Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To mój pierwszy post na forum, chociaż czytam wątek już od długiego czasu. Mieszkamy w domu już 6 lat, ogród urządzamy powoli, ale jesteśmy zadowoleni z efektu. Ogród mamy bardzo naturalistyczny, wiejski, nieformalny.

Mam dwie kwestie:

1. Mam kompostownik i zasiliłam rośliny kompostem na wiosnę. Chcę jeszcze teraz podsypać nim rośliny. Zastanawiam się jeszcze, do kiedy najpóźniej można to robić. Wiem, że nawozów azotowych nie stosuje się już jesienią, ale co z kompostem? Można go stosować bez ograniczeń?

2.Mam biologiczną oczyszczalnie ścieków. Zamontowaliśmy sobie zbiornik do gromadzenia już tej oczyszczonej wody i czasem używam jej do podlewania roślin. Pytanie mam podobne jak w kwestii kompostu. Do kiedy najpóźniej mogę używać tej wody do podlewania?

 

Pozdrawiam,

M.

 

P.S. Elfir, jesteś moim guru. Twoje podejście do ogrodu jest bardzo bliskie mojemu. Podziwiam i dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy gruszy Konferencja znalazłem kilka zniekształconych owoców. Jaka jest tego przyczyna i jak uchronić inne owoce. Bardzo proszę o pomoc.

 

 

To może być korkowacenie owoców. jest wywoływane czynnikami środowiskowymi, najczęściej brakiem wapnia a nadmiarem potasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basia - ile tam jest szerokości?

Bo może zamiast traw coś o płożących pędach, jak barwinek lub jasnota?

 

Madala - miło mi, ze moje rady się przydają. Nawożenie azotem - do połowy sierpnia. Mozna też kopczykować kompostem wrażliwe na mróz rośliny, ale dopiero jak rośliny wejdą w stan spoczynku (czyli jak ustabilizuje sie temperatura poniżej zera)

Nie wiem ile azotu pozostaje w wodzie z oczyszczalni, więc tutaj trudno radzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basia - ile tam jest szerokości?

Bo może zamiast traw coś o płożących pędach, jak barwinek lub jasnota?.

Elfir, tam jest dobrze około 1,0 - 1,2 m szerokości. Najgorszy jest ten murek, bo on jest różnych wysokości od ziemi, 30-50 cm, więc wydaje mi się, że barwinek nie będzie w ogóle widoczny.

A np. Hakonechloa macra, ta zwykła zielona, nieodmianowa? Widzę, że ona jest taka trochę przewieszająca się, no i wysokość docelowo 40-60 cm, tylko czy da radę w półceniu/cieniu?? albo jakaś inna hakone biało-zielona żeby pasowała? Tylko nie wiem, czy biała też jest jakaś wysoka?

Znalazłam kilka takich inspiracji, nawet mi się podobają ;)

 

ragstone-hydrangea-paniculata.jpg

 

00139654.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, bardzo dziękuję za odpowiedź.

 

Wczoraj zrobiliśmy test wody z oczyszczalni na zawartość azotanów (testy do badania wody w akwarium) i wyszło, że są w śladowych ilościach. Nie wiem jak inne związki azotu, ale czy na tej podstawie można uznać, że tą wodą można podlewać też po 15stym sierpnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, bardzo dziękuję za odpowiedź.

 

Wczoraj zrobiliśmy test wody z oczyszczalni na zawartość azotanów (testy do badania wody w akwarium) i wyszło, że są w śladowych ilościach. Nie wiem jak inne związki azotu, ale czy na tej podstawie można uznać, że tą wodą można podlewać też po 15stym sierpnia?

 

tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie choroba

 

Nie będę mógł wykonać oprysku na mączniaka bo Iza Zaliwska ma orientacyjny termin dojrzewania: 11-20.08. Oprysk na mączniaka rzekomego wykonywałem 12 lipca preparatem ARMETIL M 72 WP - ma 21 dni karencji. Więc drugiego nie mogę już wykonać.

Liczę jednak, że to niedobór składników pokarmowych bo jest bardzo dużo gron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, co ile cm sadzić szpaler hortensji limelight, żeby uzyskać efekt żywopłotu, jak na zdjęciu poniżej?

Mam sadzonki o wysokości ok. 60-80 cm, ale to chyba nie ma znaczenia?

 

http://www.barriegardencentre.com/wp-content/uploads/landscape-design-installation.jpg

 

Witam, skoro limelight jest właśnie na tapecie, to pociagnę temat. Mam u siebie 15 metrowy żywopłot z brabanta - czy mogę go po całości podsadzić tą hortensją, czy też rośliny w jakiś sposób się ze sobą gryzą i lepiej ich ze sobą nie łączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...