Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

nie odchwaściłeś skoro wybija ci perz.

Chwastox jest na dwuliscienne, wiec perzu nie zniszczy.

nie odchwaszczałem to fakt ale tak samo zakładałem wszystkie trawniki do tej pory, co prawda nie było tego dużo ale tutaj wyjątkowo szybko poszły chwasty, zawsze trawa ładnie wschodziła i te chwasty co wyrosły niszczył chwastox

 

Czy jest zatem jakiś oprysk którym można wytępić perz a nie zniszczy trawy która jeszcze nie wzeszła ?

 

Ewentualnie co zrobić w tym przypadku ?? Co sugerujesz ?

 

Biorę pod uwagę oprysk mieszanką chwastoxu z roundapem oraz ponowny wysiew trawy po 2 - 3 tygodniach ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, czy mogłabyś ocenić co dzieje się z moimi Rh? Po zimie mają zwijające się, brązowe liście. Kwitną ale ogólnie wyglądają nieciekawie. Obok jest też paprotka cała w plamach. RH na pniu też wygląda na bardzo osłabionego :(

 

 

Paprotka to ewidentnie nadmiar słońca i zbyt suche powietrze (non stop wiało, było zbyt gorąco jak na tę porę roku) - poradzi sobie.

 

Różaneczniki - sprawdzić odczyn.

Takie plamy tworzą się czasem przy przenawożeniu. Różaneczniki trzeba nawozić bardzo ostrożnie.

Zwijanie się liści zwykle oznacza problem z pobieraniem wody (albo za sucho albo zbyt zasolona gleba).

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy jest zatem jakiś oprysk którym można wytępić perz a nie zniszczy trawy która jeszcze nie wzeszła ?

 

Perz jest trawą. teoretycznie, jak trawa nie zeszła to herbicyd zabije tylko zielone. Ale ryzykujesz, że jednak część nasion puściła kiełki.

 

Pewnie z powodu ciepła chwasty wyskoczyły tak szybko.

 

Nie ma sensu łączyć chwastoxu z roundapem. Sam roundap (albo jakikolwiek inny środek z glifosatem) wystarczy.

Chyba, że masz szczaw i skrzyp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perz jest trawą. teoretycznie, jak trawa nie zeszła to herbicyd zabije tylko zielone. Ale ryzykujesz, że jednak część nasion puściła kiełki.

 

Pewnie z powodu ciepła chwasty wyskoczyły tak szybko.

 

Nie ma sensu łączyć chwastoxu z roundapem. Sam roundap (albo jakikolwiek inny środek z glifosatem) wystarczy.

Chyba, że masz szczaw i skrzyp?

 

Szczawiu ani skrzypu nie ma. Powiem szczerze że obecnie patrząc na ziemię gdzie zasiałem trawnik wygląda to bardzo słabo .... planuję dzisiaj zrobić oprysk chwastoxem trio, zostawię trawnik do jesieni i jeżeli po wyrośnięciu będzie mało zadowalający to jesienią porzyczę glebogryzarkę z broną obrotową i założę trawnik na nowo ....

 

Elfir myślisz że chwastox może zahamować kiełkowanie trawy i jej wzrost ? czy mogę bezpiecznie zrobić oprysk ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcemy zakupić 2 klony szczepione na pniu na wysokości ok. 170cm, podobne do tego na foto. Ten na foto nazywa się Purple Globe -czy rzeczywiście istnieje taka odmiana? Ew. jaki klon da się tak uformować?

 

Jest to faktycznie czerwona odmiana bardziej pospolitego Globosum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir doradź. Działka ma 22m szerokości i ekspozycje południową ze spadkiem na południe ok 3%. Wymyśliliśmy, że na dole tuż przy ogrodzeniu będą 2 pasy: 1. krzewy owocowe -maliny, borówki, porzeczki / 2. drzewa owocowe niskopienne na podkł. karłowej -jabłonie, śliwy wiśnie, grusza

Pasują nam odległości: krzewy 80 cm od ogrodzenia i za nimi 200cm drzewka (280cm od ogrodzenia). Drzewka o rozstawie 200cm.

Planujemy przycinać krzewy do ok 2m, a drzewka max do 3m wysokości - co sądzisz o takim rozplanowaniu? Wiem, że zawsze lepiej więcej, ale czy w tych uwarunkowaniach dadzą radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję Elfir, zapytam sprzedawcę i powiem, ale widać, że szczepione.

Z innej beczki -podczas sadzenia drzewek owocowych wyszło, że trzeba przesadzić jodłę kalifornijską ok. 2m, była sadzona w takim worku (balot?) i wydaje mi się, że dokopać się i wyciągnąć za opuszczony ten wór -co Ty na to? Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję Elfir, zapytam sprzedawcę i powiem, ale widać, że szczepione.

Z innej beczki -podczas sadzenia drzewek owocowych wyszło, że trzeba przesadzić jodłę kalifornijską ok. 2m, była sadzona w takim worku (balot?) i wydaje mi się, że dokopać się i wyciągnąć za opuszczony ten wór -co Ty na to? Serdecznie pozdrawiam

 

owocowe szczepi się wszystkie, ale nie każda podkładka jest karłowa :D

 

jodła - trudno się przesadza. Nie wiem jak dawno była sadzona i czy ten balot już się nie rozłożył w glebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Elfir za poprzednią poradę odnośnie wertykulacji trawnik wygląda super teraz :)

Mam jeszcze jeden problem z chwastami, na rabacie koło domu pojawił się skrzyp, jest jakiś preparat który go skutecznie usunie? Na trawniku standardowo masa dwuliścienny lepiej chwastox czy mniszek? I teraz najgorsza część, na najbardziej oddalonej rabatce w tym roku zrobił się wysyp chwastów, czy jest jakiś środek który je usunie nie uszkadzając przy okazji innych nasadzeń? Porobiłem zdjęcia tej rabaty żeby lepiej pokazać sytuację.

Niestety można dodać maksymalnie 5 zdjęć reszta: https://imgur.com/a/9iFnJQ5#I6mfJ11

9iFnJQ5#I6mfJ11

20190426_103552 (Duży).jpg

20190426_103322 (Duży).jpg

20190426_103344 (Duży).jpg

20190426_103445 (Duży).jpg

20190426_103504 (Duży).jpg

Edytowane przez gouran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowaliśmy i nie nadaje się do ciężkiej ziemi/gliny -ledwie wchodzi pod ciężarem 90kg, a potem nogi nie idzie wyjąć i zsuwa się z butów, trzeba to wiązać sznurkiem wielokrotnie :)

 

:D nie poddawaj się! To tylko takie początki, później już będzie łatwiej. Ja w tym roku pierwsze łazikowanie po trawniku zaliczyłem i pięknie trawnik napowietrzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Elfirko.

 

Straszne choróbsko dopadło moje iglaki, podejrzewam że to rdza gruszy.

Jeśli się mylę (chciałbym) popraw mnie.

Nie znalazłem żadnych środków które sobie z nią radzą skutecznie.

Generalnie z porad to tylko wyciąć, spalić.

Serce mi pęknie jeśli będę je musiał wyciąć, mam je od samego początku, dbam o nie.

Znasz może jakieś skuteczne sposoby wyleczenia i ochrony?

Mam schowane wywary ze skrzypu leśnego i drugi z czosnku.

Korzystam z nich od kilku lat, ale nie wiem czy akurat na tego grzyba (jeśli to on) mogą pomóc i być przydatne.

 

Na jednym ze zdjęć chyba ślimak to wpieprza.Może to jest jakiś sposób? Nawkładam na to ślimaki? Może zeżrą?

 

58543790_1910779302367354_6549000544218775552_n.jpg

58667540_279554719621380_3536006717500293120_n.jpg

59121137_360998391182832_125015923777077248_n.jpg

59492238_313055942936460_6895084842812178432_n.jpg

Edytowane przez bobiczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrzyp, jest jakiś preparat który go skutecznie usunie? ]

 

Nie ma zarejestrowanego środka na skrzyp. Rolnicy robią jakieś mieszanki z aminopielikiem, ale nie podam ci proporcji, nie znam.

Można próbować też Bofix lub Starane. Ale podobno (info z neta) te środki są toksyczne dla wszystkich zwierząt, łącznie z dżdżownicami.

 

Metody z wapnowaniem sobie odpuść - kłącza są do ok. 1,5 m pod ziemią.

 

Ja u siebie wyrywam, aby nie zawiązywały pędów zarodnionośnych. Już 4 lata i nadal na wiosnę próbuje odbijać. Na szczęście to jednorazowy zryw i latem jest spokój.

***

Nie ma środka rozpoznającego co jest chwastem a co rośliną ozdobną :D

 

***

Ja jestem zadowolona z działania "Mniszka".

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Straszne choróbsko dopadło moje iglaki, podejrzewam że to rdza gruszy.

 

Tak. To jest koniec rośliny. Będzie umierać kilka lat.

Grzyb znajduje się wewnątrz drewna. To, co widać to tylko owocniki.

Możesz spróbować wycinać porażone gałęzie (o ile nie jest porażony główny pień).

 

Niestety, to jest powód dla którego jałowce są rzadko projektowane.

Z reszta podobnie jak wejmutki i inne sosny pięcioigielne podatne na rdzę.

 

Bo nie upilnujesz sąsiada by nie sadził grusz i porzeczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...