ma pokrój szerszy, i chyba szybciej rośnie.

 

Jeśli zamierzasz zakładać wrzosowisko to musi ono leżeć w dobrze oświetlonej części ogrodu. Sam wrzos dobrze wygląda ze sosnami i jałowcami. Poza tym są niskie - żeby były doskonale widoczne powinny być blisko oglądającego - np. przed głównym wejściem do domu, albo koło tarasu. Fajnie też wygląda wstęga wrzosu jednej odmiany ciągnąca się kilka dobrych metrów przez ogród - np. wzdłuż ścieżki do altany.

Ty planujesz bardzo wąski pasek tego wrzosu (0,6), skulony pod wysokimi żywotnikami na krańcach ogrodu.

 

IMHO - pas na krzewy powinien mieć średnio ze 2 m szerokości.

 

Posadź tez jakieś większe drzewko, żeby dzieci się nie usmażyły latem na słońcu, pośrodku trawnikowej patelni.

To może być np. jakaś forma zwisła, która stworzy naturalny "namiot" do zabaw dzieci (np. morwa "Pendula", wiśnia "Pendula") lub duże drzewko do wspinania się - np. orzech włoski, dąb w odmianie "Fastigiata", kasztanowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mam pytanie mam przed domu posadzone takie (cisy czy jałowce) płożące czy jest jakią sposób na ograniczenie ich rozrastania się? przez dwa lata mocno sie rozrosły i przy takim tempie niedługo będą na pół działki..

http://img.photobucket.com/albums/v307/Garfield100/Ogrod/PICT0557.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w kilku postach wspominałaś o oddzieleniu trawnika / rabat płytami z PCV czy czymś w tym stylu? Co to za materiał?

 

Głównie chodziło o trawę ozdobną i bambus, które mocno się rozrastają podziemnymi kłączami. Wtedy trzeba je czymś ograniczać: sadzić w plastikowych pojemnikach lub otaczać płytami z tworzywa sztucznego. Szczerze mówiąc nazywam to "pleksi" ale jaka jest fachowa nazwa nie wiem. Jest giętkie ale twarde. Kupuje się w płytach i wkopuje pionowo równo z gruntem..

W jednym z moich projektów były pasy roślin okrywowych porozdzielane takimi pasami, aby się ze sobą nie mieszały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirku, jeśłi możesz spojrzec na ten wątek

http://forum.muratordom.pl/ktokolwiek-widzial-ktokolwiek-wie-ktokowiekl-rozpoznaje,t157278.htm

i podpowiedziec co to za gatunki będę wdzięczna ;)

wiem, że ciężko, bo sa młode, ale może chociaz niektóre da się rozpoznac :) bo chce przesadac a nie wiem gdzie, bo nie wiem które to są z listy ;)

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Szczerze mówiąc nazywam to "pleksi" ale jaka jest fachowa nazwa nie wiem. >Jest giętkie ale twarde. Kupuje się w płytach i wkopuje pionowo równo z >gruntem..

 

dokładnie, o coś takiego mi chodzi, nie mogę trafić na fachową nazwę tej płyty,

może ktoś podpowie?

pozdrawiam

w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki to jest małe i nie ma oznaczeń, cięzko będzie bo nie wiadomo jaki jest naturalny pokrój. Jeśli kupowaliście odmiany żywopłotowe to można ich użyć, bez szczegółowego oznaczania odmiany - będzie bardziej...spontanicznie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, podpowiedz jaka jest praktyka kształtowania terenu wokół domu.

 

Mam lekko opadający teren, więc muszę zrobić dwa w jednym: wyrównać i trochę podnieść teren przy samym domu + dodać warstwę urodzajną niezbędną do założenia i utrzymania trawnika. Z wyliczeń wychodzi mocno ponad 30 m3.

 

Kupić piach, ziemię (jak leci) - zmieszać i tym wyrównać? A na tak przygotowane podłoże dać warstwę ziemi urodzajnej?

 

Przy domu mam sam piach, humusu praktycznie nie było.

 

marta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma z którą współpracuje kupuje od deweloperów zwykłą ziemię orną do poziomowania działki. Deweloperzy mają jej tyle bo ściągają całkowicie humus z działek, na których stawiają domy.

Na to idzie (w zależności od zamożności klienta) od 4 do 10 cm warstwa tzw. "czarnoziemu" - jest to mieszanina zwykłej ziemi i substratu torfowego lub ziemie z niskich torfowisk czy ziemie nadrzeczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małe pytanko.Kupiłam ligustr atrovirens i nie wiem w jakich odstępach od siebie mam go posadzić.Dodam,że będę sadziła w dwóch rzędach(szachownica).Jaki powinien być odstęp między rzędami?I jeszcze jedno pytanie.W jakiej odległości od siatki ogrodzeniowej sadzić roślinki?

Bardzo proszę o szybką odpowiedź.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Elfir.

Byłabym zainteresowana projektem ogrodu całość działki 40m X 19 m, sam ogród 30mx19m. Proszę o stawkę , wiem z forum muratora ,że termin odległy, ale myślę, że warto poczekać. I jeszcze jedno, jestem z okolic Katowic, byłby to problem?

proszę o odpowiedź na p.w..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma z którą współpracuje kupuje od deweloperów zwykłą ziemię orną do poziomowania działki. Deweloperzy mają jej tyle bo ściągają całkowicie humus z działek, na których stawiają domy.

Na to idzie (w zależności od zamożności klienta) od 4 do 10 cm warstwa tzw. "czarnoziemu" - jest to mieszanina zwykłej ziemi i substratu torfowego lub ziemie z niskich torfowisk czy ziemie nadrzeczne.

 

Elfir, powiedz proszę, jak odróżnić tę ziemię orną od czarnoziemu? Mój wykonawca zakupił kilka wywrotek ziemi ogrodowej, chiałabym to jakoś "zweryfikować". Czy grubość warstwy ma znaczenie w zalezności od posadzonych roślin (trawnik, czy krzewy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tollo - co 35-50 cm. Przytnij krótko po posadzeniu (tak na 15-20cm)

 

ewka - miejscowośc to żaden problem, ale jesli mozesz poczekac do jesieni to bylabym szczesliwa :) Pisz na e-mail: [email protected]

 

sure - zwykla ziemia orna moze byc czarnoziemem, bo w koncu uprawia sie tez bardzo dobre gleby nadrzeczne. Czarnoziem jest no, po prostu czarny - bardzo ciemny ze względu na dużą zawartośc próchnicy. Gleby piaszczyste, piaszczysto-gliniaste sa mniej lub bardziej szarawe lub jasnobrązowe. Warto zrobic prosty test - niewielka ilosc ziemi wrzucić do szklanki z wodą i zamieszać. Piasek szybko opada na dno a próchnica pływa, natomiast iły tworzą zawiesinę. Im mniej opadniętego piasku tym lepiej a więcej pływającego humusu.

Naprawdę minimalna warstwa dobrej ziemi pod trawnik to 3 cm - ale w sumie wielkie znaczenie ma to, jaka jest twoja pierwotna gleba na działce.

Pod krzewy i drzewa nie ma sensu rozsypywac nawet 10-20 cm gleby bo przecież korzenie i tak będą głębiej. Ziemię wtedy należy wymieszać z pierwotną glebą i tym zasypywać dołek z posadzoną rośliną. Wielkośc dołka zależy od indywidualnych wymagań danej rośliny. W zasadzie pod brzozy, sosny, świerki srebrne, tamaryszki, oliwniki, jałowce, nie ma sensu poprawiać gleby, bo znoszą nawet mocno piaszczyste i nieurodzajne.

Wyjatkiem oczywiscie sa różaneczniki które mają bardzo specyficzne wymagania i płytko się korzenią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że będzie okazja niedługo wszystko omówić sobie bardziej szczegółowo. Tymczasem zobaczę, co dzieje się z ziemią w szklance (pewnie potem będzie mi łatwiej porozmawiać o jej cenie z dostawcą ;) ). Btw, jakie orientacyjnie są ceny wywrotki ziemi? Czarnoziem dużo droższy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...