Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

nie ma przeciwwskazań. Ale bierz pod uwagę jedno - hortensje będą rzucać cień na podstawę żywotników (chyba, że będą od północnej i tak zacienionej strony?), co może prowadzić do zrzucania igieł w dolnej części krzewów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, czy możesz coś powiedzieć z doświadczenia odnośnie Perovskii? Jak długo kwitnie, czy warto sadzić w ogrodzie? Czy lubi glebę zasadową czy kwaśną? Jak to się ma do hortensji limelight? W sensie, czy jak zrobię taką rabatę jak poniżej, czyli tło z limelight, przed nimi Perovskia, i jeszcze obok Rudbekia. Czy rudbekia jej nie zasłoni (chodzi mi o wysokości roślin)?

 

45207403b744b6281a21c989f3c7a70e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że perovskia jest rosliną na rabatę śródziemnmorską. Tu horetnsje są obok, jako tło.... moim zdaniem, zdecydowanie nie.

Moja perovskia wyrasta dość wysoko, mimo, że wiosną tnę ją krótko. zaczyna kwitnienie pod koniec czerwca i ...teraz chyba już przekwita, ale cały czas jest dekoracyjna. Do żółtych rudbekii pasuje, ale np białe eżówki tez ładnie wyglądałłyby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, czy możesz coś powiedzieć z doświadczenia odnośnie Perovskii? Jak długo kwitnie, czy warto sadzić w ogrodzie? Czy lubi glebę zasadową czy kwaśną? Jak to się ma do hortensji limelight? W sensie, czy jak zrobię taką rabatę jak poniżej, czyli tło z limelight, przed nimi Perovskia, i jeszcze obok Rudbekia. Czy rudbekia jej nie zasłoni (chodzi mi o wysokości roślin)?

 

45207403b744b6281a21c989f3c7a70e.jpg

 

Wolę perowskię od lawendy. Kwitnie o wiele dłużej (w tym roku zaczęła w czerwcu i będzie kwitła do października). Tyle, że nie jest zimozielona

Gleba zasadowa (i to bardzo), przepuszczalna i sucha. Maksymalną ilość słońca - w półcieniu się pokładają. Ja swojej na piaskach nie podlewałam w czasie całych dwóch suszy i upałów. Gleby mokre, zbite mogą powodować gnicie zimą.

Wysokość form dzikich i wysokich odmian to ok. 1,2 m czyli rudbekie niskich odmian nie przerosną.

 

Z tym, że się rozrasta się rozłogami (nie tak silnie jak sumak czy lilak, ale trzeba brać pod uwagę). więc najlepiej wygląda jako duża grupa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Elfir.

czy na zdjęciu poniżej to perz ? Trochę zdominował mi trawnik, początkowo myślałem że to może jakaś mieszanka trawy, ale zdaje się że nie :) Zaskoczyło mnie, że wychodził kiedy wysialiśmy trawę, ale najwidoczniej był w ziemi którą nawieźliśmy. Usuwać mechanicznie, czy mogę to polać Starane ? Trawnik 2-3 tygodnie, jeszcze nie koszony.

IMG_4389.jpg

 

IMG_4390.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie perz, to coś gorszego.

Chwastnica (lub podobny gatunek).

Starane nie pomoże, bo wybija chwasty dwuliścienne a nie jednoliścienne.

Jak najszybciej widelec w dłoń i wyciągać.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę perowskię od lawendy. Kwitnie o wiele dłużej (w tym roku zaczęła w czerwcu i będzie kwitła do października). Tyle, że nie jest zimozielona

Gleba zasadowa (i to bardzo), przepuszczalna i sucha. Maksymalną ilość słońca - w półcieniu się pokładają.

 

ave! , Elfir, dziękuję. :yes: Czyli jednak perovskie u mnie nie mają szans...

 

Doradźcie proszę co posadzić na dużej rabacie całej w dzielżanach. Co by pasowało? Musi być dość wysokie, wysokości dzielżanów, lub wyższe, bo to rabata na powyższeniu, tzw. drugi plan.

Może być coś co kwitnie wcześniej, lub razem z dzielżanami. A może trawy? trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam' ? Nawet całkiem fajnie wygląda.

 

http://www.lucysommersgardens.com/wp-content/uploads/2010/03/post-modern-3-Heleniums.jpg

 

z tym, że moje dzielżany są bardziej czerwone, jak poniżej.

 

Horsley-garden-redesign-Lis.jpg?format=1000w

 

Helenium-and-grasses-Lisa-C.jpg?format=2500w

 

A może iść w jakieś białe, kontrastowe rośliny?

 

1310182.jpg

 

IMGP7449.JPG

 

helenium-moerheim-beauty-perennial-and-sedum-indian-chief-east-sussex-picture-id121765877

 

Nie mogę znaleźć fajnych pomysłów na kompozycję takiej rabaty :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz średnią czy wysoką odmianę dzielżana?

Przy takich dorastających do 1 m z tyłu można dać przetacznikowca. Albo słoneczniczek szorstki.

Przy takich co dorastają do 80 cm to perowskie, bo na podwyższonej rabacie łatwiej kontrolować warunki glebowe i wilgotnosciowe.

 

Albo z dzielżana zrobić drugi plan (jeśli to z tych bardzo wysokich odmian) i dać coś na front.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cieniu rośnie np. kłosownica leśna.

poza tym wiele turzyc - Morrowa, cienista, wiosenna, itd.

Do tego kosmatki a w świetlistym cieniu śmiałek darniowy.

Elfir, która z powyższych turzyc będzie najwyższa?

 

Czy żurawka Paris da radę w cieniu? Czy ona musi mieć chociaż trochę światła?

Edytowane przez Basia_KRK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liliowce mogą rosnąć wszędzie praktycznie. To pancerniacy ogrodowi, bezprobleowi. Tylko co jakieś 3 lata trzeba wykopać i podzielić karpy, bo ogromnie się rozrastają. To http://daylilies.pl/index.html strona maniaka liliowcowego i chyba największego hodowcy w PL. Kupowałam od niego kłącza, zdrowe i bardzo duże.

pestko, elfir gdzie najlepiej kupić liliowce? Macie jakąś sprawdzoną szkółkę lub hodowcę? Ten polecany przez pestkę w 2015 roku już chyba nic nie sprzedaje :( A pamiętam, że miał piękne okazy....

 

Elfir, jak mi już przekwitły wszystkie kwiatki z jednej łodygi, to powinnam ją wyciąć?

Zdradź proszę jeszcze co to za cudna odmiana :yes: Wygląda zjawiskowo!!

 

67257286_369502300416577_4723632056075026432_o.jpg?_nc_cat=102&_nc_oc=AQmWjxfcyVRi-r54FHPVkrTLAZMDWyIWIMD_HN5h4mDBaNOAUefzm7H8WpMoiw9SIK8&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=df4c76ebc5baa13984d92f3227ec732f&oe=5DDF6344

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Poznaniu wykonawcy kupują w szkółce Dobrepole.

Odmiana ze zdjęcia to "Lavender Deal".

 

Za efekt odpowiada nie konkretna odmiana tylko ilość.

Niektóre odmiany liliowców krótko kwitną, dlatego teraz opieram się na wyborze z odmian powtarzających ("grupa 500") które prowadzi sklep Sadzawka.pl. Np. odpowiednikiem tych ze zdjęcia byłaby odmiana "Entrapment".

To nie jest tani sklep, więc w projektach zwykle umieszczam adnotację, że można wybrać inną odmianę o podobnym kolorze i wzroście.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo dmian mają Bliscy, ale raczej nie znajdziesz tam tych, o których pisze Elfir. Tym nie mniej jeśli posadzisz więcej z jednej odmiany, to uzyskasz też super efekt. Niektóre kwitną bardzo długo.

Liliowce potrafią byc bardzo drogie. Im nowsza odmiana tym z ceną gorzej :(

 

Z mojej obserwacji wynika też, że nie jest dobrze mieszać odmiany, bo zapylając się wzajemnie tworzą nowe odmiany najczęściej mało ciekawe. Zgięlo mi kilka na przestrzeni lat, a pojawiło się sporo calkiem pospolitych.

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny, dziękuję! Jak zwykle dowiaduje się od Was wiele nowych cennych informacji! :hug: Nie miałam pojęcia, że tak to jest z tymi liliowcami jeżeli chodzi o ich kwitnięcie.

 

Akurat robię zamówienie innych roślin w sadzawce, więc może i liliowce uda się zakupić w większej ilości. Co ile cm mam sadzić sadzonkę, aby był efekt szpaleru jak na zdjęciu Elfir? czy one są sadzone w jednym rzędzie, czy w dwóch, że jest tak gęsto?

 

No i pytanie, jaki kolor wybrać do rabaty, na której mam zieleń + bursztynowe żurawki Marmelade ? Może też istotne jest, że daleko za nimi w tle jest szpaler z hortensji Fraise Melba?

 

 

http://www.e-katalogroslin.pl/api/image.php?id=20018&size=large

 

containerBridge.php?path=%2Ffmi%2Fxml%2Fcnt%2F9421.jpg%3F-db%3Ddatabase-phoenix%26amp%3B-lay%3DPlant%2520Details%2520PHP%26amp%3B-recid%3D13077%26amp%3B-field%3DPhotoImage1%281%29

 

Nie wiem, czym się kierować przy wyborze? Czy tą samą tonacją kolorystyczną, czy iść w kontrast?

 

Heavenly Pink Butterfly, Frosted Vintage Ruffles, Candlelight Dinner ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liliowce sadziłam 50-80 cm kłącze od kłącza. Po 5 latach przestrzeń miedzy kępami to było juz tylko tyle, że można było stopę między nimi postawić :)

Ale to nie problem, bo łatwo je podzielić. Można je dzielić od wiosny do jesieni. Chociaż za najlepszy termin są uznawane sierpień i wrzesień, czyli po kwitnieniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie coś zielonego, bo masz pomarańczową żurawkę i różowiejące hortensje.

 

Liliowce na tym konkretnym zdjęciu zajmują długość 4,3 m a szerokość od 85 do 45 cm. Tam gdzie szerzej są dwa rzędy. zaplanowałam tam w projekcie 20 szt. Ten efekt jest po 3 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...